Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Zabytkowy kielich mszalny błogosławionego księdza Karola Lamperta wrócił do kaplicy dawnego szpitala kolejowego w Szczecinie. Austriacki duchowny, który zginął za wiarę, pracował tam w czasie II Wojny Światowej.
Naczynie odnalazło się po wojnie - w trakcie remontu budynku, w którym teraz powstaje placówka rehabilitacyjna. - To był całkowity przypadek - opowiada ksiądz Andrzej Dymer, który nadzoruje przebudowę szczecińskiego szpitala.

Okazało się, że kielich przez wiele lat przechowywał u siebie znajomy księdza Dymera, ksiądz Henryk Świerkowski.

- Podczas wizyty u niego zauważyłem, że na segmencie stoi spłaszczony i wykrzywiony kielich. Był cały w śniedzi - wspomina Dymer. - Ksiądz kanonik dostał go od jednej z parafianek. Okazało się, że naczynie znalazł jej syn, który pracował przy pierwszym, powojennym remoncie szpitala kolejowego.

Błogosławiony ksiądz Karol Lampert przyjechał do Szczecina w 1940 roku. Oprócz posługi w parafii św. Jana Chrzciciela, był też kapelanem szpitala św. Karola Boromeusza. - Pracował tu do czasu aresztowania. Odprawiał msze święte, podczas których prawdopodobnie używał tego właśnie kielicha - dodaje ksiądz Dymer.

Naczynie przeszło gruntowną renowację. Wykonane jest z czystego srebra. Teraz stoi w odremontowanej niedawno szpitalnej kaplicy.

Ksiądz Karol Lampert zginął w 1944 roku. Zamordowali go hitlerowcy. Dwa lata temu beatyfikował go papież Benedykt XVI.
Okazało się, że kielich przez wiele lat przechowywał u siebie znajomy księdza Dymera, ksiądz Henryk Świerkowski.
Błogosławiony ksiądz Karol Lampert przyjechał do Szczecina w 1940 roku. Oprócz posługi w parafii św. Jana Chrzciciela, był też kapelanem szpitala św. Karola Boromeusza.

Zobacz także

2013-12-24, godz. 07:06 Wigilia Bożego Narodzenia u katolików rzymskich i protestantów Dziś katolicy rzymscy i protestanci obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia. W tradycji chrześcijańskiej to dzień poprzedzający Boże Narodzenie, kończący okres Adwentu. » więcej 2013-12-21, godz. 15:03 Żywa szopka w katedrze. Będzie egzotycznie i ciepło Kilkanaście zwierząt zamieszka w żywej szopce w szczecińskiej katedrze. » więcej 2013-12-15, godz. 10:25 Prowadzi bloga i organizuje Przystanek Jezus, teraz poprowadzi też rekolekcje dla studentów Na co dzień komunikuje się z wiernymi m.in. za pośrednictwem swojego bloga w internecie, a od niedzieli będzie prowadził spotkania dla szczecińskich studentów. Biskup Edward Dajczak do wtorku będzie głosił rekolekcje u chrystusowców… » więcej 2013-12-07, godz. 11:16 Caritas zbiera żywność w supermarketach Po raz piąty w całej Polsce, w tym również w szczecińskich supermarketach wolontariusze Caritas będą zbierać żywność dla najbardziej potrzebujących. » więcej 2013-12-05, godz. 07:10 Katedra coraz piękniejsza. Będzie wyglądać, jak przed wojną Katedra w Szczecinie przeszła kolejny etap renowacji. Właśnie wyremontowano kaplicę mariacką oraz część elewacji od strony ulicy Sołytsiej i część ściany od ulicy Grodzkiej. » więcej 2013-12-03, godz. 21:50 Turystyczna atrakcja i religijne wyzwanie. Pielgrzymkowy szlak gotowy Pielgrzymi szlak prowadzący do grobu św. Jakuba coraz lepiej oznaczony. W grudniu kończy się unijny projekt odbudowy Pomorskiej Drogi św. Jakuba. We wtorek w sejmiku zachodniopomorskim podsumowano 3-letni etap prac. » więcej 2013-11-28, godz. 10:07 Przez 12 godzin będą czytać Pismo Święte Ponad 40 osób, na zmianę, od 6 rano czyta Pismo Święte w Bazylice św. Jana Chrzciciela przy Bogurodzicy w Szczecinie. » więcej 2013-11-26, godz. 15:48 Zawierzenie gminy Chrystusowi. Kuria odpowiada lewicy Kuria Metropolitalna w Szczecinie odpowiada na zarzuty SLD. Politycy lewicy uznali, że burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz, zawierzając w sobotę gminę Goleniów Jezusowi, złamał konstytucję. » więcej 2013-11-23, godz. 23:02 Krupowicz zawierzył Goleniów Chrystusowi [WIDEO] W sobotni wieczór, w kościele pod wezwaniem świętego Jerzego odbyła się Msza Święta, podczas której burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz zawierzył gminę Jezusowi. » więcej 2013-11-23, godz. 17:11 Abp Dzięga: "Nie czekaj ze świadectwem wiary". Hierarcha popiera pomysł samorządowca Msza św. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi w szczecińskiej katedrze zamknęła diecezjalne obchody Roku Wiary, który ogłosił jeszcze papież Benedykt XVI. » więcej
162163164165166167168