Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Dokładnie 100 lat temu ziściło się to, o co kilka pokoleń Polek wałczyło przez lata – uzyskały pełnię praw obywatelskich. Mogły studiować, pracować i co najważniejsze – uczestniczyć w wyborach: być wybieranymi i same wybierać. Stosowny dekret Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał 28 listopada 1918 roku. I już w pierwszych wyborach do Sejmu w 1919 roku osiem pań zasiadło w ławach poselskich.

Nie było jednak łatwo. Polityka była dziedziną zdominowaną przez mężczyzn, którzy uważali, że panie są zbyt delikatne i wrażliwe, by się nią zajmować. Przeciwko uczestnictwu kobiet w polityce byli nawet Józef Piłsudski i Roman Dmowski. Ale pierwsza wojna światowa dała kobietom coś, czego już nie pozwoliły sobie odebrać: samodzielność, gdy musiały zastąpić mężczyzn walczących na frontach w całej Europie.

Dziś trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek dziedzinę życia bez kobiet, choć są oczywiście bardziej lub mniej sfeminizowane. Możliwości wyboru stawiają jednak przed kobietami nowe wyzwania.
Zaprasza Joanna Skonieczna
Goście:
  • prof. Agnieszka Szudarek, historyk, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych, Uniwersytet Szczeciński
  • dr Bogna Baczyńska - prawnik konstytucjonalista i komparatysta, Katedra Prawa Konstytucyjnego i Integracji Europejskiej Uniwersytetu Szczecińskiego
  • Marta Majchrzak, psycholog społeczny, badacz opinii publicznej
  • Anastazja Bernad, mama dwóch córek
 

Zobacz także

2024-04-17, godz. 16:11 Młodzież a Powstanie Styczniowe „Powstanie Styczniowe - Czas Kurierów” to projekt prowadzony przez Archiwum Państwowe oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Czy… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka jest kondycja zachodniopomorskich NGO-osów? 2 złote i 55 groszy w przeliczeniu na 1 mieszkańca wydaje Szczecin na organizacje pozarządowe. To najmniej w Polsce. A jak to wygląda w województwie? » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka przyszłość kina Pionier? Ikona Szczecina, Kino Pionier 1907 będzie prowadzone przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych, z siedzibą w Warszawie. Dlaczego otrzymali kino bez przetargu? Czy… » więcej 2024-04-16, godz. 16:23 "Inwentarz Bogusława X" już dostępny Zamek Książąt Pomorskich dziś wydał "Inwentarz Bogusława X". Czy księga własności książęcej coś nam mówi o władcy sprzed wieków. Czy jego zamiłowanie… » więcej 2024-04-16, godz. 16:20 Uniwersytecka giełda pracy Akademickie Biuro Karier Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowało po raz kolejny giełdę pracy. Kto korzysta z takich spotkań, przyszli pracownicy czy pr… » więcej 2024-04-16, godz. 16:16 Program "Szczecin-UP" rozwija się Dla wielu młodych ludzi początek kariery na własnych warunkach. Tworzą start-upy, nie chcą oni modelu kariery zawodowej swoich rodziców, ale ścieżki radość… » więcej 2024-04-15, godz. 17:32 Zanieczyszczenie światłem Do zanieczyszczenia powietrza czy wody zdążyliśmy się niestety przyzwyczaić, ale problemem Polski i wielu miejsc na świecie jest także zanieczyszczenie… » więcej 2024-04-15, godz. 17:29 25 lat gryfickiego Centrum Ciężkich Oparzeń Już 25 lat w Gryficach działa Zachodniopomorskie Centrum Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej. Jak przez ten czas zmieniła się opieka nad poparzonymi… » więcej 2024-04-15, godz. 17:26 Globalne konflikty Po ataku Iranu na Izrael świat z niepokojem patrzy na Bliski Wschód. Tymczasem tuż za naszą granicą Ukraińcy z coraz większą trudnością odpierają ataki… » więcej 2024-04-11, godz. 17:17 Dzieci ze spektrum autyzmu Chcieli poprawy jakości życia swoich pociech, więc założyli Koło Pomocy Dzieciom z ADHD i Zespołem Aspergera przy Zachodniopomorskim Towarzystwie Przyjaciół… » więcej
45678