Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Dawny adres Chmielna 70 to działka tuż obok wejścia do Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Choć jest niewielka, jej wartość szacuje się na około 160 milionów złotych. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Dawny adres Chmielna 70 to działka tuż obok wejścia do Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Choć jest niewielka, jej wartość szacuje się na około 160 milionów złotych. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję reprywatyzacyjną prezydent Warszawy w sprawie działki pod dawnym adresem Chmielna 70 w Warszawie. Odmówiono tym samym przyznania praw do działki trzem osobom, które o nie wystąpiły i uzyskały je w 2012 roku. Decyzji nadano klauzulę natychmiastowej wykonalności.
Dawny adres Chmielna 70 to działka tuż obok wejścia do Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Choć jest niewielka, jej wartość szacuje się na około 160 milionów złotych. Działka w 2012 roku trafiła w ręce Marzeny K., Grzegorza Majewskiego oraz Janusza Piecyka.

W ubiegłym roku okazało się, że grunt otrzymali niesłusznie, bo jego dawny właściciel, obywatel Danii, uzyskał już odszkodowanie. Ujawnienie zwrotu działki pod dawnym adresem Chmielna 70 dało początek aferze reprywatyzacyjnej.

Rozprawa Komisji Weryfikacyjnej w sprawie zwrotu Chmielnej 70 odbyła się 13 lipca. Zeznania złożyli wówczas: były urzędnik Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy Krzysztof Śledziewski oraz beneficjenci decyzji zwrotowej: Grzegorz Majewski i Janusz Piecyk. Składania zeznań odmówiła Marzena K. Przed Komisją nie stawiła się prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W poniedziałek negatywną opinię na temat tego zwrotu wydała Rada Społeczna działająca przy Komisji Weryfikacyjnej.

W piątek Komisja uchyliła tę decyzję reprywatyzacyjną. W uzasadnieniu, które odczytał przewodniczący Komisji wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, Komisja stwierdziła, że w tej sprawie "rażąco naruszono prawo procesowe". "Obecni beneficjancie decyzji nie byli uprawnieni (...) do wystąpienia z wnioskiem o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego w zakresie dwóch trzecich nieruchomości" - brzmi fragment uzasadnienia decyzji.

Komisja weryfikacyjna stwierdziła, że krąg spadkobierców został nieprawidłowo określony. Oceniła też, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz nie dopełniła swoich obowiązków w tej sprawie.

Członek Komisji Weryfikacyjnej z ramienia PO Robert Kropiwnicki uważa, że sprawą Chmielnej 70 ponownie powinien zająć się stołeczny ratusz, a nie Komisja. Robert Kropiwnicki zauważył, że nieruchomość - mimo decyzji reprywatyzacyjnej - pozostała w zasobie miasta, ponieważ beneficjenci decyzji zrzekli się praw do działki. - Nieruchomość, która jest dziś własnością miasta (...) wraca do miasta; czyli jest to decyzja papierowa, pozorna - dodał polityk PO.
Relacja Michała Fedusio (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty