Msza św. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi w szczecińskiej katedrze zamknęła diecezjalne obchody Roku Wiary, który ogłosił jeszcze papież Benedykt XVI.
Arcybiskup apelował w sobotę do zebranych, żeby dawać świadectwo swojej wiary. - Nie czekaj na jutro (...) to chodzi już o dziś. Twoja osobista wiara, przemyślana, świadomie podjęta, z radością ukazana światu i owocująca czynami jest potrzebna - mówił w homilii hierarcha.
Metropolita pozytywnie wypowiedział się też o pomyśle jednego z samorządowców z regionu.
- To jest ktoś z grona prezydentów i burmistrzów naszych miast, kto powiedział "chcę stanąć dziś pośrodku ludzi i powiedzieć głośno, co mówi moje serce". Pobłogosławiłem temu dziełu, bo ma do tego prawo. Ma prawo wyznać swoją wiarę także w związku z tym, czym na co dzień żyje, co na co dzień czyni i za co na co dzień odpowiada. Niech Bóg błogosławi takie świadectwo i niech ta metoda przenosi się na wszystkich - zakończył abp Dzięga.
Radio Szczecin informowało kilka dni temu, że burmistrz Goleniowa zapowiedział, że chce zawierzyć gminę Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata. Chce dokonać tego aktu, jako osoba prywatna, a nie publiczna podczas sobotnich uroczystości zamknięcia Roku Wiary w kościele pod wezwaniem Świętego Jerzego w Goleniowie.
Diecezjalny wizytator katechetyczny, ksiądz Paweł Płaczek wyjaśnia, że osoba, która dokonuje aktu zawierzenia Jezusowi, deklaruje w ten sposób wierność wartościom chrześcijańskim. - Trzeba to traktować, jako jego świadectwo wiary. To bardzo budujące i ważne, także dla gminy Goleniów - dodał ks. Płaczek.
Burmistrz Goleniowa złamał konstytucję i będziemy w tej sprawie interweniować - mówią z kolei politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Konstytucja zapewnia rozdzielność Państwa od Kościoła. Zawierzając gminę konkretnemu Bogu Robert Krupowicz dyskryminuje wyznawców innych religii - argumentują politycy lewicy.
11 października 2012 r. rozpoczął się Rok Wiary, ustanowiony wcześniej przez papieża Benedykta XVI. Ówczesny Ojciec Święty ogłosił Rok Wiary, aby w sytuacji przeżywanego w wielu krajach głębokiego kryzysu wiary, na nową ją ożywić. To wydarzenie zbiegło się z pięćdziesiątą rocznicą otwarcia Soboru Watykańskiego II, który zapoczątkował odnowę w Kościele Katolickim m.in. przez otwarcie na dialog ekumeniczny i reformę liturgii.
Msza św. pod przewodnictwem papieża Franciszka 24 listopada, w Niedzielę Chrystusa Króla, zakończy Rok Wiary.
Zobacz także
2017-03-25, godz. 17:50
Ekumeniczne wydarzenie w szczecińskim seminarium
Kopia ikony Matki Bożej Kazańskiej od soboty znajduje się w kościele seminaryjnym w Szczecinie. To obraz, którego historia sięga X wieku. Jan Paweł II nazwał ją Matką Pojednania, bo jej wizerunek łączy wiernych Kościoła Katolickiego…
» więcej
2017-03-25, godz. 12:41
To była największa reforma Kościoła w Polsce
25 lat temu Jan Paweł II specjalną bullą papieską dokonał zmian w organizacji Kościoła w naszym kraju. Powołał również nową metropolię na Pomorzu Zachodnim.
» więcej
2017-03-25, godz. 05:15
Młodzi modlili się całą noc w katedrze [ZDJĘCIA]
Kilkaset młodych osób z całej metropolii szczecińsko-kamieńskiej wzięło udział w nocnym czuwaniu w szczecińskiej katedrze. To był jeden z punktów papieskiej akcji "24 godziny dla Pana".
» więcej
2017-03-24, godz. 11:51
Szczecin przejmuje pomysł papieża. Modlitwa przez 24 godziny
24 godziny modlitwy non stop w szczecińskiej katedrze. Od godziny 18 rozpoczyna się akcja "24 godziny dla Pana", którą zapoczątkował papież Franciszek. Jej celem jest zaproszenie do spowiedzi i okazja do uwielbienia Boga w modlitwie…
» więcej
2017-03-24, godz. 07:27
Świąteczna zbiórka żywności dla potrzebujących
W piątek i w sobotę m.in. w szczecińskich supermarketach można pomóc potrzebującym przed świętami. Wolontariusze z Parafialnych Zespołów Caritas będą zbierać żywność z długim okresem ważności.
» więcej
2017-03-19, godz. 10:12
Miliony na pomoc uchodźcom od darczyńców Caritas
Siedem tysięcy darczyńców z Polski przekazało w sumie około 10 mln zł dla rodzin syryjskich uchodźców w Aleppo i w Libanie. Pomoc Caritas w ramach programu "Rodzina Rodzinie" płynie też z naszego regionu.
» więcej
2017-03-18, godz. 09:45
Pożegnają budowniczego kościoła "pod niebieskim dachem"
Mieszkańcy Szczecina, a przede wszystkim parafianie, pożegnają ks. prałata Zdzisława Garbicza. Pogrzeb budowniczego kościoła "pod niebieskim dachem" odbędzie się w sobotę na Cmentarzu Centralnym.
» więcej
2017-03-12, godz. 11:41
Jerzy Zelnik o swoim nawróceniu: Trzeba nauczyć się dwóch przykazań
Jeżeli człowiek umie odpowiedzieć dobrem na zło, to znaczy, że jest naprawdę mocny - mówi Jerzy Zelnik. Aktor cytuje polskiego papieża i opowiada w Radiu Szczecin historię swojego nawrócenia.
» więcej
2017-03-12, godz. 10:00
Spór o adhortację papieską. Dyskusja w Radiu Szczecin
Trzeba się w to wgłębić, zobaczmy jak to rozwiązać w parafii, diecezji, w całym Kościele - tak spór wokół punktu z papieskiej adhortacji dotyczącego komunii świętej dla rozwiedzionych żyjących w ponownych związkach komentuje…
» więcej
2017-03-05, godz. 13:25
Abp Dzięga o znakach szatańskiego porządku. List do wiernych
Szczególnym znakiem szatańskiego porządku w naszym pokoleniu jest po pierwsze przedziwne zakłamywanie języka, aby zło ukazywać jako coś dobrego - pisze do wiernych abp Andrzej Dzięga. Księża czytają list metropolity szczecińsko-kamieńskiego…
» więcej