Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]

Uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Ravensbrück i Sachsenhausen odbyły się w tym roku wirtualnie, z udziałem minimalnej liczby gości. Powodem były ograniczenia związane z pandemią.

Obóz w Ravensbrück w Brandenburgii powstał w 1939 r. Był największym na terenie Niemiec obozem koncentracyjnym dla kobiet. Do końca wojny przeszło przez niego ponad 130 tysięcy kobiet i tysiąc dziewcząt z kilkudziesięciu krajów Europy.
Wśród nich najwięcej - około 40 tysięcy - było Polek. Wiele z nich wywieziono do obozu po Powstaniu Warszawskim.
30 kwietnia 1945 r. do obozu wkroczyły oddziały Armii Czerwonej. W Ravensbrück pozostało już wtedy tylko 2 tysięcy chorych więźniów. Wcześniej ok. 20 tysięcy ludzi Niemcy "ewakuowali" z obozu
i przepędzili w tzw. marszach śmierci.

O tym jak wyglądał obóz w Ravensbrück oraz jak przebiegał proces rozliczenia zbrodniarzy nazistowskich w powojennych Niemczech i Austrii rozmawialiśmy w Radiu Szczecin na Wieczór. Naszym gościem był, dr hab. Krzysztof Kowalczyk - historyk, politolog, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego,

oraz z dr. Filipem Gańczakiem, autorem książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów"


W 75. rocznica wyzwolenia obozu w Ravensbrück przypomnieliśmy również historię lubelskich harcerek, więźniarek obozu, które powiadomiły świat o niemieckich eksperymentach medycznych w tym obozie koncentracyjnym. Listy pisały... własnym moczem. Harcerki donosiły bliskim o medycznych eksperymentach, podały imienną listę operowanych i opisały warunki panujące w obozie.

"Niemcy szaleli, ale do końca nie odkryli skąd w stacjach radiowych, między innymi w BBC, tyle informacji o ofiarach i katach z Ravensbrück” – mówi jedna z autorek tajnej korespondencji, Wanda Półtawska.

Reportaż Magdy Grydniewskiej „Listy z Ravensbrück”. Zapraszamy



Zaprasza Konrad Wojtyła.
Reportaż Magdy Grydniewskiej „Listy z Ravensbrück”
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z dr. Filipem Gańczakiem - autorem książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów"
Rozmówcy:
  • dr hab. Krzysztof Kowalczyk - historyk, politolog, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego.
  • dr Filip Gańczak - autor książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów"
 

Zobacz także

2024-04-25, godz. 19:59 90. rocznica utworzenia polskiego harcerstwa w niemieckim Szczecinie W niemieckim Szczecinie, w 1934 roku, powstała Drużyna Harcerska „Gryf” utworzona przez nauczyciela Maksymiliana Golisza. 90 rocznica tego wydarzenia jest… » więcej 2024-04-25, godz. 19:58 Expose szefa MSZ w Sejmie Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, silnej pozycji w Unii Europejskiej, zacieśnienie więzi z USA, Niemcy i Francja jako nasi najważniejsi partnerzy we Wspólnocie… » więcej 2024-04-25, godz. 19:58 Coraz więcej niezaszczepionych dzieci W Polsce i krajach Europy rośnie liczba zachorowań na krztusiec oraz odrę. Choroby zakaźne wracają, bo coraz więcej osób nie wykonuje szczepień ochronnych… » więcej 2024-04-24, godz. 16:30 Pracownicy hospicjów też potrzebują wsparcia Praca w hospicjum to niesienie pomocy, obdarowywanie empatią, życzliwością i troską. Brzmi pięknie. Ale to zaledwie pół prawdy. Praca w hospicjum to również… » więcej 2024-04-24, godz. 16:30 Spartakiada Klas Mundurowych Już jutro odbędzie się Spartakiada Klas Mundurowych. Czy chodzi tylko o rozwijanie sprawności fizycznej uczniów, a może również o kształtowanie wartości… » więcej 2024-04-24, godz. 16:30 Zmiany na rynku pracy Kilka dużych firm ze Szczecina i regionu zapowiedziało grupowe zwolnienia swoich pracowników. Zagrożone są branże IT i motoryzacyjna. Czy to czas na przebranżowienie?… » więcej 2024-04-23, godz. 20:13 Turniej polskich tańców ludowych w Szczecinie Czy polka, kujawiak, mazur czy krakowiak to tańce, które mogą być atrakcyjne dla młodych ludzi? W piątek i sobotę (26-27 kwietnia) w Szczecinie odbędzie… » więcej 2024-04-23, godz. 20:13 Małe szczupaki trafiły do Odry Trwa akcja zarybiania Odry. Trwa też wielkie sprzątanie rzeki z udziałem 20 tysięcy osób z Czech, Polski i Niemiec. Jakie jest jej stan? Czy po katastrofie… » więcej 2024-04-23, godz. 20:12 Działaczka Solidarności uhonorowana Dziś w Szczecinie została odsłonięta tablica upamiętniająca Janinę Trojanowską. Kto zna tę postać? I dlaczego powinna być pamiętana? W naszej historii… » więcej 2024-04-22, godz. 14:10 Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych Na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol – uważa szefowa Ministerstwa Zdrowia. Izabela Leszczyna potwierdza, że resort pracuje nad wprowadzeniem… » więcej
12345