Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Jeszcze w latach 90. w amerykańskich filmach okulary były atrybutem intelektualisty, a w filmach dla młodzieży - szkolnego outsidera. Ale od tego czasu wiele się zmieniło. Okulary noszą coraz młodsze osoby, bo coraz powszechniejsza staje się krótkowzroczność.
Już dziś na świecie ponad półtora miliarda ludzi dobrze widzi tylko z bliska, a w ciągu dwóch lat ta liczba może zwiększyć się do 2,5 miliarda.
Lekarze zwracają uwagę, że złe oświetlenie, „wodzenie nosem” po stronach książek lub ekranach komputerów, a także ciągłe wpatrywanie się w ekrany smartfonów – nie poprawiają sytuacji.
Specjaliści oceniają, że w Polsce nawet co czwarte dziecko w wieku szkolnym może cierpieć na krótkowzroczność, a wada ta, jeśli nie jest korygowana właściwie – z wiekiem może postępować.
Dziś na szczęście – wady wzroku można wykrywać już u bardzo małych dzieci, a wybór oprawek zadowoli największe nawet elegantki.
Zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • prof. Wojciech Lubiński - kierownik II Kliniki Okulistyki Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Wojewódzki Konsultant w Dziedzinie Okulistyki
  • prof. Monika Modrzejewska - okulista dziecięcy, II Klinika Okulistyki w tym samym szpitalu

 

Zobacz także

2024-04-16, godz. 16:16 Program "Szczecin-UP" rozwija się Dla wielu młodych ludzi początek kariery na własnych warunkach. Tworzą start-upy, nie chcą oni modelu kariery zawodowej swoich rodziców, ale ścieżki radość… » więcej 2024-04-15, godz. 17:32 Zanieczyszczenie światłem Do zanieczyszczenia powietrza czy wody zdążyliśmy się niestety przyzwyczaić, ale problemem Polski i wielu miejsc na świecie jest także zanieczyszczenie… » więcej 2024-04-15, godz. 17:29 25 lat gryfickiego Centrum Ciężkich Oparzeń Już 25 lat w Gryficach działa Zachodniopomorskie Centrum Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej. Jak przez ten czas zmieniła się opieka nad poparzonymi… » więcej 2024-04-15, godz. 17:26 Globalne konflikty Po ataku Iranu na Izrael świat z niepokojem patrzy na Bliski Wschód. Tymczasem tuż za naszą granicą Ukraińcy z coraz większą trudnością odpierają ataki… » więcej 2024-04-11, godz. 17:17 Dzieci ze spektrum autyzmu Chcieli poprawy jakości życia swoich pociech, więc założyli Koło Pomocy Dzieciom z ADHD i Zespołem Aspergera przy Zachodniopomorskim Towarzystwie Przyjaciół… » więcej 2024-04-11, godz. 17:16 Babciowe coraz bliżej Rząd przyjął projekt ustawy "Aktywny rodzic". W ramach programu , rodzice, którzy zdecydują się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka, będą uprawnieni… » więcej 2024-04-11, godz. 17:15 PE przegłosował pakt migracyjny Parlament Europejski zatwierdził w głosowaniu pakt migracyjny. Teraz nowe prawo musi zaakceptować Rada Unii, w której reprezentowane są kraje członkowskie… » więcej 2024-04-10, godz. 15:37 Rocznica katastrofy w Smoleńsku Jest zaledwie kilka wydarzeń w naszej powojennej historii, które tak połączyły Polaków jak tragedia na lotnisku Siewiernyj, w mglisty, kwietniowy poranek… » więcej 2024-04-10, godz. 15:35 Rusza Program Wsparcia Psychologicznego Program Wsparcia Psychologicznego jest jednym ze sztandarowych miejskich projektów. Chodzi o pomoc młodzieży, ale i ich nauczycieli i rodziców. W realizacji… » więcej 2024-04-09, godz. 16:42 Kobiety Pogranicza, przyszłość z przeszłości. Pogranicze jako kontekst funkcjonowania jednostek i grup, a zwłaszcza problemy tożsamościowe mieszkańców pogranicza, wzbudzają coraz większe zainteresowanie… » więcej
12345