Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Polska jest bezpiecznym krajem – wynika z ostatniego dorocznego badania CBOS-u. Uważa tak dziewięciu na dziesięciu ankietowanych. Przeciwnego zdania jest 9 procent respondentów. To najlepszy wynik od 20 lat. Ale nie powinien budzić zdziwienia, bo poczucie bezpieczeństwa Polaków w ciągu ostatniej dekady systematycznie rosło.
CBOS jeszcze nie upublicznił całości badania (ze względów komercyjnych, szczegóły będą znane za miesiąc).
Już w ubiegłym roku – według takiego samego badania – ponad 90 procent obywateli uważało, że mieszka w bezpiecznej okolicy, częściej na wsiach i w małych miasteczkach. Większość z nas nie obawia się, że może paść ofiara przestępstwa, bardziej boimy się, że coś złego stanie się naszym bliskim.
W 2016 roku 1/4 ankietowanych przyznała, że w ciągu ostatnich pięciu lat została okradziona, pobita, obrabowana, oszukana lub włamano się do niej do domu. Z mieszkańcami Szczecina rozmawiał Radosław Jaczmiński.
Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • podkom. Andrzej Szrajber - zastępca naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie
  • dr Jan Pałgan - adiunkt w szczecińskiej Szkole Wyższej Collegium Balticum, wiceprezes Stowarzyszenia Pro Domo Sua
 

Zobacz także

2023-02-07, godz. 13:13 Lubimy gotówkę Ponad 80 procent Polaków nie chce, żeby gotówka została wycofana z obiegu. Tylko niespełna 16 procent ankietowanych chciałoby, żeby płatności kartą albo… » więcej 2023-02-07, godz. 13:13 Polacy oceniają szpitale Skuteczne leczenie, pomocne pielęgniarki, ale brak poszanowania intymności. Bezpieczeństwo zapewnione, jednak język lekarzy zawiły. Do tego duszne sale i… » więcej 2023-02-07, godz. 13:12 Czy grożą nam trzęsienia ziemi? Po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi w Turcji oraz Syrii polscy strażacy pojechali na miejsce, aby pomóc w akcji ratunkowej. Na czym polega specyfika takich… » więcej 2023-02-06, godz. 13:48 Dorobek Szewacha Weissa W czasie II wojny światowej ukrywał się w ukraińskiej, a następnie w polskiej rodzinie. Był ambasadorem Izraela w Polsce oraz przewodniczącym izraelskiego… » więcej 2023-02-06, godz. 13:48 Czy Rosjanie wystapią na igrzyskach? Międzynarodowy Komitet Olimpijski jest skłonny dopuścić sportowców z Rosji i Białorusi do udziału w przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu… » więcej 2023-02-06, godz. 13:47 Ukraina w Unii Europejskiej? Szczyt Ukraina - Unia Europejska w Kijowie potwierdził drogę naszego sąsiada do Wspólnoty. Jakie warunki akcesji muszą spełnić Ukraińcy i co dla Polski… » więcej 2023-02-02, godz. 21:56 Ukąszenie Hitlerem w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Skutki prawnomiędzynarodowe Jakie były źródła nazimu w Niemczech i dlaczego Szczecin tak wyróżniał się na mapie poparcia dla Hitlera? Czy to wynik tylko poparcia mas i skutków kryzysu… » więcej 2023-02-01, godz. 18:11 Archeogenetyka rozwija się Zastosują najnowsze zdobycze genetyki w analizowaniu odkryć archeologicznych. Jakie odkrycia przyniesie powołanie przez naukowców Pracowni Badań Archeogenetycznych… » więcej 2023-02-01, godz. 18:10 Co dalej ze zbożami z Ukrainy? W najbliższy piątek rolnicy zamierzają blokować drogi w regionie. Rolnicy protestują, ponieważ nie mogą sprzedaż zboża, bo w naszych magazynach jest składowane… » więcej 2023-02-01, godz. 18:08 Telefon za kierownicą coraz większym problemem Nawet co czwarty wypadek w Polsce może być spowodowany tym, że kierowca – zamiast na drodze – był skupiony na swoim telefonie, wynika z badań Instytutu… » więcej
12345