Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Nasze debaty
Czy rekonstrukcje historyczne są formą popularyzacji wiedzy historycznej?, fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Czy rekonstrukcje historyczne są formą popularyzacji wiedzy historycznej?, fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Od lat 90. co roku zwiększa się w Polsce liczba imprez, których uczestnicy odtwarzają przeszłość. Można wręcz mówić o modzie na rekonstrukcje historyczne. Najczęściej są to bitwy, ale nie tylko. Czy wszystkie wydarzenia historyczne nadają się do rekonstruowania? Inscenizacja likwidacji getta, spalenie stodoły w rocznicę pogromu w Jedwabnem czy rekonstrukcja rzezi wołyńskiej w Radymnie - to niektóre pomysły odtworzenia przeszłości, które wzbudzały największe kontrowersje. Przeciwnicy tej formy popularyzacji historii zadają również pytanie: dlaczego Polacy przebierają się w hitlerowskie mundury? Czy nie przeszkadza im paradowanie z emblematami utożsamianymi ze zbrodniami przeciwko ludzkości? Doszło do tego, że - wykorzystując zainteresowanie młodych ludzi tą formą - Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach otworzył w tym roku nowy kierunek - militarystykę historyczną. Za kilka lat będziemy więc mieć pierwszych w Polsce dyplomowanych rekonstruktorów. Czy rekonstrukcje historyczne są formą popularyzacji wiedzy historycznej? Czy budują nasz patriotyzm? I wreszcie pytanie, które już padło - czy wszystkie wydarzenia historyczne powinny być rekonstruowane? Na te pytania spróbujemy dziś odpowiedzieć?
Posłuchaj rozmowy
Goście:
Agnieszka Kuchcińska-Kurcz z Centrum Dialogu "Przełomy", która organizowała rekonstrukcje wydarzeń historycznych związanych z historią Szczecina m.in. pacyfikacji stoczni w grudniu 1981 roku.
Andrzej Kotula - Euroregion Pomerania, dawny działacz opozycji demokratycznej
Artur Daniel Liskowacki - publicysta, pisarz
Robert Pawlak - członek zarządu grupy rekonstrukcji historycznej Borujsko
Karolina Pawlak - także z grupy rekonstrukcji historycznej Borujsko, prywatnie córka pana Roberta
 

Zobacz także

2023-09-06, godz. 10:02 „Reparacje dla Polski od Niemiec - stan aktualny" Dokładnie rok temu został ogłoszony „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II Wojny Światowej 1939-1945"… » więcej 2022-12-15, godz. 20:00 „Polak w Niemczech – w świecie mitów i stereotypów” Sympatia Niemców do Polski spada, a Polaków do Niemiec wzrasta – wynika z najnowszego Barometru Polska-Niemcy, badania na zlecenie Instytutu Spraw Publicznych… » więcej 2022-10-27, godz. 20:00 Od fake newsa do dezinformacji, od wykluczenia do cyfrowej pułapki. Współczesne wyzwania edukacji medialnej. Diagnoza… W wydaniu specjalnym Radia Szczecin na Wieczór, z gościnnych murów Akademii Nauk Stosowanych Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie, zapraszamy na debatę… » więcej 2022-10-14, godz. 10:28 „Bezpieczna Rzeczpospolita - polityka, armia, sojusze, inwestycje strategiczne. Priorytety bezpieczeństwa w świetle… Goście - gen. Waldemar Skrzypczak – były dowódca wojsk lądowych Wojska Polskiego Marek Budzisz – publicysta, ekspert ds. Rosji, analityk think tanku… » więcej 2022-09-01, godz. 22:07 Reparacje wojenne dla Polski od Niemiec – przeszłość czy przyszłość? Moment debaty jest nieprzypadkowy – dziś obchodzimy 83. Rocznicę wybuchu II wojny światowej. Dziś również został ogłoszony „Raport o stratach poniesionych… » więcej 2015-04-10, godz. 14:00 Jak dbać o nasz mózg? [ROZMOWA] Żyjemy coraz dłużej i coraz lepiej traktujemy swoje ciało, bo przecież musi nam ono służyć dłużej niż naszym rodzicom. Zdrowo się odżywiamy, uprawiamy… » więcej 2015-04-10, godz. 13:54 Łatwiejszy dostęp do broni? [DEBATA] Organizacje strzeleckie chcą łatwiejszego dostępu do broni w celach szkoleniowych. Obecnie członkowie tych stowarzyszeń, aby się szkolić muszą uzyskiwać… » więcej 2015-04-10, godz. 14:04 Pytania o in vitro: jawni dawcy czy anonimowi? [DEBATA] W Sejmie trwa debata nad projektami ustaw o in vitro: rządowym oraz autorstwa PiS i dwoma SLD. Wśród wielu kwestii budzących kontrowersje jest też ta, czy… » więcej 2015-03-12, godz. 14:45 Rząd przyjął projekt ustawy o in vitro [DEBATA] 28 lat temu urodziło się w Polsce pierwsze dziecko z probówki. Od tego czasu w naszym kraju na świat przyszło ich kilkanaście tysięcy, ale do tej pory zapłodnienia… » więcej 2015-03-06, godz. 11:23 Egzaminatorzy nie zdają egzaminu. NIK krytycznie o testach szkolnych. [Dyskusja] Co czwarta praca egzaminacyjna w polskich szkołach, której ocena została zakwestionowana przez zdającego, okazała się źle sprawdzona. Inny problem to… » więcej
12345