Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Plac Rodła, Szarych Szeregów i Park Żeromskiego, w pobliżu skrzyżowania ulic Matejki i Zygmunta Starego – to zaproponowane przez władze Szczecina trzy lokalizacje nowego pomnika Józefa Piłsudskiego. Chociaż niewykluczone są również inne lokalizacje. W sprawie miejsca pod monument trwają konsultacje społeczne. W ich trakcie pojawiły się także propozycje takich lokalizacji jak Park Kasprowicza, miejsce po pomniku wdzięczności dla Armii Radzieckiej na pl.Pawła Adamowicza, place Grunwaldzki, Zgody i Batorego oraz miejsce, gdzie teraz jest zegar słoneczny na alei kwiatowej.
O postawienie pomnika Piłsudskiego w miejscu Colleoniego postuluje natomiast Klub Piastowski, który wydał stanowisko w tej sprawie. Jak można w nim przeczytać, w mieście "brakuje spójności aksjologicznej", a przestrzeń publiczną należy związać z "określonym systemem wartości".
Obecnie mamy w mieście skromne popiersie Marszałka stojące przy Placu Szarych Szeregów. Konsultacje w sprawie pomnika potrwają do wtorku.

W ubiegłym roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie budowy pomnika Marszałka w Szczecinie. Po konsultacjach społecznych miasto zorganizuje konkurs na projekt monumentu. Przygotowania do budowy pomnika Józefa Piłsudskiego to dobra okazja, aby porozmawiać o tym, jak w Szczecinie po 1989 roku, poprzez pomniki i akcenty rzeźbiarskie, budujemy tożsamość narodową. Posłuchajmy, co na temat trzech lokalizacji zaproponowanych przez władze miasta mówią dziekan Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki prof. Kamil Kuskowski oraz rzeźbiarka Leonia Chmielnik.

Rozmowy przygotowała Małgorzata Frymus. Leonia Chmielnik chwaliła między innymi lokalizację w Parku Żeromskiego u zbiegu ul. Matejki i Zygmunta Starego.

A co mówią przechodnie na temat lokalizacji pomnika Marszałka? Te rozmowy przygotowała Paulina Zaremba.


Zaprasza Joanna Skonieczna.
Goście:
  • prof. Krzysztof Kowalczyk - historyk, politolog, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie
  • dr Wojciech Lizak - historyk oraz twórca Muzeum Dziedzictwa Kulturowego w Szczecinie
  • Bohdan Ronin-Walknowski - prezes zachodniopomorskiego okręgu Związku Piłsudczyków RP
  • dr Maciej Maciejowski - historyk
  • dr inż. Helena Freino - architekt i urbanistka
  • prof. Grzegorz Nowik - Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Polska Akademia Nauk





 

Zobacz także

2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej 2024-05-01, godz. 18:01 Tańce Polskie w roli głównej Kujawiak, oberek, krakowiak, polonez i mazur - to tańce polskie i to one królowały parkiecie hali sportowej w Zespole szkół Salezjańskich gdzie odbywał… » więcej 2024-05-01, godz. 14:37 Profesor Zbigniew Mikołejko - rozmowa z Konradem Wojtyłą 14 kwietnia, wieku 72 lat odszedł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, związany z Polską Akademią Nauk, pedagog, eseista, poeta. Centrum… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Kontrapunkcie przeszedł do historii W niedzielę wieczorem zakończył się Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. Jaki był powracający po dwóch… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Bilans 20 lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej Jutro mija 20 lat przynależności Polski do Unii Europejskiej - jak zmieniliśmy się przez te lata i co ta wspólnota nam dała. » więcej 2024-04-29, godz. 19:11 Polska Misja Medyczna - ćwierć wieku pomagania 5 kontynentów, 30 krajów i ponad 1 000 000 osób, do których dotarła pomoc – to efekty 25 lat działalności Polskiej Misji Medycznej. Na czym polega i… » więcej 2024-04-29, godz. 19:10 20. rocznica naszej akcesji do Unii Europejskiej Ponad 161 mld euro – tyle pieniędzy Polska otrzymała po potrąceniu składek członkowskich z UE przez ostatnie 20 lat. Jaki jest polityczny bilans przynależności… » więcej
12345