Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Szpital na Pomorzanach. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Szpital na Pomorzanach. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Ministerstwo Zdrowia jeszcze raz przeanalizuje ewentualny projekt zmian w ustawie o działalności leczniczej – poinformował resort w komunikacie, opublikowanym po spotkaniu premier Beaty Szydło z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem.

Nowelizacja ustawy miałaby umożliwić placówkom publicznej służby zdrowia świadczenie usług zarówno opłacanych przez NFZ jak i bezpośrednio z kieszeni obywateli. Teraz takie prawo mają tylko spółki medyczne.

Minister Konstanty Radziwiłł projekt zmian przedstawił 13 czerwca. I od razu wywołał ożywioną dyskusję. Jedni zarzucali mu, że bogatsi albo bardziej zdesperowani pacjenci będą omijać kolejki, inni cieszyli się, że wreszcie państwowa służba zdrowia będzie miała szanse na jakiekolwiek dofinansowanie.

A jest o co walczyć. Według szacunków firmy PMR – Polacy w 2015 roku wydali na prywatną służbę zdrowia prawie 40 miliardów złotych: na wizyty w prywatnych gabinetach, badania i diagnostykę, leki i suplementy, firmowe i prywatne abonamenty medyczne, dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne.

W tym samym roku budżet Narodowego Funduszu Zdrowia wynosił niecałe 70 miliardów złotych. Gdyby choć część tego strumienia pieniędzy udało się przekierować do niedofinansowanych publicznych placówek... Na razie jednak pomysł pozostaje w zawieszeniu.

Nie jest to pierwszy pomysł tego typu. Wcześniej pojawił się on, gdy ministrem zdrowia w rządzie Prawa i Sprawiedliwości w 2007 roku był prof. Zbigniew Religa, potem koszyk bezpłatnych i gwarantowanych świadczeń medycznych opracowano, gdy ministrem zdrowia była Ewa Kopacz. Wtedy związkowcy alarmowali, że będzie to furtka do wprowadzenia także usług płatnych.

Aby chorować – trzeba mieć żelazne zdrowie – i zasobną kieszeń. Wielu z nas rezygnuje z walki o miejsce w kolejce do lekarza rodzinnego lub wielomiesięcznych oczekiwań na rejestrację u specjalisty – i wybiera prywatny gabinet lub klinikę. Zamiast badań, przepisanych przez lekarza – robimy je na własny koszt. Nie dla wygody, ale dlatego – że inaczej nie ma szans. A choroba nie poczeka na nowe limity z Narodowego Funduszu Zdrowia. Mieszkańcy Szczecina przyznają, że korzystają z prywatnej służby zdrowia z konieczności.
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Anna Czech - posłanka Prawa i Sprawiedliwości, członek sejmowej Komisji Zdrowia;
  • Elżbieta Gelert - posłanka Platformy Obywatelskiej, członek sejmowej Komisji Zdrowia;
  • Dr n. med. Paweł Gonerko - z-ca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Szczecinie-Zdrojach;
  • Dr Krzysztof Bukiel - przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy;
  • Maria Libura - Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego;
  • Dr Jerzy Gryglewicz - ekspert projektu „Obywatele dla Zdrowia”, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.
 

Zobacz także

2024-04-30, godz. 19:46 57. Kontrapunkt przeszedł do historii W niedzielę wieczorem zakończył się Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. Jaki był powracający po dwóch… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Bilans 20 lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej Jutro mija 20 lat przynależności Polski do Unii Europejskiej - jak zmieniliśmy się przez te lata i co ta wspólnota nam dała. » więcej 2024-04-29, godz. 19:11 Polska Misja Medyczna - ćwierć wieku pomagania 5 kontynentów, 30 krajów i ponad 1 000 000 osób, do których dotarła pomoc – to efekty 25 lat działalności Polskiej Misji Medycznej. Na czym polega i… » więcej 2024-04-29, godz. 19:10 20. rocznica naszej akcesji do Unii Europejskiej Ponad 161 mld euro – tyle pieniędzy Polska otrzymała po potrąceniu składek członkowskich z UE przez ostatnie 20 lat. Jaki jest polityczny bilans przynależności… » więcej 2024-04-29, godz. 19:10 Partie polityczne kończą układać listy wyborcze do Europarlamentu Partie polityczne ogłaszają listy kandydatów w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dlaczego ugrupowania wystawiają na listach bardzo znane nazwiska… » więcej 2024-04-25, godz. 19:59 90. rocznica utworzenia polskiego harcerstwa w niemieckim Szczecinie W niemieckim Szczecinie, w 1934 roku, powstała Drużyna Harcerska „Gryf” utworzona przez nauczyciela Maksymiliana Golisza. 90 rocznica tego wydarzenia jest… » więcej 2024-04-25, godz. 19:58 Expose szefa MSZ w Sejmie Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, silnej pozycji w Unii Europejskiej, zacieśnienie więzi z USA, Niemcy i Francja jako nasi najważniejsi partnerzy we Wspólnocie… » więcej 2024-04-25, godz. 19:58 Coraz więcej niezaszczepionych dzieci W Polsce i krajach Europy rośnie liczba zachorowań na krztusiec oraz odrę. Choroby zakaźne wracają, bo coraz więcej osób nie wykonuje szczepień ochronnych… » więcej 2024-04-24, godz. 16:30 Pracownicy hospicjów też potrzebują wsparcia Praca w hospicjum to niesienie pomocy, obdarowywanie empatią, życzliwością i troską. Brzmi pięknie. Ale to zaledwie pół prawdy. Praca w hospicjum to również… » więcej 2024-04-24, godz. 16:30 Spartakiada Klas Mundurowych Już jutro odbędzie się Spartakiada Klas Mundurowych. Czy chodzi tylko o rozwijanie sprawności fizycznej uczniów, a może również o kształtowanie wartości… » więcej
12345