Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. pixabay.com/photo-444447 (domena publiczna)
Fot. pixabay.com/photo-444447 (domena publiczna)
- W Polsce mamy do czynienia z monopolem medialnym, na rynku prasowym dominuje kapitał zagraniczny, a w konkretnym segmencie mediów - kapitał z Niemiec - tak mówi wiceminister kultury Jarosław Sellin. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowywany jest projekt ustawy o dekoncentracji mediów. - Nasze analizy pokazują, że w żadnym dużym kraju UE, takie zjawisko jak dominacja kapitału zagranicznego nie występuje - podkreślił wiceminister kultury. Jego zdaniem, 80-90 proc. lokalnych gazet jest w rękach kapitału zagranicznego. Resort kultury ze szczególnym zainteresowaniem analizuje rozwiązania prawne, dotyczące mediów, we Francji i Niemczech. Na razie nie ma jeszcze projektu ustawy o dekoncentracji rynku mediów. Trwają analizy i rozmowy w ministerstwie kultury. Według wcześniejszych zapowiedzi, resort do wakacji powinien przedstawić projekt ustawy, który będzie regulował polski rynek medialny i określał m.in. poziom udziałów, jaki zagraniczne koncerny będą mogły mieć w polskich mediach. Zapowiadane zmiany mają polegać na wykupie udziałów w mediach. Otwarte pozostaje pytanie czy będą chętni na zakup udziałów mediów, jaka będzie cena takich udziałów, czy wobec braku zainteresowania prywatnego biznesu, rząd rozważa powołanie spółki, która realizowałaby zapisy ustawy i przejmowała określoną cześć udziałów od kapitału zagranicznego?

Na środę 30 listopada sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zaplanowała posiedzenie, na którym będzie przedstawiona informacja o zagranicznym kapitale na rynku medialnym w Polsce. - Chcemy pokazać, jak duży jest zasięg kapitału zagranicznego: Polacy muszą wiedzieć, czyją własnością są dane tytuły, aby być świadomymi, że być może nie reprezentują one naszego polskiego interesu - mówi "Gazecie Polskiej" Elżbieta Kruk z PiS, przewodnicząca komisji. - Jest kwestią oczywistą, że kapitał zagraniczny śladowo występuje w mediach krajów Europy Zachodniej, np. w Niemczech w ogóle nie ma obcego kapitału w mediach. Niemcy mają gazety dla siebie, reprezentują one niemiecki punkt widzenia. A czyj interes reprezentują niemieckie media w Polsce? - pyta retorycznie posłanka.
Zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Elżbieta Kruk - posłanka PiS, przewodnicząca sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu
  • Krzysztof Mieszkowski - poseł .Nowoczesnej, zastępca przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu
  • Profesor Jan Kania - z Katedry Komunikacji Społecznej i Dziennikarstwa Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej
  • Piotr Cywiński - publicysta i wieloletni korespondent "Wprost" za granicą, obecnie komentator tygodnika "wSieci" i portalu "wPolityce.pl"
 

Zobacz także

2024-03-28, godz. 14:28 Dla kogo ważne są Święta Wielkanocne? Dla 32% Polaków Święta Wielkanocne to święta rodzinne połączone z kultywowaniem tradycji. Tylko 19% współobywateli postrzega Wielkanoc jako święto religijne… » więcej 2024-03-28, godz. 14:24 Spotkanie premierów Premier Ukrainy spotkał się dziś w Warszawie z premierem polskiego rządu. Rozmowy dotyczyły między innymi wwozu do naszego kraju artykułów rolno-spożywczych… » więcej 2024-03-27, godz. 14:11 Jubileusz szczecińskich historyków Instytut Historyczny w Uniwersytecie Szczecińskim obchodzi jubileusz. Planowany jest zjazd absolwentów, powstaje publikacja poświęcona Instytutowi - jego pracownikom… » więcej 2024-03-27, godz. 14:10 Jak obchodzimy Święta Wielkanocne? Nadchodzą Święta Wielkanocne. To czas radości i odrodzenia. Obchodzimy je w różny sposób - przeżywamy i utożsamiamy się z nimi lub obchodzimy bezrefleksyjnie… » więcej 2024-03-26, godz. 14:55 Jak zagłosować? Wybory samorządowe już 7 kwietnia. Czas na ostatnie, obywatelskie przygotowania, czyli "Poradnik wyborczy w pigułce". » więcej 2024-03-26, godz. 13:10 Międzynarodowy Dzień Teatru Jubileusze 60-lecia, 50-lecia 45-lecia i 40-lecia pracy twórczej obchodzili wczoraj szczecińscy aktorzy. Jak co roku ludzie teatru spotkali się z okazji Międzynarodowego… » więcej 2024-03-25, godz. 14:12 Jednorazowe e-papierosy nie dla młodzieży Wyglądem i smakiem przypominają słodycze, ale trują i uzależniają najmłodszych. Już w kwietniu Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zakazu sprzedaży… » więcej 2024-03-25, godz. 14:11 Współczesny terroryzm Do krwawego zamachu pod Moskwą przyznało się Państwo Islamskie. Tymczasem Francja wprowadziła najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego. Jakie niebezpieczeństwo… » więcej 2024-03-21, godz. 15:34 Co z morską energetyką wiatrową „Morska energetyka wiatrowej to strategiczny kierunek transformacji energetycznej wzmacniający bezpieczeństwo energetyczne oraz stanowiący impuls do rozwoju… » więcej 2024-03-21, godz. 15:32 Gdzie się schronić? W Polsce mamy schrony, które są w stanie pomieścić ponad 300 tys. osób. Gdzie ich szukać? Kiedy wejdzie w życie nowa ustawa o obronie cywilnej, która ułatwi… » więcej
12345