Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Archiwum PRSz.
Fot. Archiwum PRSz.
Znajomość ustawy o dostępności to nowy temat dla NGO’sów.
Ustawa określa środki służące zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami i obowiązuje od 2019 roku, zaś przepisy weszły w życie w 2021r.
Kogo obowiązuje ustawa? - m.in. sektor publiczny, który winien zapewnić w instytucjach publicznych dostępność architektoniczną, cyfrową, dostępność informacyjno-komunikacyjną.

Część NGO uważa, że ich ten problem nie dotyczy - bo nie mają takich odbiorców swoich działań. Jednak w praktyce może się okazać, że do tej pory osoby ze szczególnymi potrzebami nie korzystały z usług NGO, bo nie miały takiej możliwości, a nie dlatego, że nie były zainteresowane. Szacuje się, że w społeczeństwie osoby ze szczególnymi potrzebami stanowią około 30%, a osoby z niepełnosprawnością, które są najważniejsza częścią tej grupy stanowią około12% ogółu społeczeństwa. Oznacza to, że blisko co ósmy uczestnik działań realizowanych przez NGO może mieć trudności w ich udziale.

Warto zaznaczyć, że jednym z warunków otrzymania obecnie dotacji miejskiej jest wykazanie się dostępnością dla osób z szczególnymi potrzebami.

Co to oznacza dla organizatorów wydarzeń projektów?

Rozmawiają z nami :
Iwona Żukiert – prezes Zachodniopomorskiego Forum Organizacji Społecznych w Szczecinie , koordynator projektu „ Dostępne NGO na Pomorzu
Zachodnim

Ewa Wiśniewska
wiceprezes Fundacji Pomocy Chorym na Zanik Mięśni im. Piotra Karlińskiego w Szczecinie

Paweł Szczyrski – koordynator ds. Dostępności w Urzędzie Miasta Szczecin
Jednym z warunków otrzymania dotacji miejskiej jest wykazanie się dostępnością dla osób z szczególnymi potrzebami. Co to oznacza dla organizatorów wydarzeń i projektów?
 

Zobacz także

2024-05-06, godz. 13:41 Coraz więcej przemocy w internecie Co trzeci nastolatek w Polsce doświadcza przemocy w Internecie. W odpowiedzi na to zagrożenie Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej 2024-05-01, godz. 18:01 Tańce Polskie w roli głównej Kujawiak, oberek, krakowiak, polonez i mazur - to tańce polskie i to one królowały parkiecie hali sportowej w Zespole szkół Salezjańskich gdzie odbywał… » więcej 2024-05-01, godz. 14:37 Profesor Zbigniew Mikołejko - rozmowa z Konradem Wojtyłą 14 kwietnia, wieku 72 lat odszedł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, związany z Polską Akademią Nauk, pedagog, eseista, poeta. Centrum… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Kontrapunkcie przeszedł do historii W niedzielę wieczorem zakończył się Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. Jaki był powracający po dwóch… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Bilans 20 lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej Jutro mija 20 lat przynależności Polski do Unii Europejskiej - jak zmieniliśmy się przez te lata i co ta wspólnota nam dała. » więcej
12345