Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Zbigniew Ziobro poinformował, że śledztwo w sprawie nadużyć przy reprywatyzacji warszawskich nieruchomości obejmuje również przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Fot. TVN24/x-news
Zbigniew Ziobro poinformował, że śledztwo w sprawie nadużyć przy reprywatyzacji warszawskich nieruchomości obejmuje również przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Fot. TVN24/x-news
Jest wniosek o areszt wobec szóstki z zatrzymanych w sprawie dzikiej reprywatyzacji. CBA zatrzymało osiem osób w związku ze śledztwem, dotyczącym nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji. Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski informował, że prokuratura zarzuciła zatrzymanym oszustwo w stosunku do mienia znacznej wartości, za co grozi do 10 lat więzienia.
Prokuratura Regionalna we Wrocławiu, która zajmuje się sprawami dzikiej reprywatyzacji, skierowała wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec sześciu podejrzanych. Jeszcze w sobotę rozpatrzy go sąd. Prokurator Anna Zimoląg nie chciała ujawnić szczegółów wniosku, ani tego, kogo on konkretnie dotyczy.

- Po wykonaniu, w dniach 11 i 12 maja 2017 r., czynności procesowych z udziałem ośmiu podejrzanych o działania zmierzające do dokonania oszustwa na szkodę spadkobierców dawnych właścicieli nieruchomości na terenie Warszawy, Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec sześciu podejrzanych - brzmi komunikat na stronie internetowej prokuratury.

W piątek minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro powiedział, że zarzuty postawione tym ośmiu osobom dotyczą tylko czterech nieruchomości. Prokurator generalny zaznaczył, że dotychczasowe ustalenia wskazują na szerszy zasięg przestępczego procederu.

Prokuratura podejrzewa, że nieprawidłowości dotyczą setek nieruchomości i każdy z tych przypadków jest badany. Zbigniew Ziobro poinformował, że śledztwo w sprawie nadużyć przy reprywatyzacji warszawskich nieruchomości obejmuje również przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Zdaniem ministra sprawiedliwości, nadużycia nie byłyby możliwe bez przyzwolenia sędziów i adwokatów.

Prokurator krajowy, Bogdan Święczkowski informował, że prokuratura zarzuciła zatrzymanym oszustwo w stosunku do mienia znacznej wartości, za co grozi do 10 lat więzienia.

Kwota ewentualnych oszustw to 46 mln złotych. Sprawa dotyczy czterech nieruchomości w Warszawie - przy ulicy Twardej 8, Twardej 10, Chmielnej i Królewskiej 39. Bogdan Święczkowski wyjaśnia, że sprawcy uzyskiwali pełnomocnictwa od jednego ze spadkobierców, a wobec pozostałych ustanawiani byli kuratorzy. Następnie w wyniku orzeczeń sądowych przejmowano nieruchomości, a później występowano o ich zwrot do warszawskiego Ratusza. Z niektórymi spadkobiercami były zawierane umowy, których wartość była wielokrotnie niższa niż prawo do nieruchomości. Jak powiedział prokurator Świeczkowski, zostali ustanowieni kuratorzy dla osób urodzonych 128 i 138 lat temu.

Bogdan Święczkowski dodał, że w sprawie warszawskiej reprywatyzacji toczy się w sumie 175 postępowań. W śledztwie istnieje osobny wątek sędziów, ustanawiających kuratorów spadkowych.
- To jest wierzchołek góry lodowej, będą w kolejnych tygodniach wyjaśniane kolejne wątki i zatrzymywane kolejne osoby.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty