Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Marsz Niepodległości na ulicach Warszawy. Fot. Kamil Nieradka [Radio Szczecin]
Marsz Niepodległości na ulicach Warszawy. Fot. Kamil Nieradka [Radio Szczecin]
Na trzy lata do przodu będzie można zarezerwować sobie miejsce i czas na manifestację lub marsz, organizowane cyklicznie – przewiduje poselski projekt nowelizacji ustawy o zgromadzeniach publicznych. To oznacza, że takie manifestacje jak na przykład Marsz Niepodległości lub pochód pierwszomajowy można byłoby zgłosić do władz ze sporym wyprzedzeniem. Zgodę wydawałby wojewoda, a nie, jak do tej pory samorząd lokalny. Dodatkowo pierwszeństwo miałyby zgromadzenia organizowane przez władze państwowe i kościoły.

Posłowie PiS, którzy zgłosili projekt zapewniają, że ma on uporządkować kwestie demonstracji, manifestacji, pochodów i innych zgromadzeń obywateli tak, aby sobie wzajemnie nie przeszkadzały.

Przeciwnicy zmian zwracają natomiast uwagę, iż takie przepisy byłyby drastycznym ograniczeniem swobód obywatelskich i wolności wypowiedzi. Poza tym, zdaniem krytyków – faworyzowałyby zgromadzenia organizowane przez państwo i kościół.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę, iż skonstruowane w ten sposób przepisy mogłyby naruszać konstytucję.
Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • dr Bogna Baczyńska - prawnik konstytucjonalista, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego
  • Michał Lizak - adwokat
  • Bogna Czałczyńska - pełnomocniczka Kongresu Kobiet w Szczecinie, koordynatorka "Dziewuchy Dziewuchom" w Szczecinie
  • Bartłomiej Ilcewicz - Porozumienie Środowisk Patriotycznych w Szczecinie, współorganizator szczecińskiego Marszu Niepodległości i Marszu Żołnierzy Wyklętych
 

Zobacz także

2024-05-09, godz. 19:36 Unijny Zielony Ład kontra małe i średnie gospodarstwa rolne Polscy rolnicy twierdzą, że wymogi Zielonego Ładu spowodują, że produkcja rolna stanie się nieopłacalna. Jak w takim razie pogodzić rentowność z rolnictwem… » więcej 2024-05-09, godz. 19:36 Urządzenia elektryczne naprawiać, a nie wyrzucać. Nowe unijne przepisy Nie wyrzucać a reperować. Parlament Europejski zatwierdził tzw. prawo do naprawy, które da konsumentom szersze gwarancje dotyczące naprawiania produktów… » więcej 2024-05-09, godz. 19:35 Niebezpieczne związki sędziego Tomasza Szmydta Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś, gdzie poprosił o azyl polityczny. Za rządów Zjednoczonej Prawicy… » więcej 2024-05-08, godz. 18:28 Jaka przyszłość przez bibliotekami? Dziś obchodzimy dzień Bibliotek i Bibliotekarzy. W Polsce działa prawie 8 tysięcy bibliotek publicznych i ponad 30 tysięcy szkolnych. Jaką rolę pełnią… » więcej 2024-05-08, godz. 18:26 Rozpczęły się matury Matura – świadectwem dojrzałości. Czy rzeczywiście? Czego jeszcze świadectwem jest matura 2024? » więcej 2024-05-08, godz. 18:25 Będzie mniej taksówek? Zakończyła się weryfikacja taksówkarzy. 17 czerwca w samym Szczecinie prawo do wykonywania tego zawodu straci 40 % kierowców. Jakie będą tego konsekwen… » więcej 2024-05-07, godz. 19:29 Jubileuszowe X Dni Skandynawskie w Szczecinie Już jutro w Szczecinie rozpoczynają się Dni Skandynawskie. To coroczne wydarzenie tworzące platformę aktywnej współpracy gospodarczej i kulturalnej pomiędzy… » więcej 2024-05-07, godz. 19:29 Wszystkie kolory muzyki - festiwal w Goleniowie To już po raz 33. w Goleniowie odbył się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Pięknej Color Art . W tym roku pod hasłem "Wszystkie kolory muzyki". Nadesłano ponad… » więcej 2024-05-07, godz. 19:28 OZE i dekarbonizacja na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Energia wiatrowa to przyszłość energetyki, to też jeden z głównych tematów XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nasz region nie tylko… » więcej 2024-05-06, godz. 13:41 Coraz więcej przemocy w internecie Co trzeci nastolatek w Polsce doświadcza przemocy w Internecie. W odpowiedzi na to zagrożenie Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło… » więcej
12345