Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Słuchacz, pan Michał
Fot. Słuchacz, pan Michał
Pierwszy i drugi dzień listopada to w polskiej tradycji szczególny czas pamięci o zmarłych. Groby są wyczyszczone, otoczenie posprzątane, na płytach nagrobnych płona znicze, rozświetlające mrok. Są wyrazem naszej pamięci o tych, którzy już odeszli. Wokół cmentarzy panuje ruch, na parkingach tłok, alejkami nekropolii wędrują tłumy ludzi.

Są jednak i takie miejsca, gdzie cmentarna cisza panuje cały rok. Zapomniane groby niszczeją w gęstniejącej trawie, czekając w samotności aż ktoś sobie o nich przypomni, położy kwiat lub zapali świeczkę. Tylko w samym Szczecinie jest 26 nieczynnych już cmentarzy. Niektóre porządnie utrzymane, inne niszczejące, porośnięte wysoka trawą i krzewami. W pierwszych dniach listopada warto odwiedzać również takie miejsca.

Stargardzcy miłośnicy historii przez kolejne weekendy października sprzątali takie zapomniane miejsca pochówku, w ramach wymyślonej przez siebie akcji „Pamięć”. Ale i w wielu innych miejscowościach ich mieszkańcy pamiętają, by 1 listopada postawić tam symboliczny znicz. By pamięć przetrwała.
Zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Maciej Słomiński - historyk sztuki, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Cmentarza Centralnego w Szczecinie
  • Michał Rembas - dziennikarz, podróżnik i historyk
  • Jan Borowski - Grupa Historyczno-Eksploracyjna Pomerania ze Stargardu, inicjatorzy Akcji „Pamięć”
  • Wojciech Janda, prezes Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej „Biały Grosz” w Goleniowie
  • Daniel Wetta, członek Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej „Biały Grosz” w Goleniowie
 

Zobacz także

2024-05-06, godz. 13:41 Coraz więcej przemocy w internecie Co trzeci nastolatek w Polsce doświadcza przemocy w Internecie. W odpowiedzi na to zagrożenie Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło… » więcej 2024-05-06, godz. 13:39 Jak ograniczyć populację bezdomnych zwierząt? W Polsce nie ma skutecznego i humanitarnego systemu ograniczającego bezdomność zwierząt – uważają prozwierzęcy aktywiści i przygotowują pozew zbiorowy… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej 2024-05-01, godz. 18:01 Tańce Polskie w roli głównej Kujawiak, oberek, krakowiak, polonez i mazur - to tańce polskie i to one królowały parkiecie hali sportowej w Zespole szkół Salezjańskich gdzie odbywał… » więcej 2024-05-01, godz. 14:37 Profesor Zbigniew Mikołejko - rozmowa z Konradem Wojtyłą 14 kwietnia, wieku 72 lat odszedł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, związany z Polską Akademią Nauk, pedagog, eseista, poeta. Centrum… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Kontrapunkcie przeszedł do historii W niedzielę wieczorem zakończył się Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. Jaki był powracający po dwóch… » więcej
12345