Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Protest przeciwko budowie fermy norek w Samlinie. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Protest przeciwko budowie fermy norek w Samlinie. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin]
Golczewo protestuje przeciwko budowie fermy norek we wsi Samlino. Holenderski przedsiębiorca kupił teren, ma stosowne zezwolenia, ale nie ma przyzwolenia mieszkańców gminy i jej władz. W ostatnia sobotę, wspierani przez obrońców praw zwierząt demonstrowali swój sprzeciw.
Polska, obok Danii i Holandii jest światowym potentatem rynku futrzarskiego. Wartość eksportu skór surowych i garbowanych w 2015 roku wyniosła ponad półtora miliarda złotych, z podatków do budżetu wpłynęły 2 miliardy.
Mimo tych dobrych wyników ekonomicznych branża nie cieszy się popularnością. Obrońcy praw zwierząt wskazują na fatalne warunki na wielu fermach, ekolodzy – że niektóre hodowane zwierzęta to gatunki inwazyjne, naruszające nasz ekosystem, a zwykli ludzie boją się smrodu i chorób.
Od kilku lat aktywiści domagają się – jeśli nie zakazu, to przynajmniej ograniczenia hodowli zwierząt futerkowych w Polsce. Ostatnio znaleźli wsparcie w osobie prezesa Prawa i Sprawiedliwości. W wywiadzie dla Radia Łódź Jarosław Kaczyński powiedział, że możliwe jest wspólne z opozycją przegłosowanie zmian w przepisach.
Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
Maciej Buczek - prezes Okręgowego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych w Szczecinie
Mikołaj Jastrzębski, Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! , współautor raportu na temat przemysłu futrzarskiego w Polsce
Andrzej Danieluk - burmistrz Golczewa
Andrzej Zoń - Zakład Doświadczalnego Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego Chorzelów
 

Zobacz także

2024-05-07, godz. 19:28 OZE i dekarbonizacja na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Energia wiatrowa to przyszłość energetyki, to też jeden z głównych tematów XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nasz region nie tylko… » więcej 2024-05-06, godz. 13:41 Coraz więcej przemocy w internecie Co trzeci nastolatek w Polsce doświadcza przemocy w Internecie. W odpowiedzi na to zagrożenie Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło… » więcej 2024-05-06, godz. 13:39 Jak ograniczyć populację bezdomnych zwierząt? W Polsce nie ma skutecznego i humanitarnego systemu ograniczającego bezdomność zwierząt – uważają prozwierzęcy aktywiści i przygotowują pozew zbiorowy… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej 2024-05-01, godz. 18:01 Tańce Polskie w roli głównej Kujawiak, oberek, krakowiak, polonez i mazur - to tańce polskie i to one królowały parkiecie hali sportowej w Zespole szkół Salezjańskich gdzie odbywał… » więcej 2024-05-01, godz. 14:37 Profesor Zbigniew Mikołejko - rozmowa z Konradem Wojtyłą 14 kwietnia, wieku 72 lat odszedł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, związany z Polską Akademią Nauk, pedagog, eseista, poeta. Centrum… » więcej
12345