Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Szpital na Pomorzanach. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Szpital na Pomorzanach. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Ministerstwo Zdrowia jeszcze raz przeanalizuje ewentualny projekt zmian w ustawie o działalności leczniczej – poinformował resort w komunikacie, opublikowanym po spotkaniu premier Beaty Szydło z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem.

Nowelizacja ustawy miałaby umożliwić placówkom publicznej służby zdrowia świadczenie usług zarówno opłacanych przez NFZ jak i bezpośrednio z kieszeni obywateli. Teraz takie prawo mają tylko spółki medyczne.

Minister Konstanty Radziwiłł projekt zmian przedstawił 13 czerwca. I od razu wywołał ożywioną dyskusję. Jedni zarzucali mu, że bogatsi albo bardziej zdesperowani pacjenci będą omijać kolejki, inni cieszyli się, że wreszcie państwowa służba zdrowia będzie miała szanse na jakiekolwiek dofinansowanie.

A jest o co walczyć. Według szacunków firmy PMR – Polacy w 2015 roku wydali na prywatną służbę zdrowia prawie 40 miliardów złotych: na wizyty w prywatnych gabinetach, badania i diagnostykę, leki i suplementy, firmowe i prywatne abonamenty medyczne, dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne.

W tym samym roku budżet Narodowego Funduszu Zdrowia wynosił niecałe 70 miliardów złotych. Gdyby choć część tego strumienia pieniędzy udało się przekierować do niedofinansowanych publicznych placówek... Na razie jednak pomysł pozostaje w zawieszeniu.

Nie jest to pierwszy pomysł tego typu. Wcześniej pojawił się on, gdy ministrem zdrowia w rządzie Prawa i Sprawiedliwości w 2007 roku był prof. Zbigniew Religa, potem koszyk bezpłatnych i gwarantowanych świadczeń medycznych opracowano, gdy ministrem zdrowia była Ewa Kopacz. Wtedy związkowcy alarmowali, że będzie to furtka do wprowadzenia także usług płatnych.

Aby chorować – trzeba mieć żelazne zdrowie – i zasobną kieszeń. Wielu z nas rezygnuje z walki o miejsce w kolejce do lekarza rodzinnego lub wielomiesięcznych oczekiwań na rejestrację u specjalisty – i wybiera prywatny gabinet lub klinikę. Zamiast badań, przepisanych przez lekarza – robimy je na własny koszt. Nie dla wygody, ale dlatego – że inaczej nie ma szans. A choroba nie poczeka na nowe limity z Narodowego Funduszu Zdrowia. Mieszkańcy Szczecina przyznają, że korzystają z prywatnej służby zdrowia z konieczności.
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Anna Czech - posłanka Prawa i Sprawiedliwości, członek sejmowej Komisji Zdrowia;
  • Elżbieta Gelert - posłanka Platformy Obywatelskiej, członek sejmowej Komisji Zdrowia;
  • Dr n. med. Paweł Gonerko - z-ca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Szczecinie-Zdrojach;
  • Dr Krzysztof Bukiel - przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy;
  • Maria Libura - Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego;
  • Dr Jerzy Gryglewicz - ekspert projektu „Obywatele dla Zdrowia”, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.
 

Zobacz także

2024-03-25, godz. 14:12 Jednorazowe e-papierosy nie dla młodzieży Wyglądem i smakiem przypominają słodycze, ale trują i uzależniają najmłodszych. Już w kwietniu Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zakazu sprzedaży… » więcej 2024-03-25, godz. 14:11 Współczesny terroryzm Do krwawego zamachu pod Moskwą przyznało się Państwo Islamskie. Tymczasem Francja wprowadziła najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego. Jakie niebezpieczeństwo… » więcej 2024-03-21, godz. 15:34 Co z morską energetyką wiatrową „Morska energetyka wiatrowej to strategiczny kierunek transformacji energetycznej wzmacniający bezpieczeństwo energetyczne oraz stanowiący impuls do rozwoju… » więcej 2024-03-21, godz. 15:32 Gdzie się schronić? W Polsce mamy schrony, które są w stanie pomieścić ponad 300 tys. osób. Gdzie ich szukać? Kiedy wejdzie w życie nowa ustawa o obronie cywilnej, która ułatwi… » więcej 2024-03-21, godz. 15:32 Polityka senioralna Szczecina 31,5% mieszkańców Szczecina stanowią osoby powyżej 60. roku życia. Jaka jest polityka senioralna miasta? Czym są takie programy jak: „Korpus Wsparcia Seniorów”… » więcej 2024-03-20, godz. 16:47 Światowy Dzień Poezji Jutro pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale także Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji w szczecińskim parku Stefana Żeromskiego na drzewach zaszeleszczą… » więcej 2024-03-20, godz. 16:46 Dezinformacja w internecie Sieć polskich blogów dezinformacyjnych serwuje treści z prokremlowskich mediów - wynika z raportu przygotowanego przez naukowców. Jak propaganda Władimira… » więcej 2024-03-20, godz. 16:46 Podsumowanie pierwszych 100 dni rządu W tym tygodniu mija 100 dni od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska. Jak ekonomiści i politolodzy oceniają ten okres? Czy, pomimo różnic, „Koalicja 15 października”… » więcej 2024-03-19, godz. 13:40 Dzień Kolorowej Skarpetki Szacuje się, że 1 z tysiąca urodzonych dzieci może mieć zespół Downa. Osoby takie mają mniejsze zdolności poznawcze niż średnia w populacji zdrowej… » więcej 2024-03-19, godz. 13:39 Artyści walczą o swoje Co dalej z protestem aktorów Teatru Współczesnego? Czy miasto pochyliło się nad ich problemami finansowymi, czy jeden z najlepszych teatrów w Polsce zostanie… » więcej
45678