Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
28 lat temu, „4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”. Dokładnie trzy lata później, w nocnym głosowaniu, podczas tzw „nocy teczek” upadł rząd premiera Jana Olszewskiego. W ten sposób skończył się okres niewinności w polskiej polityce po wspaniałym, druzgocącym dla komunistycznych władz zwycięstwie Solidarności w wyborach parlamentarnych 1989 roku.
Pierwsze, częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne do nowo utworzonego Senatu były skutkiem umowy, zawartej między opozycją demokratyczną i komunistycznymi władzami podczas obrad okrągłego stołu. Opozycja odniosła niekwestionowane zwycięstwo – objęła wszystkie mandaty w Sejmie, nieprzeznaczone dla kandydatów partyjnych i prawie wszystkie w Senacie – 99 na 100.

Do ostatecznego rozdźwięku między dawnymi towarzyszami broni w opozycji demokratycznej doszło już kilkanaście miesięcy później. Jesienią 1991 roku, po pierwszych całkowicie demokratycznych wyborach - z całą mocą ujawniły się różnice, dotyczące między innymi prywatyzacji, polityki zagranicznej oraz dekomunizacji i lustracji. To właśnie ta ostatnia kwestia stała się bezpośrednią przyczyną upadku rządu Jana Olszewskiego, do czego doszło podczas posiedzenia Sejmu w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku.

Zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Andrzej Milczanowski - były minister spraw wewnętrznych, działacz opozycji demokratycznej w PRL
  • dr Michał Paziewski - historyk z Uniwersytetu Szczecińskiego, działacz opozycji w PRL
  • Leszek Duklanowski - były działacz opozycji demokratycznej, w latach 90-tych radny i wiceprezydent Szczecina
  • Piotr Semka - publicysta, dziennikarz, historyk, piszący do tygodnika "Do Rzeczy" Krzysztof Wyszkowski - członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, działacz ruchu antykomunistycznego i niepodległościowego
  • prof. Jerzy Eisler - historyk, Instytut Historii PAN


 

Zobacz także

2026-01-14, godz. 16:36 Zachodniopomorskie technika w rankingu "Perspektyw" Ranking "Perspektyw" co roku ocenia szkoły. Jak wypadły zachodniopomorskie technika? I jaką pozycję ma obecnie kształcenie zawodowe? » więcej 2026-01-14, godz. 16:34 Rocznica zatonięcia Heweliusza 33 lata temu zatonął prom Jan Heweliusz. Czy ta katastrofa wpłynęła na przepisy i świadomość branży morskiej? » więcej 2026-01-13, godz. 21:00 Zapytaj eksperta. Rozliczenie PIT Pracodawcy do końca stycznia muszą wysłać PIT-11 do Urzędów Skarbowych, pracownicy otrzymają je do końca lutego. Co powinniśmy wiedzieć o rocznym rozliczeniu… » więcej 2026-01-13, godz. 20:59 180 lat kościoła baptystów w Szczecinie Baptyści w Szczecinie są od 180 lat, 160 lat ma ich niedawno odremontowany kościół. Co wiemy o baptystach? » więcej 2026-01-13, godz. 20:58 Media społecznościowe nie dla australijskich dzieci. Kiedy zakaz w Polsce? Meta, właściciel Facebooka - zamyka ponad pół miliona kont. To efekt australijskiego zakazu platform społecznościowych dla dzieci. Jak długo w Polsce dzieci… » więcej 2026-01-12, godz. 14:30 Co dalej ze "śmieciówkami"? Po decyzji premiera rząd nie przyjął projektu Lewicy dotyczącego zamiany tak zwanych umów śmieciowych na umowy o pracę. Jak związkowcy i przedsiębiorcy… » więcej 2026-01-12, godz. 13:50 Niespokojnie w Iranie Iran ogarnęły największe od trzech lat protesty. Czy w tym kraju dojdzie do zmiany władzy? » więcej 2026-01-12, godz. 13:49 Azyl dla byłego ministra sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i jego żona dostali azyl polityczny na Węgrzech. Czy były minister sprawiedliwości jest „miękiszonem”? » więcej 2026-01-08, godz. 13:52 Zmiana prawa dla kierowców Będą zmiany w kodeksie ruchu drogowego. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? » więcej 2026-01-08, godz. 13:51 Kolejny protest rolników Do Warszawy wybierają się rolnicy z całej Polski. O co walczą? » więcej
12345