Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]

Uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Ravensbrück i Sachsenhausen odbyły się w tym roku wirtualnie, z udziałem minimalnej liczby gości. Powodem były ograniczenia związane z pandemią.

Obóz w Ravensbrück w Brandenburgii powstał w 1939 r. Był największym na terenie Niemiec obozem koncentracyjnym dla kobiet. Do końca wojny przeszło przez niego ponad 130 tysięcy kobiet i tysiąc dziewcząt z kilkudziesięciu krajów Europy.
Wśród nich najwięcej - około 40 tysięcy - było Polek. Wiele z nich wywieziono do obozu po Powstaniu Warszawskim.
30 kwietnia 1945 r. do obozu wkroczyły oddziały Armii Czerwonej. W Ravensbrück pozostało już wtedy tylko 2 tysięcy chorych więźniów. Wcześniej ok. 20 tysięcy ludzi Niemcy "ewakuowali" z obozu
i przepędzili w tzw. marszach śmierci.

O tym jak wyglądał obóz w Ravensbrück oraz jak przebiegał proces rozliczenia zbrodniarzy nazistowskich w powojennych Niemczech i Austrii rozmawialiśmy w Radiu Szczecin na Wieczór. Naszym gościem był, dr hab. Krzysztof Kowalczyk - historyk, politolog, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego,

oraz z dr. Filipem Gańczakiem, autorem książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów"


W 75. rocznica wyzwolenia obozu w Ravensbrück przypomnieliśmy również historię lubelskich harcerek, więźniarek obozu, które powiadomiły świat o niemieckich eksperymentach medycznych w tym obozie koncentracyjnym. Listy pisały... własnym moczem. Harcerki donosiły bliskim o medycznych eksperymentach, podały imienną listę operowanych i opisały warunki panujące w obozie.

"Niemcy szaleli, ale do końca nie odkryli skąd w stacjach radiowych, między innymi w BBC, tyle informacji o ofiarach i katach z Ravensbrück” – mówi jedna z autorek tajnej korespondencji, Wanda Półtawska.

Reportaż Magdy Grydniewskiej „Listy z Ravensbrück”. Zapraszamy



Zaprasza Konrad Wojtyła.
Reportaż Magdy Grydniewskiej „Listy z Ravensbrück”
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej z dr. Filipem Gańczakiem - autorem książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów"
Rozmówcy:
  • dr hab. Krzysztof Kowalczyk - historyk, politolog, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego.
  • dr Filip Gańczak - autor książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów"
 

Zobacz także

2024-02-29, godz. 14:07 Będzie 35-godzinny tydzień pracy? Wkrótce do Sejmu wpłynie projekt ustawy wprowadzający 35-godzinny tydzień pracy. Czy to, co robimy obecnie w 40 godzin, możemy bez problemu zrobić w krótszym… » więcej 2024-02-29, godz. 14:07 Przyszłość Prawa i Sprawiedliwości Bez uderzenia się w pierś i wyciągnięcia wniosków, PiS przestanie istnieć - tak uważa poseł tej partii Krzysztof Ardanowski. Czy to słuszna konstatacja… » więcej 2024-02-29, godz. 14:07 Debata nt. aborcji Zmiana restrykcyjnego prawa aborcyjnego to jeden z głównych tematów publicznej, ale także politycznej debaty w naszym kraju. Jak powinny się zmienić przepisy… » więcej 2024-02-28, godz. 16:57 Premiera książki „Cmentarze na przedmieściach Lwowa” Ukazała się właśnie niezwykła książka „Cmentarze na przedmieściach Lwowa”. Stanowi ona cenny wkład w wiedzę na temat polskiego dziedzictwa na dawnych… » więcej 2024-02-28, godz. 16:56 Trwa liczenie bezdomnych Dokładnych danych nie ma, ale według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w kryzysie bezdomności jest w Polsce ok. 30 tys. osób. Po przerwie… » więcej 2024-02-28, godz. 16:56 Miliardy z KPO coraz bliżej Polska jest coraz bliżej otrzymania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, ale jednocześnie coraz dalej od zrealizowania wszystkich inwestycji w terminie. Wyzwaniem… » więcej 2024-02-27, godz. 14:19 Rola konsultacji społecznych Konsultacje społeczne - moda czy prawdziwa dialog władz z mieszkańcami? » więcej 2024-02-27, godz. 14:18 Światowy Dzień NGO Dziś światowy dzień organizacji pozarządowych. Czy trzeci sektor ma siłę przebicia? » więcej 2024-02-27, godz. 14:09 Kulisy odejścia arcybiskupa Andrzeja Dzięgi Odejście arcybiskupa Andrzeja Dzięgi z urzędu metropolity szczecińsko-kamieńskiego ma związek z dochodzeniem Watykanu, a nie jak twierdzi arcybiskup z jego… » więcej 2024-02-26, godz. 13:43 Akademia Młodego Prawnika Budowanie wrażliwości społecznej i świadomości prawnej to cele Akademii Młodego Prawnika Uniwersytetu Szczecińskiego, do której właśnie trwa nabór… » więcej
7891011