Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Sąd Najwyższy. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Sąd Najwyższy. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym przewidującą umożliwienie sędziom Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrotu do pełnienia urzędu. Przed głosowaniem na trybunę wyszedł minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który argumentował, że poprzednie przepisy były zgodne z konstytucją i standardami europejskimi. Dodał, że obecne zmiany wiążą się z tym, że Polska jako członek Unii Europejskiej szanuje jej zasady. Szybkiemu procedowaniu projektu ustawy sprzeciwiała się opozycja.

Komisja Europejska, na początku października, złożyła skargę do Trybunału przeciwko Polsce. Trybunał zarządził zabezpieczenie w sprawie niektórych zapisów nowelizacji ustawy o SN do czasu wydania orzeczenia. Część sędziów Sądu Najwyższego przeniesionych w stan spoczynku na mocy decyzji TSUE powróciła do pracy. Tymczasem zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o SN sędziowie, którzy ukończyli 65 lat, przechodzą w stan spoczynku. W przypadku woli dalszego orzekania, muszą zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do prezydenta.
Do dyskusji zaprasza Janusz Wilczyński
Goście:
  • mec. Andrzej Zajda – adwokat;
  • mec. Zbigniew Bogucki - adwokat, Szczecińskie Towarzystwo Dialogu o Prawie.
 

Zobacz także

2024-04-18, godz. 17:40 Jaka przyszłość przed polskimi rolnikami? 40% polskich rolników skarży się, że produkcja żywności jest dla nich nieopłacalna. Średnia wielkość gospodarstwa w naszym kraju to niewiele ponad11… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 II tura wyborów samorządowych W prawie 750 polskich gminach w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jakie znaczenie dla lokalnych społeczności… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Młodzież a Powstanie Styczniowe „Powstanie Styczniowe - Czas Kurierów” to projekt prowadzony przez Archiwum Państwowe oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Czy… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka jest kondycja zachodniopomorskich NGO-osów? 2 złote i 55 groszy w przeliczeniu na 1 mieszkańca wydaje Szczecin na organizacje pozarządowe. To najmniej w Polsce. A jak to wygląda w województwie? » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka przyszłość kina Pionier? Ikona Szczecina, Kino Pionier 1907 będzie prowadzone przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych, z siedzibą w Warszawie. Dlaczego otrzymali kino bez przetargu? Czy… » więcej 2024-04-16, godz. 16:23 "Inwentarz Bogusława X" już dostępny Zamek Książąt Pomorskich dziś wydał "Inwentarz Bogusława X". Czy księga własności książęcej coś nam mówi o władcy sprzed wieków. Czy jego zamiłowanie… » więcej 2024-04-16, godz. 16:20 Uniwersytecka giełda pracy Akademickie Biuro Karier Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowało po raz kolejny giełdę pracy. Kto korzysta z takich spotkań, przyszli pracownicy czy pr… » więcej 2024-04-16, godz. 16:16 Program "Szczecin-UP" rozwija się Dla wielu młodych ludzi początek kariery na własnych warunkach. Tworzą start-upy, nie chcą oni modelu kariery zawodowej swoich rodziców, ale ścieżki radość… » więcej 2024-04-15, godz. 17:32 Zanieczyszczenie światłem Do zanieczyszczenia powietrza czy wody zdążyliśmy się niestety przyzwyczaić, ale problemem Polski i wielu miejsc na świecie jest także zanieczyszczenie… » więcej 2024-04-15, godz. 17:29 25 lat gryfickiego Centrum Ciężkich Oparzeń Już 25 lat w Gryficach działa Zachodniopomorskie Centrum Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej. Jak przez ten czas zmieniła się opieka nad poparzonymi… » więcej
23456