Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga zaproponował największą w Polsce manifestację w obronie życia jako główne wydarzenie po ogłoszeniu papieża świętym. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga zaproponował największą w Polsce manifestację w obronie życia jako główne wydarzenie po ogłoszeniu papieża świętym. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Marsz dla Życia w Szczecinie będzie archidiecezjalnym podziękowaniem mieszkańców za kanonizację bł. Jana Pawła II.
Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga zaproponował największą w Polsce manifestację w obronie życia jako główne wydarzenie po ogłoszeniu papieża świętym.

- Wszystko wskazuje na to, że w Szczecinie dziękczynienie będziemy przeżywali razem z Marszem dla Życia i Rodziny dokładnie 18 maja w urodziny Ojca Świętego Jana Pawła II. Będzie to piękny kontekst 3 tygodnie po kanonizacji, która nastąpi 27 kwietnia - mówił metropolita.

Na konferencji hierarcha odniósł się też do postępowania w sprawie pedofilii wśród duchownych. Arcybiskup Andrzej Dzięga zaprosił też inne środowiska do wdrażania programów prewencyjnych w walce z pedofilią.

- Zwracamy się do sportowców, trenerów, nauczycieli, dyrygentów chórów, ludzi kultury, dziennikarzy, rodziców. To nie jest tylko problem Kościoła - pokreślił abp Dzięga. - Kościół pokazuje, że prewencja daje dobre efekty, skoro statystyka pokazuje, że w środowiskach kościelnych jest najmniej tych przypadków.

Hierarcha wskazał, że rocznie 2-3 wyroki w sprawie pedofilii spośród około 600 dotyczą duchownych. Dodał jednak, że to o te 2-3 wyroki za dużo, bo nie powinno być tego wcale.

Posłuchaj wywiadu z abp. Andrzejem Dzięgą, metropolitą szczecińsko-kamieńskim specjalnie dla "Religii na fali".
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Realizacja: Piotr Sawiński [Radio Szczecin]

Zobacz także

2013-12-24, godz. 07:06 Wigilia Bożego Narodzenia u katolików rzymskich i protestantów Dziś katolicy rzymscy i protestanci obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia. W tradycji chrześcijańskiej to dzień poprzedzający Boże Narodzenie, kończący okres Adwentu. » więcej 2013-12-21, godz. 15:03 Żywa szopka w katedrze. Będzie egzotycznie i ciepło Kilkanaście zwierząt zamieszka w żywej szopce w szczecińskiej katedrze. » więcej 2013-12-15, godz. 10:25 Prowadzi bloga i organizuje Przystanek Jezus, teraz poprowadzi też rekolekcje dla studentów Na co dzień komunikuje się z wiernymi m.in. za pośrednictwem swojego bloga w internecie, a od niedzieli będzie prowadził spotkania dla szczecińskich studentów. Biskup Edward Dajczak do wtorku będzie głosił rekolekcje u chrystusowców… » więcej 2013-12-07, godz. 11:16 Caritas zbiera żywność w supermarketach Po raz piąty w całej Polsce, w tym również w szczecińskich supermarketach wolontariusze Caritas będą zbierać żywność dla najbardziej potrzebujących. » więcej 2013-12-05, godz. 07:10 Katedra coraz piękniejsza. Będzie wyglądać, jak przed wojną Katedra w Szczecinie przeszła kolejny etap renowacji. Właśnie wyremontowano kaplicę mariacką oraz część elewacji od strony ulicy Sołytsiej i część ściany od ulicy Grodzkiej. » więcej 2013-12-03, godz. 21:50 Turystyczna atrakcja i religijne wyzwanie. Pielgrzymkowy szlak gotowy Pielgrzymi szlak prowadzący do grobu św. Jakuba coraz lepiej oznaczony. W grudniu kończy się unijny projekt odbudowy Pomorskiej Drogi św. Jakuba. We wtorek w sejmiku zachodniopomorskim podsumowano 3-letni etap prac. » więcej 2013-11-28, godz. 10:07 Przez 12 godzin będą czytać Pismo Święte Ponad 40 osób, na zmianę, od 6 rano czyta Pismo Święte w Bazylice św. Jana Chrzciciela przy Bogurodzicy w Szczecinie. » więcej 2013-11-26, godz. 15:48 Zawierzenie gminy Chrystusowi. Kuria odpowiada lewicy Kuria Metropolitalna w Szczecinie odpowiada na zarzuty SLD. Politycy lewicy uznali, że burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz, zawierzając w sobotę gminę Goleniów Jezusowi, złamał konstytucję. » więcej 2013-11-23, godz. 23:02 Krupowicz zawierzył Goleniów Chrystusowi [WIDEO] W sobotni wieczór, w kościele pod wezwaniem świętego Jerzego odbyła się Msza Święta, podczas której burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz zawierzył gminę Jezusowi. » więcej 2013-11-23, godz. 17:11 Abp Dzięga: "Nie czekaj ze świadectwem wiary". Hierarcha popiera pomysł samorządowca Msza św. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi w szczecińskiej katedrze zamknęła diecezjalne obchody Roku Wiary, który ogłosił jeszcze papież Benedykt XVI. » więcej
162163164165166167168