Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Szpital na Pomorzanach. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Szpital na Pomorzanach. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Ministerstwo Zdrowia jeszcze raz przeanalizuje ewentualny projekt zmian w ustawie o działalności leczniczej – poinformował resort w komunikacie, opublikowanym po spotkaniu premier Beaty Szydło z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem.

Nowelizacja ustawy miałaby umożliwić placówkom publicznej służby zdrowia świadczenie usług zarówno opłacanych przez NFZ jak i bezpośrednio z kieszeni obywateli. Teraz takie prawo mają tylko spółki medyczne.

Minister Konstanty Radziwiłł projekt zmian przedstawił 13 czerwca. I od razu wywołał ożywioną dyskusję. Jedni zarzucali mu, że bogatsi albo bardziej zdesperowani pacjenci będą omijać kolejki, inni cieszyli się, że wreszcie państwowa służba zdrowia będzie miała szanse na jakiekolwiek dofinansowanie.

A jest o co walczyć. Według szacunków firmy PMR – Polacy w 2015 roku wydali na prywatną służbę zdrowia prawie 40 miliardów złotych: na wizyty w prywatnych gabinetach, badania i diagnostykę, leki i suplementy, firmowe i prywatne abonamenty medyczne, dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne.

W tym samym roku budżet Narodowego Funduszu Zdrowia wynosił niecałe 70 miliardów złotych. Gdyby choć część tego strumienia pieniędzy udało się przekierować do niedofinansowanych publicznych placówek... Na razie jednak pomysł pozostaje w zawieszeniu.

Nie jest to pierwszy pomysł tego typu. Wcześniej pojawił się on, gdy ministrem zdrowia w rządzie Prawa i Sprawiedliwości w 2007 roku był prof. Zbigniew Religa, potem koszyk bezpłatnych i gwarantowanych świadczeń medycznych opracowano, gdy ministrem zdrowia była Ewa Kopacz. Wtedy związkowcy alarmowali, że będzie to furtka do wprowadzenia także usług płatnych.

Aby chorować – trzeba mieć żelazne zdrowie – i zasobną kieszeń. Wielu z nas rezygnuje z walki o miejsce w kolejce do lekarza rodzinnego lub wielomiesięcznych oczekiwań na rejestrację u specjalisty – i wybiera prywatny gabinet lub klinikę. Zamiast badań, przepisanych przez lekarza – robimy je na własny koszt. Nie dla wygody, ale dlatego – że inaczej nie ma szans. A choroba nie poczeka na nowe limity z Narodowego Funduszu Zdrowia. Mieszkańcy Szczecina przyznają, że korzystają z prywatnej służby zdrowia z konieczności.
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Anna Czech - posłanka Prawa i Sprawiedliwości, członek sejmowej Komisji Zdrowia;
  • Elżbieta Gelert - posłanka Platformy Obywatelskiej, członek sejmowej Komisji Zdrowia;
  • Dr n. med. Paweł Gonerko - z-ca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Szczecinie-Zdrojach;
  • Dr Krzysztof Bukiel - przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy;
  • Maria Libura - Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego;
  • Dr Jerzy Gryglewicz - ekspert projektu „Obywatele dla Zdrowia”, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.
 

Zobacz także

2024-04-17, godz. 16:11 Młodzież a Powstanie Styczniowe „Powstanie Styczniowe - Czas Kurierów” to projekt prowadzony przez Archiwum Państwowe oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Czy… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka jest kondycja zachodniopomorskich NGO-osów? 2 złote i 55 groszy w przeliczeniu na 1 mieszkańca wydaje Szczecin na organizacje pozarządowe. To najmniej w Polsce. A jak to wygląda w województwie? » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka przyszłość kina Pionier? Ikona Szczecina, Kino Pionier 1907 będzie prowadzone przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych, z siedzibą w Warszawie. Dlaczego otrzymali kino bez przetargu? Czy… » więcej 2024-04-16, godz. 16:23 "Inwentarz Bogusława X" już dostępny Zamek Książąt Pomorskich dziś wydał "Inwentarz Bogusława X". Czy księga własności książęcej coś nam mówi o władcy sprzed wieków. Czy jego zamiłowanie… » więcej 2024-04-16, godz. 16:20 Uniwersytecka giełda pracy Akademickie Biuro Karier Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowało po raz kolejny giełdę pracy. Kto korzysta z takich spotkań, przyszli pracownicy czy pr… » więcej 2024-04-16, godz. 16:16 Program "Szczecin-UP" rozwija się Dla wielu młodych ludzi początek kariery na własnych warunkach. Tworzą start-upy, nie chcą oni modelu kariery zawodowej swoich rodziców, ale ścieżki radość… » więcej 2024-04-15, godz. 17:32 Zanieczyszczenie światłem Do zanieczyszczenia powietrza czy wody zdążyliśmy się niestety przyzwyczaić, ale problemem Polski i wielu miejsc na świecie jest także zanieczyszczenie… » więcej 2024-04-15, godz. 17:29 25 lat gryfickiego Centrum Ciężkich Oparzeń Już 25 lat w Gryficach działa Zachodniopomorskie Centrum Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej. Jak przez ten czas zmieniła się opieka nad poparzonymi… » więcej 2024-04-15, godz. 17:26 Globalne konflikty Po ataku Iranu na Izrael świat z niepokojem patrzy na Bliski Wschód. Tymczasem tuż za naszą granicą Ukraińcy z coraz większą trudnością odpierają ataki… » więcej 2024-04-11, godz. 17:17 Dzieci ze spektrum autyzmu Chcieli poprawy jakości życia swoich pociech, więc założyli Koło Pomocy Dzieciom z ADHD i Zespołem Aspergera przy Zachodniopomorskim Towarzystwie Przyjaciół… » więcej
12345