Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Lech Wałęsa. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Lech Wałęsa. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Lech Wałęsa własnoręcznie napisał i podpisał zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa i kwitował odbieranie pieniędzy – wynika z ekspertyzy grafologicznej, przeprowadzonej przez specjalistów z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna. Wyniki badania przedstawiono dziś podczas specjalnej konferencji prasowej w Instytucie Pamięci Narodowej.
Biegli dostali do oceny dokumenty, znalezione w ubiegłym roku w domu zmarłego generała Czesława Kiszczaka. Wynika z nich, że Lech Wałęsa w 1970 roku podpisał zobowiązanie do współpracy z SB. W tym świetle – jak powiedział prezes IPN Jarosław Szarek – sprawa współpracy przywódcy Solidarności z komunistycznymi służbami wydaje się bezdyskusyjna.
Innego zdania jest pełnomocnik byłego prezydenta, prof. Jan Widacki. Przypomniał on, że postępowanie IPN było prowadzone w sprawie podejrzenia fałszowania dokumentacji Lecha Wałęsy, i w tym postępowaniu Wałęsa ma status pokrzywdzonego.
Piotr Semka, publicysta i dziennikarz uważa, że Wałęsa powinien był znaleźć w sobie odwagę i przyznać się do swoich błędów. Z Piotrem Semką rozmawiał Grzegorz Gibas.
Szczecinianie pytani przez nas o ocenę Lecha Wałęsy różnią się w opiniach.
Zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Andrzej Milczanowski, były minister Spraw Wewnętrznych, działacz opozycji demokratycznej w PRL;
  • Dr Michał Paziewski - historyk z Uniwersytetu Szczecińskiego, autor książki "Grudzień '70 w Szczecinie"pierwszej monografii poświęconej szczecińskim protestom robotniczym, działacz opozycji w PRL;
  • Andrzej Pozorski - zastępca Prokuratora Generalnego i Szef Pionu Śledczego Instytutu Pamięci Narodowej;
  • Krzysztof Wyszkowski- członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, działacz ruchu antykomunistycznego i niepodległościowego.
 

Zobacz także

2024-11-05, godz. 19:56 Język polski coraz bardziej popularny w Chinach W Chinach rośnie zainteresowanie językiem polskim. Czy Uniwersytet Szczeciński w tych kontaktach może odegrać ważną rolę? » więcej 2024-11-05, godz. 19:56 MEN chce, by dzieci polubiły WF Ministerstwo Edukacji chce zmienić lekcje wychowania fizycznego. Jakie działania mogą zwiększyć zainteresowanie dzieci sportem? » więcej 2024-11-05, godz. 19:55 Fizjoterapeuci zapowiadają protest pod Sejmem Na skutek zarządzenia prezesa NFZ od 1 stycznia pracę może stracić 20 tys. fizjoterapeutów, a około miliona osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności… » więcej 2024-11-05, godz. 19:55 Kary za niebezpieczną jazdę coraz surowsze i nadal nieskuteczne. Czy kategoria "zabójstwa drogowego" to zmieni? Po bulwersującym wypadku w Słupsku, także w kontekście katastrofy pod Gdańskiem, odżyła propozycja wprowadzenia do kodeksu karnego nowego typu przestępstwa… » więcej 2024-11-04, godz. 20:58 Jak skutecznie integrować cudzoziemców W Szczecinie ma powstać Centrum Integracji Cudzoziemców. Na jakie przeszkody napotyka integracja obcokrajowców z naszym społeczeństwem? » więcej 2024-11-04, godz. 20:57 Jutro wybory prezydenckie w USA. Amerykanie już głosują W Stanach Zjednoczonych zbliża się koniec wyborów prezydenckich. Jutro, po zamknięciu ostatnich lokali wyborczych, rozpocznie się złożony proces wyłaniania… » więcej 2024-11-04, godz. 20:57 Rzadziej bijemy dzieci, ale nadal na nie krzyczymy Pyrzyce, Gliwice, Gniezno, Godziszewo, Lipki Wielkie - w tych miejscowościach dzieci uczestniczące w zbieraniu cukierków z okazji Halloween - znalazły w nich… » więcej 2024-10-31, godz. 16:34 Symbolika Frankensteina Frankenstein to bohater powieść angielskiej pisarki i poetki okresu romantyzmu. Co ma wspólnego potwór Frankensteina z wyobcowaniem, rolami w społeczeństwie… » więcej 2024-10-31, godz. 16:29 Rola edukatorki śmierci W dobie młodości i wiecznego życia rzadko rozmawiamy o śmierci. Co robi edukatorka śmierci i czy podczas kawiarni śmierci pije się herbatkę? » więcej 2024-10-31, godz. 16:26 Jak obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to w Polsce czas pamięci. Ile w nas obowiązku, a ile pamięci o bliskich? » więcej
12345