Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
W tym roku świętujemy nie tylko stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości po latach zaborów, ale również stulecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jedynego z wielkich zrywów narodowościowych, zakończonego sukcesem.

Poznań uczcił setną rocznicę powstania decyzją o budowie Muzeum Powstania Wielkopolskiego (będzie gotowe za 5 lat), a rozgłośnie Polskiego Radia w Poznaniu i Szczecinie – wspólną produkcją 8-odcinkowego słuchowiska. W środę w studiu S1 Polskiego Radia Szczecin odbyła się uroczysta prezentacja jego szóstej części – pt „Ostatni lot Franciszka Kaczmarka”.

Pod koniec 1918 roku przynależność Wielkopolski do odrodzonego państwa polskiego wcale nie była oczywista. Ale w ostatnich dniach grudnia, w drodze do Warszawy, w Poznaniu zatrzymał się Ignacy Jan Paderewski, słynny pianista, orędownik polskiej sprawy. Jego powitanie w stolicy Wielkopolski przerodziło się w wielką patriotyczną manifestację. Niemieccy mieszkańcy odpowiedzieli swoimi kontrmanifestacjami. Padły pierwsze strzały. Dwa dni później Poznań był wolny. Wkrótce potem prawie cała Wielkopolska. Trzeba było jednak jeszcze kilku miesięcy by ostatecznie – w myśl postanowień traktatu wersalskiego Wielkopolska znalazła się w granicach odrodzonego państwa polskiego.

Wśród Wielkopolan pamięć o tym zrywie jest silna i nadal świeża. W przeciwieństwie do reszty kraju, która o Powstaniu Wielkopolskim wie niewiele.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Dr Wojciech Lizak - historyk oraz twórca Muzeum Dziedzictwa Kulturowego w Szczecinie
  • Beata Wojciechowska - główny inwentaryzator zbiorów w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości w Poznaniu
  • prof. Olaf Bergman - Wielkopolskie Muzeum Niepodległości,
  • dr Łukasz Jastrząb - historyk, współautor wspólnie z Wiesławem Olszewskim publikacji z 2009 roku „Lista strat powstania wielkopolskiego od 27.12.1918 r. do 8.03.1920 r."
  • dr Marek Rezler - historyk specjalizujący się w historii wojskowości i badaniu dziejów Polski oraz Wielkopolski XIX i XX wieku, biograf i publicysta regionalny
 

Zobacz także

2024-03-14, godz. 13:53 Koniec zerowego VAT na żywność Rząd zdecydował o zniesieniu z końcem tego miesiąca zerowej stawki VAT na owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty zbożowe. Jakie skutki dla naszych portfeli… » więcej 2024-03-13, godz. 15:30 Niezależna sztuka w Szczecinie Zakład Żeństwo – nowe miejsce na mapie kulturalnej Szczecina. Przestrzeń bezpieczna i niezależna, gdzie młodzi twórcy mogą rozwijać się i prezentować… » więcej 2024-03-13, godz. 15:29 Świadomość konsumentów Wszyscy jesteśmy konsumentami! Przed Światowym Dniem Konsumenta o tym, kto i jak może nam pomóc w dochodzeniu konsumenckich praw? » więcej 2024-03-13, godz. 15:29 Efekty spotkania w USA Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk spotkali się z Joe Bidenem. Jakie są echa i jakie mogą być efekty wizyty naszej delegacji - dla Stanów Zjednoczonych… » więcej 2024-03-12, godz. 14:34 Kondycja kultury ludowej Szczecinianie potrzebują świeżej krwi. Trwa nabór do grupy studenckiej Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie. Czy kultura ludowa jest atrakcyjna także dla… » więcej 2024-03-12, godz. 14:33 Jazda pod wpływem = utrata auta Od czwartku kierowcy, którzy mają we krwi ponad 1,5 promila alkoholu, tracą samochody. Wchodzi bowiem w życie nowelizacja Kodeksu karnego. Problem w tym, że… » więcej 2024-03-12, godz. 14:27 Podsumowanie "Tygodnia Zdrowia Kobiet" Kobiety mają dostęp do bezpłatnych badań, wiele leków i terapii jest refundowanych, prowadzone są akcje profilaktyczne. Takie, jak zakończony właśnie… » więcej 2024-03-11, godz. 13:19 Oskary rozdane Za nami 96-ta gala rozdania Oscarów. Najwięcej statuetek zdobyli twórcy filmu „Oppenheimer”. Dwa Oscary, w tym w kategorii najlepszy film międzynarodowy… » więcej 2024-03-11, godz. 13:19 Rola współczesnych sołtysów Są najbliżej mieszkańców wsi i znają ich problemy. W przypadający dziś Dzień Sołtysa zapytamy sołtysów, czy ta funkcja to tylko zawód, czy jednak … » więcej 2024-03-11, godz. 13:19 25 lat Polski w NATO Jutro mija ćwierć wieku od dnia, w którym Polska weszła do NATO. Jak przez ten czas zmieniła się nasza armia oraz sytuacja geopolityczna w Europie? » więcej
56789