Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Słuchacz, pan Michał
Fot. Słuchacz, pan Michał
Pierwszy i drugi dzień listopada to w polskiej tradycji szczególny czas pamięci o zmarłych. Groby są wyczyszczone, otoczenie posprzątane, na płytach nagrobnych płona znicze, rozświetlające mrok. Są wyrazem naszej pamięci o tych, którzy już odeszli. Wokół cmentarzy panuje ruch, na parkingach tłok, alejkami nekropolii wędrują tłumy ludzi.

Są jednak i takie miejsca, gdzie cmentarna cisza panuje cały rok. Zapomniane groby niszczeją w gęstniejącej trawie, czekając w samotności aż ktoś sobie o nich przypomni, położy kwiat lub zapali świeczkę. Tylko w samym Szczecinie jest 26 nieczynnych już cmentarzy. Niektóre porządnie utrzymane, inne niszczejące, porośnięte wysoka trawą i krzewami. W pierwszych dniach listopada warto odwiedzać również takie miejsca.

Stargardzcy miłośnicy historii przez kolejne weekendy października sprzątali takie zapomniane miejsca pochówku, w ramach wymyślonej przez siebie akcji „Pamięć”. Ale i w wielu innych miejscowościach ich mieszkańcy pamiętają, by 1 listopada postawić tam symboliczny znicz. By pamięć przetrwała.
Zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Maciej Słomiński - historyk sztuki, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Cmentarza Centralnego w Szczecinie
  • Michał Rembas - dziennikarz, podróżnik i historyk
  • Jan Borowski - Grupa Historyczno-Eksploracyjna Pomerania ze Stargardu, inicjatorzy Akcji „Pamięć”
  • Wojciech Janda, prezes Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej „Biały Grosz” w Goleniowie
  • Daniel Wetta, członek Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej „Biały Grosz” w Goleniowie
 

Zobacz także

2024-04-17, godz. 16:11 Jaka jest kondycja zachodniopomorskich NGO-osów? 2 złote i 55 groszy w przeliczeniu na 1 mieszkańca wydaje Szczecin na organizacje pozarządowe. To najmniej w Polsce. A jak to wygląda w województwie? » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka przyszłość kina Pionier? Ikona Szczecina, Kino Pionier 1907 będzie prowadzone przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych, z siedzibą w Warszawie. Dlaczego otrzymali kino bez przetargu? Czy… » więcej 2024-04-16, godz. 16:23 "Inwentarz Bogusława X" już dostępny Zamek Książąt Pomorskich dziś wydał "Inwentarz Bogusława X". Czy księga własności książęcej coś nam mówi o władcy sprzed wieków. Czy jego zamiłowanie… » więcej 2024-04-16, godz. 16:20 Uniwersytecka giełda pracy Akademickie Biuro Karier Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowało po raz kolejny giełdę pracy. Kto korzysta z takich spotkań, przyszli pracownicy czy pr… » więcej 2024-04-16, godz. 16:16 Program "Szczecin-UP" rozwija się Dla wielu młodych ludzi początek kariery na własnych warunkach. Tworzą start-upy, nie chcą oni modelu kariery zawodowej swoich rodziców, ale ścieżki radość… » więcej 2024-04-15, godz. 17:32 Zanieczyszczenie światłem Do zanieczyszczenia powietrza czy wody zdążyliśmy się niestety przyzwyczaić, ale problemem Polski i wielu miejsc na świecie jest także zanieczyszczenie… » więcej 2024-04-15, godz. 17:29 25 lat gryfickiego Centrum Ciężkich Oparzeń Już 25 lat w Gryficach działa Zachodniopomorskie Centrum Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej. Jak przez ten czas zmieniła się opieka nad poparzonymi… » więcej 2024-04-15, godz. 17:26 Globalne konflikty Po ataku Iranu na Izrael świat z niepokojem patrzy na Bliski Wschód. Tymczasem tuż za naszą granicą Ukraińcy z coraz większą trudnością odpierają ataki… » więcej 2024-04-11, godz. 17:17 Dzieci ze spektrum autyzmu Chcieli poprawy jakości życia swoich pociech, więc założyli Koło Pomocy Dzieciom z ADHD i Zespołem Aspergera przy Zachodniopomorskim Towarzystwie Przyjaciół… » więcej 2024-04-11, godz. 17:16 Babciowe coraz bliżej Rząd przyjął projekt ustawy "Aktywny rodzic". W ramach programu , rodzice, którzy zdecydują się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka, będą uprawnieni… » więcej
23456