Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego ks. prof. Henryk Wejman został nowym biskupem pomocniczym Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego ks. prof. Henryk Wejman został nowym biskupem pomocniczym Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego został nowym biskupem pomocniczym Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Decyzję papieża Franciszka o nominacji bp. Henryka Wejmana ogłosiła w sobotę w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W Szczecinie w katedrze odczytał ją metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

Nigdy o tym nie marzyłem i nie liczyłem na to. Decyzję papieża przyjmuję z pokorą - powiedział w rozmowie z Radiem Szczecin biskup nominat.

Wśród swoich zadań, ale także zadań dla całej archidiecezji biskup nominat wymienił troskę o młodzież i organizację misji ewangelizacyjnych na Ziemiach Zachodnich. - Potrzeba odrodzenia duchowego i religijnego. To będzie się dokonywało m.in. przez rekolekcyjne zaangażowanie księży. Trzeba też włożyć dużo wysiłku i troski o rodzinę, stowarzyszenia m.in. Akcję Katolicką, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, bo one dynamizują życie religijne diecezji - uważa ks. prof. Henryk Wejman.

Uroczystość przyjęcia sakry biskupiej przez ks. Henryka Wejmana odbędzie się 20 grudnia w szczecińskiej katedrze.

Ks. prof. Henryk Wejman w grudniu skończy 55 lat. Urodził się w w Choszcznie. Studiował w Wyższych Seminariach Duchownych w Paradyżu i Szczecinie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1984 roku.

Po święceniach posługiwał w parafii w Świnoujściu, potem wyjechał na studia na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza "Angelicum" w Rzymie.

Na początku lat 90. był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Szczecinie, potem m.in. ojciec duchowny kleryków w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie.

Jest profesorem nauk teologicznych. W najbliższym czasie zrezygnuje z funkcji dziekana Wydziału Teologicznego.

Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska od ponad roku czekała na nowego biskupa pomocniczego. W maju 2013 roku na emeryturę przeszedł bp Marian Błażej Kruszyłowicz po tym, jak papież Franciszek przyjął jego rezygnację z pełnienia posługi z racji wieku.

Rozmowa z biskupem nominatem w audycji katolickiej "Religia na fali".
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Życiorys nowego biskupa pomocniczego.

Zobacz także

2015-01-06, godz. 00:46 Wigilia Bożego Narodzenia w Kościele wschodnim [WIDEO] Trzynaście dni po wigilii u katolików i protestantów, święta rozpoczynają prawosławni i grekokatolicy. We wtorek Wigilię Bożego Narodzenia obchodzą chrześcijanie w obrządku wschodnim. » więcej 2015-01-06, godz. 00:46 Królowie przejadą ulicami Szczecina We wtorek chrześcijanie zachodni obchodzą Uroczystość Objawienia Pańskiego, w Kościele Rzymskokatolickim potocznie nazywaną świętem Trzech Króli. Ulicami Szczecina przejdzie orszak. » więcej 2014-12-28, godz. 11:18 Rok w Kościele rzymskokatolickim na Pomorzu Zachodnim Synod biskupów o rodzinie, kanonizacja Jana Pawła II w Rzymie czy prześladowania chrześcijan w Iraku i Syrii to najważniejsze wydarzenia w Kościele na świecie w mijającym roku. Ważnych wydarzeń nie brakowało również na Pomorzu… » więcej 2014-12-28, godz. 08:10 Odchodzący proboszcz katedry dziękuje wszystkim dobroczyńcom Proboszcz szczecińskiej katedry odchodzi na emeryturę. Ks. prałat Jan Kazieczko opiekował się zabytkowym kościołem 15 lat. » więcej 2014-12-25, godz. 18:10 Kolędowanie przy żywych szopkach w Szczecinie Trzy tradycyjne, żywe szopki ze zwierzętami i biblijnymi postaciami można oglądać w Szczecinie. Jedna stoi w centrum miasta, druga na Prawobrzeżu, kolejna przy ul. Zegadłowicza, niedaleko Głębokiego. » więcej 2014-12-25, godz. 02:30 Bp Wejman: Tolerancja nie polega na rezygnacji z wartości gwarantujących religijną tożsamość Nowy biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej ks. prof. Henryk Wejman przewodniczył o północy pasterce w Bazylice Archikatedralnej. » więcej 2014-12-25, godz. 02:25 Bożonarodzeniowe życzenia ekumeniczne [WIDEO] Katolicy rzymscy i protestanci świętują dziś Boże Narodzenie, zgodnie z kalendarzem gregoriańskim. Życzenia mieszkańcom Szczecina i regionu składają jednak także przedstawiciele pozostałych kościołów chrześcijańskich. » więcej 2014-12-24, godz. 12:19 Żywa szopka zapełnia się zwierzętami. W święta zapowiada się wielkie kolędowanie Kury, gołębie i owce już są, brakuje tylko osiołka. Wszystkie te zwierzęta będzie można oglądać w centrum Szczecina. Żywa szopka powstaje przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa na pl. Zwycięstwa. » więcej 2014-12-24, godz. 10:04 Bp Wejman: "Piękna oprawa mszy może przyciągać ludzi do Kościoła" [WIDEO] Nowy biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej zamierza zmobilizować wiernych do częstszego udziału w mszach świętych. Ksiądz profesor Henryk Wejman zapowiedział to w środowych 'Rozmowach pod krawatem'. » więcej 2014-12-24, godz. 01:04 Dziś Wigilia Bożego Narodzenia. Pasterka w Radiu Szczecin Katolicy rzymscy i protestanci obchodzą dziś Wigilię Bożego Narodzenia. W tradycji chrześcijańskiej to dzień poprzedzający Boże Narodzenie, kończący okres Adwentu. Radio Szczecin przeprowadzi o północy transmisję pasterki ze… » więcej
164165166167168169170