Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga zaproponował największą w Polsce manifestację w obronie życia jako główne wydarzenie po ogłoszeniu papieża świętym. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga zaproponował największą w Polsce manifestację w obronie życia jako główne wydarzenie po ogłoszeniu papieża świętym. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Marsz dla Życia w Szczecinie będzie archidiecezjalnym podziękowaniem mieszkańców za kanonizację bł. Jana Pawła II.
Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga zaproponował największą w Polsce manifestację w obronie życia jako główne wydarzenie po ogłoszeniu papieża świętym.

- Wszystko wskazuje na to, że w Szczecinie dziękczynienie będziemy przeżywali razem z Marszem dla Życia i Rodziny dokładnie 18 maja w urodziny Ojca Świętego Jana Pawła II. Będzie to piękny kontekst 3 tygodnie po kanonizacji, która nastąpi 27 kwietnia - mówił metropolita.

Na konferencji hierarcha odniósł się też do postępowania w sprawie pedofilii wśród duchownych. Arcybiskup Andrzej Dzięga zaprosił też inne środowiska do wdrażania programów prewencyjnych w walce z pedofilią.

- Zwracamy się do sportowców, trenerów, nauczycieli, dyrygentów chórów, ludzi kultury, dziennikarzy, rodziców. To nie jest tylko problem Kościoła - pokreślił abp Dzięga. - Kościół pokazuje, że prewencja daje dobre efekty, skoro statystyka pokazuje, że w środowiskach kościelnych jest najmniej tych przypadków.

Hierarcha wskazał, że rocznie 2-3 wyroki w sprawie pedofilii spośród około 600 dotyczą duchownych. Dodał jednak, że to o te 2-3 wyroki za dużo, bo nie powinno być tego wcale.

Posłuchaj wywiadu z abp. Andrzejem Dzięgą, metropolitą szczecińsko-kamieńskim specjalnie dla "Religii na fali".
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Realizacja: Piotr Sawiński [Radio Szczecin]

Zobacz także

2014-12-28, godz. 08:10 Odchodzący proboszcz katedry dziękuje wszystkim dobroczyńcom Proboszcz szczecińskiej katedry odchodzi na emeryturę. Ks. prałat Jan Kazieczko opiekował się zabytkowym kościołem 15 lat. » więcej 2014-12-25, godz. 18:10 Kolędowanie przy żywych szopkach w Szczecinie Trzy tradycyjne, żywe szopki ze zwierzętami i biblijnymi postaciami można oglądać w Szczecinie. Jedna stoi w centrum miasta, druga na Prawobrzeżu, kolejna przy ul. Zegadłowicza, niedaleko Głębokiego. » więcej 2014-12-25, godz. 02:30 Bp Wejman: Tolerancja nie polega na rezygnacji z wartości gwarantujących religijną tożsamość Nowy biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej ks. prof. Henryk Wejman przewodniczył o północy pasterce w Bazylice Archikatedralnej. » więcej 2014-12-25, godz. 02:25 Bożonarodzeniowe życzenia ekumeniczne [WIDEO] Katolicy rzymscy i protestanci świętują dziś Boże Narodzenie, zgodnie z kalendarzem gregoriańskim. Życzenia mieszkańcom Szczecina i regionu składają jednak także przedstawiciele pozostałych kościołów chrześcijańskich. » więcej 2014-12-24, godz. 12:19 Żywa szopka zapełnia się zwierzętami. W święta zapowiada się wielkie kolędowanie Kury, gołębie i owce już są, brakuje tylko osiołka. Wszystkie te zwierzęta będzie można oglądać w centrum Szczecina. Żywa szopka powstaje przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa na pl. Zwycięstwa. » więcej 2014-12-24, godz. 10:04 Bp Wejman: "Piękna oprawa mszy może przyciągać ludzi do Kościoła" [WIDEO] Nowy biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej zamierza zmobilizować wiernych do częstszego udziału w mszach świętych. Ksiądz profesor Henryk Wejman zapowiedział to w środowych 'Rozmowach pod krawatem'. » więcej 2014-12-24, godz. 01:04 Dziś Wigilia Bożego Narodzenia. Pasterka w Radiu Szczecin Katolicy rzymscy i protestanci obchodzą dziś Wigilię Bożego Narodzenia. W tradycji chrześcijańskiej to dzień poprzedzający Boże Narodzenie, kończący okres Adwentu. Radio Szczecin przeprowadzi o północy transmisję pasterki ze… » więcej 2014-12-21, godz. 07:27 "To człowiek z pierwszej linii frontu". Biskup Wejman o swoich wyzwaniach To człowiek z pierwszej linii frontu - tak nowo wyświęconego biskupa pomocniczego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej określił jeden z kapłanów. » więcej 2014-12-20, godz. 15:19 "To jest nasz człowiek". Ks. Henryk Wejman nowym biskupem [ZDJĘCIA, WIDEO] Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska ma nowego biskupa pomocniczego. Uroczystość święceń ks. prof. Henryka Wejmana zakończyła się w szczecińskiej katedrze. » więcej 2014-12-20, godz. 00:05 Historyczne święcenia w szczecińskiej katedrze. Ks. Henryk Wejman zostanie biskupem Kilkunastu biskupów na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce będzie w sobotę uczestniczyć w szczecińskiej katedrze w uroczystościach święceń biskupich ks. Henryka Wejmana. » więcej
162163164165166167168