Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Sąd Najwyższy pisze do Trybunału Sprawiedliwości Fot. Archiwum
Sąd Najwyższy pisze do Trybunału Sprawiedliwości Fot. Archiwum
Czy Sąd Najwyższy miał prawo zwrócić się z pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie obniżenia wieku emerytalnego swoich członków i jakie skutki będzie miała odpowiedź Trybunału – od dwóch tygodni dyskutują środowiska prawnicze w całej Polsce.

Przypomnijmy, Sąd Najwyższy przesłał do trybunału w Luksemburgu pięć pytań, tzw. prejudycjalnych, dotyczących zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. Sąd Najwyższy zawiesił również stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o Sądzie Najwyższym, dotyczących przechodzenia w stan spoczynku tych sędziów Sądu najwyższego, którzy ukończyli 65-ty rok życia.

Zdania w tej kwestii są podzielone. Część prawników i polityków uważa, że Sąd Najwyższy miał takie prawo, bo jest elementem unijnego systemu prawnego. Inni podkreślają, że swoje wątpliwości Sąd Najwyższy powinien skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Niektórzy prawnicy zaś mówią otwarcie, że to krok po prostu niebezpieczny, bo co będzie, gdy jakiś inny sędzia zakwestionuje i zawiesi jakikolwiek inny przepis?
Posłuchaj dyskusji w Radio Szczecin na Wieczór
Goście:

Piotr Andrzejewski - prawnik, członek Trybunału Stanu, były senator, współtwórca polskiej Konstytucji.

Sędzia Maciej Mitera - rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa

Bartłomiej Starosta - sędzia Sądy Rejonowego w Sulęcinie, przewodniczący prezydium Forum Współpracy Sędziów

Patryk Wachowiec - analityk prawny Forum Obywatelskiego Rozwoju
 

Zobacz także

2020-07-08, godz. 21:05 Segregacja śmieci po nowemu Nie wszystkie plastiki do żółtego pojemnika, a odpady zielone już nie do ekoportu. Czy zmienione przez władze Szczecina zasady segregacji śmieci pozwolą… » więcej 2020-07-08, godz. 21:04 II tura wyborów prezydenckich W niedzielę druga tura wyborów prezydenckich. Nasi eksperci wyjaśnią, jak w sposób prawidłowy i bezpieczny sposób oddać swój głos. Czy idziecie na w… » więcej 2020-07-07, godz. 21:24 75 lat polskiego Szczecina 75 lat temu polska administracja przejęła Szczecin. Zanim to nastąpiło, o przynależność miasta toczyła się polityczna walka. Krokiem milowym, w warunkach… » więcej 2020-07-06, godz. 19:12 Efekty zdalnego nauczania Zdalne nauczanie w czasie pandemii zdało egzamin – tak wynika z badań przeprowadzonych wśród dyrektorów, nauczycieli i rodziców. Mimo braków sprzętowych… » więcej 2020-07-02, godz. 20:03 Wakacje i pandemia Rozpoczęły się wakacje. Czy nadmorskie gminy, pensjonaty i hotele są oblężone? W jakim stopniu prezydencki projekt bonu turystycznego pozwoli polskim rodzinom… » więcej 2020-07-02, godz. 20:02 Gazprom zwrócił polskiej spółce prawie 6 mld złotych Prawie 6 mld złotych nadpłaty za dostarczony gaz zwrócił Polsce rosyjski Gazprom. Od początku lipca cena dla odbiorców spadła o 10 procent. Czy nasze bezpieczeństwo… » więcej 2020-07-01, godz. 21:15 Letnie kolonie w czasie pandemii Tylko 240 tysięcy dzieci skorzysta w tym roku ze zorganizowanego wypoczynku, czyli ponad milion mniej niż w 2019 roku. Obawa przed koronawirusem i kłopoty finansowe… » więcej 2020-06-30, godz. 19:21 Przed II turą wyborów prezydenckich... 43,5 proc. dla Andrzeja Dudy i 30,46 proc. dla Rafała Trzaskowskiego - to oficjalne wyniki wyborów prezydenckich 2020, które podała Państwowa Komisja Wyborcza… » więcej 2020-06-25, godz. 19:22 Wybory prezydenckie. Ostatnia prosta... Kandydaci na urząd prezydenta dwoją się i troją, by zawalczyć o głosy Polaków. Jak rywalizację Andrzeja Dudy, Rafała Trzaskowskiego, Szymona Hołowni… » więcej 2020-06-24, godz. 20:41 Służby apelują do motocyklistów o rozsądek Statystyka śmiertelnych wypadków z udziałem motocyklistów przeraża, tym bardziej, że coraz częściej się zdarza, że użytkownicy jednośladów nie posiadają… » więcej
12345