Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin/Archiwum]
Zapach choinki, smak barszczu oraz karpia czy rodzinna atmosfera - te elementy to rzeczy, które nieodzownie kojarzą nam się ze Świętami Bożego Narodzenia. Przy natłoku kuchennych specjałów - w tym i słodkości - nie można jednak zapomnieć o tym, co jest w tym czasie równie ważne. To szeroko pojęta sfera duchowa. Prezenty pod choinką czy smaczny makowiec to jedno, ale z drugiej strony mamy to, co tak naprawdę świętujemy, czyli narodziny Jezusa Chrystusa. Przypominają nam o tym pewne zwyczaje - takie jak chociażby sianko pod obrusem, które nawiązuje do żłóbka, gdzie na świat przyszło Dzieciątko Jezus. Nie sposób nie wspomnieć tu też o łamaniu się opłatkiem czy pozostawieniu dodatkowego nakrycia dla strudzonego wędrowca.

Zanim jednak oddamy się duchowi Świąt trzeba się do nich przygotować. Szczególne poruszenie łatwo zaobserwować w centrach i galeriach handlowych. Zgodnie z raportem sondażowym Deloitte, na przygotowanie Świąt wydamy średnio 1170 złotych. To o 6 proc. więcej niż rok temu.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Ks. Mariusz Wencławek - proboszcz parafii św. Jana Bosko w Szczecinie
  • dr Piotr Goniszewski - teolog z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego
  • Longina Kaczmarek - Miejski Rzecznik Konsumentów w Szczecinie
  • Kevin Zagrodny-Kuczer - firma kateringowa JB Elita
  • Bogdan Matławski - kulturoznawca, etnolog, emerytowany profesor Uniwersytetu Szczecińskiego
 

Zobacz także

2024-04-18, godz. 17:40 Jaka przyszłość przed polskimi rolnikami? 40% polskich rolników skarży się, że produkcja żywności jest dla nich nieopłacalna. Średnia wielkość gospodarstwa w naszym kraju to niewiele ponad11… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 II tura wyborów samorządowych W prawie 750 polskich gminach w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jakie znaczenie dla lokalnych społeczności… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Młodzież a Powstanie Styczniowe „Powstanie Styczniowe - Czas Kurierów” to projekt prowadzony przez Archiwum Państwowe oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Czy… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka jest kondycja zachodniopomorskich NGO-osów? 2 złote i 55 groszy w przeliczeniu na 1 mieszkańca wydaje Szczecin na organizacje pozarządowe. To najmniej w Polsce. A jak to wygląda w województwie? » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka przyszłość kina Pionier? Ikona Szczecina, Kino Pionier 1907 będzie prowadzone przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych, z siedzibą w Warszawie. Dlaczego otrzymali kino bez przetargu? Czy… » więcej 2024-04-16, godz. 16:23 "Inwentarz Bogusława X" już dostępny Zamek Książąt Pomorskich dziś wydał "Inwentarz Bogusława X". Czy księga własności książęcej coś nam mówi o władcy sprzed wieków. Czy jego zamiłowanie… » więcej 2024-04-16, godz. 16:20 Uniwersytecka giełda pracy Akademickie Biuro Karier Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowało po raz kolejny giełdę pracy. Kto korzysta z takich spotkań, przyszli pracownicy czy pr… » więcej 2024-04-16, godz. 16:16 Program "Szczecin-UP" rozwija się Dla wielu młodych ludzi początek kariery na własnych warunkach. Tworzą start-upy, nie chcą oni modelu kariery zawodowej swoich rodziców, ale ścieżki radość… » więcej 2024-04-15, godz. 17:32 Zanieczyszczenie światłem Do zanieczyszczenia powietrza czy wody zdążyliśmy się niestety przyzwyczaić, ale problemem Polski i wielu miejsc na świecie jest także zanieczyszczenie… » więcej 2024-04-15, godz. 17:29 25 lat gryfickiego Centrum Ciężkich Oparzeń Już 25 lat w Gryficach działa Zachodniopomorskie Centrum Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej. Jak przez ten czas zmieniła się opieka nad poparzonymi… » więcej
12345