Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Plac Rodła, Szarych Szeregów i Park Żeromskiego, w pobliżu skrzyżowania ulic Matejki i Zygmunta Starego – to zaproponowane przez władze Szczecina trzy lokalizacje nowego pomnika Józefa Piłsudskiego. Chociaż niewykluczone są również inne lokalizacje. W sprawie miejsca pod monument trwają konsultacje społeczne. W ich trakcie pojawiły się także propozycje takich lokalizacji jak Park Kasprowicza, miejsce po pomniku wdzięczności dla Armii Radzieckiej na pl.Pawła Adamowicza, place Grunwaldzki, Zgody i Batorego oraz miejsce, gdzie teraz jest zegar słoneczny na alei kwiatowej.
O postawienie pomnika Piłsudskiego w miejscu Colleoniego postuluje natomiast Klub Piastowski, który wydał stanowisko w tej sprawie. Jak można w nim przeczytać, w mieście "brakuje spójności aksjologicznej", a przestrzeń publiczną należy związać z "określonym systemem wartości".
Obecnie mamy w mieście skromne popiersie Marszałka stojące przy Placu Szarych Szeregów. Konsultacje w sprawie pomnika potrwają do wtorku.

W ubiegłym roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie budowy pomnika Marszałka w Szczecinie. Po konsultacjach społecznych miasto zorganizuje konkurs na projekt monumentu. Przygotowania do budowy pomnika Józefa Piłsudskiego to dobra okazja, aby porozmawiać o tym, jak w Szczecinie po 1989 roku, poprzez pomniki i akcenty rzeźbiarskie, budujemy tożsamość narodową. Posłuchajmy, co na temat trzech lokalizacji zaproponowanych przez władze miasta mówią dziekan Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki prof. Kamil Kuskowski oraz rzeźbiarka Leonia Chmielnik.

Rozmowy przygotowała Małgorzata Frymus. Leonia Chmielnik chwaliła między innymi lokalizację w Parku Żeromskiego u zbiegu ul. Matejki i Zygmunta Starego.

A co mówią przechodnie na temat lokalizacji pomnika Marszałka? Te rozmowy przygotowała Paulina Zaremba.


Zaprasza Joanna Skonieczna.
Goście:
  • prof. Krzysztof Kowalczyk - historyk, politolog, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie
  • dr Wojciech Lizak - historyk oraz twórca Muzeum Dziedzictwa Kulturowego w Szczecinie
  • Bohdan Ronin-Walknowski - prezes zachodniopomorskiego okręgu Związku Piłsudczyków RP
  • dr Maciej Maciejowski - historyk
  • dr inż. Helena Freino - architekt i urbanistka
  • prof. Grzegorz Nowik - Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Polska Akademia Nauk





 

Zobacz także

2024-04-15, godz. 17:26 Globalne konflikty Po ataku Iranu na Izrael świat z niepokojem patrzy na Bliski Wschód. Tymczasem tuż za naszą granicą Ukraińcy z coraz większą trudnością odpierają ataki… » więcej 2024-04-11, godz. 17:17 Dzieci ze spektrum autyzmu Chcieli poprawy jakości życia swoich pociech, więc założyli Koło Pomocy Dzieciom z ADHD i Zespołem Aspergera przy Zachodniopomorskim Towarzystwie Przyjaciół… » więcej 2024-04-11, godz. 17:16 Babciowe coraz bliżej Rząd przyjął projekt ustawy "Aktywny rodzic". W ramach programu , rodzice, którzy zdecydują się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka, będą uprawnieni… » więcej 2024-04-11, godz. 17:15 PE przegłosował pakt migracyjny Parlament Europejski zatwierdził w głosowaniu pakt migracyjny. Teraz nowe prawo musi zaakceptować Rada Unii, w której reprezentowane są kraje członkowskie… » więcej 2024-04-10, godz. 15:37 Rocznica katastrofy w Smoleńsku Jest zaledwie kilka wydarzeń w naszej powojennej historii, które tak połączyły Polaków jak tragedia na lotnisku Siewiernyj, w mglisty, kwietniowy poranek… » więcej 2024-04-10, godz. 15:35 Rusza Program Wsparcia Psychologicznego Program Wsparcia Psychologicznego jest jednym ze sztandarowych miejskich projektów. Chodzi o pomoc młodzieży, ale i ich nauczycieli i rodziców. W realizacji… » więcej 2024-04-09, godz. 16:42 Kobiety Pogranicza, przyszłość z przeszłości. Pogranicze jako kontekst funkcjonowania jednostek i grup, a zwłaszcza problemy tożsamościowe mieszkańców pogranicza, wzbudzają coraz większe zainteresowanie… » więcej 2024-04-09, godz. 16:40 Dostępnością dla osób z szczególnymi potrzebami. Znajomość ustawy o dostępności to nowy temat dla NGO’sów. Ustawa określa środki służące zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami… » więcej 2024-04-09, godz. 16:38 Zabytki Szczecina chluba czy zbędny balast? W Szczecinie jest około 3,5 tysiąca obiektów ujętych w gminnej ewidencji zabytków oraz indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków. Najwięcej jest tych… » więcej 2024-04-10, godz. 11:12 Wyniki wyborów samorządowych Piotr Krzystek został prezydentem Szczecina wybranym przez mieszkańców na piątą kadencję. Joanna Agatowska nową prezydentką Świnoujścia, a Rafał Zając… » więcej
23456