Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Duchowni ze Szczecińskiej Kapituły Katedralnej solidaryzują się i popierają prof. Bogdana Chazana. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Duchowni ze Szczecińskiej Kapituły Katedralnej solidaryzują się i popierają prof. Bogdana Chazana. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Czy normy prawa państwowego stanowione w sposób samowolny, niezgodny z Bożą prawdą, chociaż wydawałyby się sprawiedliwe i przegłosowane większością parlamentarną, są do zachowania? - pytał metropolita szczecińsko-kamieński.
Abp Andrzej Dzięga podczas homilii w szczecińskiej katedrze odniósł się w niedzielę do sprawy prof. Bogdana Chazana.

- Bywa prawo państwowe przegłosowane i ustanowione legalnie, ale prawo niegodziwe - zauważył abp Dzięga. - (...)Wtedy człowiek wiary musi sprzeciwić się takiemu prawu i nie może go słuchać. Musi zanegować takie prawo, bo to nie jest prawo, tylko bezprawie ujęte w język prawniczy.

Wcześniej Szczecińska Kapituła Katedralna wydała oświadczenie. Duchowni solidaryzują się i popierają w nim prof. Bogdana Chazana i "całą polską służbą zdrowia broniącą życia".

"W obliczu wydarzeń ostatnich tygodni, związanych ze Szpitalem im. Świętej Rodziny w Warszawie, rodzi się pytanie: Czy świat dzisiejszy tworzy cywilizację życia czy może – niestety – kulturę śmierci?" - piszą księża zgromadzeni w kapitule katedralnej na czele z prepozytem kapituły biskupem Marianem Błażejem Kruszyłowiczem. Pod oświadczeniem podpisał się metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga.

"Odwołując się do klauzuli sumienia, czyli prawnej gwarancji wolności lekarza do odmowy zadawania śmierci, klauzuli, która musi być respektowana przez każdy rozumny system prawa, lekarze, pielęgniarki, położne, farmaceuci i wszyscy, od których zależy medyczna ochrona zdrowia i życia ludzkiego, mają prawo do jej konsekwentnego stosowania" - piszą duchowni.

Hierarchowie zauważają dalej, że "Profesor Bogdan Chazan dał tego dowód nie wyrażając zgody na dokonanie aborcji, a wręcz proponując opiekę nad poczętym dzieckiem i jego matką. To sprawiło, iż pozbawiono Go stanowiska i wszczęto procedurę prokuratorską. Ma to znamiona prowokacji społecznej, tym bardziej, że dzieje się to w roku kanonizacji św. Jana Pawła II – papieża rodzin i życia. Pan Profesor chciał ocalić życie, bez względu na to, jak długo miałoby trwać. A oto jesteśmy świadkami ustawiania przez licznych dziennikarzy opinii publicznej przeciwko uczciwości, zdrowemu rozsądkowi, sumieniu, przeciwko autorytetom, rzetelnej wiedzy i kompetencji oraz przeciwko kulturze życia i miłości. Dlaczego?" - pytają duchowni.

"Ze Szczecina – z miasta, gdzie odbywa się co roku największy w Polsce Marsz dla Życia, ślemy więc słowa solidarności z Panem Profesorem i ze wszystkimi, którzy mają odwagę upowszechniać głos najbardziej bezbronnych i kierować się najbardziej ludzkimi zasadami wynikającymi z Chrystusowej miłości, nade wszystko tych najsłabszych, o których wielu ciągle nie chce pamiętać i o ich prawa nie ma odwagi się upomnieć" - piszą biskupi i księża.

Kapituła katedralna to kolegium kanoników zgromadzonych wokół najważniejszego kościoła w diecezji, którym jest katedra. To rada księży zgromadzonych wokół biskupa.

Prof. Bogdan Chazan nie jest już dyrektorem szpitala przy ulicy Madalińskiego w Warszawie. W poniedziałek, kiedy pojawił się w pracy przed urlopem, wręczono mu wypowiedzenie. Decyzja o zwolnieniu profesora zapadła, kiedy powołując się na klauzulę sumienia, odmówił przeprowadzenia aborcji, w przypadku, kiedy były do tego zalecenia medyczne. Nie wskazał też pacjentce innego szpitala, w którym mogłaby wykonać zabieg.

Na łamach Wprost - gazeta publikuje wywiad z kobietą - można przeczytać, że dokumentacja dotycząca stanu zdrowia dziecka została wystawiona zbyt późno, dlatego aborcji nie przeprowadzono w innym miejscu.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Abp Andrzej Dzięga podczas homilii w szczecińskiej katedrze odniósł się w niedzielę do sprawy prof. Bogdana Chazana.

Zobacz także

2014-10-12, godz. 15:47 Rektorzy, wykładowcy i studenci wszystkich uczelni na wspólnym nabożeństwie To będzie duchowa inauguracja roku akademickiego. Rektorzy, wykładowcy i studenci wszystkich szczecińskich uczelni spotkają się w niedzielę na nabożeństwie w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mszy św. przewodniczyć będzie… » więcej 2014-10-12, godz. 13:21 Szymon Hołownia poprowadzi rekolekcje w Szczecinie Znany dziennikarz i publicysta rozpocznie nauki w niedzielę w kościele dominikanów przy pl. Ofiar Katynia. Tytuł rekolekcji to 'Trzy sposoby na otyłość duszy'. » więcej 2014-10-12, godz. 10:09 Pobiegną dla hospicjum Pięć kilometrów mają do pokonania uczestnicy siódmego Szczecińskiego Ekumenicznego Biegu, który w niedzielę o 15.00 wystartuje przy wejściu na kąpielisko Arkonka. » więcej 2014-10-12, godz. 07:54 Papiescy stypendyści kwestują w Szczecinie Stypendyści fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zbierają pieniądze, które przeznaczą na swoją naukę. Coroczna kwesta odbywa się zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. » więcej 2014-10-08, godz. 18:18 Mary Wagner: Mamy obowiązek zrobić wszystko, by ocalić dziecko w łonie matki Kilkakrotnie łamała nakaz sądowy, by nie zbliżać się do klinik aborcyjnych w Kanadzie. Wchodziła tam i próbowała odwieść kobiety od aborcji. W sumie przesiedziała w więzieniu trzy lata. » więcej 2014-10-08, godz. 11:20 Siedziała dwa lata w więzieniu. Działaczka pro-life z Kanady w Szczecinie Kanadyjska działaczka pro-life Mary Wagner przyjeżdża do Szczecina. Już od kilku dni daje w polskich miastach świadectwo obrony życia nienarodzonych. » więcej 2014-10-05, godz. 12:54 Coś dla ciała i dla ducha. Kościół wychodzi z ofertą do studentów Sport, paintball, wspólne wyjazdy, ale również wolontariat i wspólna modlitwa. Początek roku akademickiego to też nowa oferta dla studentów w szczecińskich duszpasterstwach akademickich. » więcej 2014-09-30, godz. 20:13 Franciszek faworytem do Nobla Papież Franciszek wśród faworytów do Pokojowej Nagrody Nobla. Papież może zostać uhonorowany za 'mocne wezwanie do walki z ubóstwem'. » więcej 2014-09-28, godz. 11:12 Spotkają się na skrzyżowaniach i pomodlą o pokój na świecie O pokój na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i w Ziemi Świętej będą modlić się w niedzielę na szczecińskich skrzyżowaniach przedstawiciele ruchów i wspólnot kościelnych. » więcej 2014-09-16, godz. 08:27 Kostarykanka uzdrowiona za wstawiennictwem Jana Pawła II: "Najważniejsze to uwierzyć w cud" Cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem św. Jana Pawła II Kostarykanka odwiedziła Kamień Pomorski. Floribeth Mora Diaz o swojej historii opowiadała podczas spotkania z mieszkańcami w kamieńskiej konkatedrze. » więcej
168169170171172173174