Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Kilkunastu biskupów na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce będzie w sobotę uczestniczyć w szczecińskiej katedrze w uroczystościach święceń biskupich ks. Henryka Wejmana. Fot. Mateusz Tschech
Kilkunastu biskupów na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce będzie w sobotę uczestniczyć w szczecińskiej katedrze w uroczystościach święceń biskupich ks. Henryka Wejmana. Fot. Mateusz Tschech
Kilkunastu biskupów na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce będzie w sobotę uczestniczyć w szczecińskiej katedrze w uroczystościach święceń biskupich ks. Henryka Wejmana.
Dotychczasowy dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego został mianowany przez papieża Franciszka na biskupa pomocniczego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. To trzecie święcenia biskupie w szczecińskiej katedrze. 34 lata temu sakrę biskupią przyjął bp Stanisław Stefanek, a 40 lat temu bp Jan Gałecki.

To będzie pierwszy biskup urodzony na Pomorzu Zachodnim, który będzie służył na tych ziemiach.

- Zapraszam, abyście wzięli udział w mojej radości, ale też abyście swoją obecnością i modlitwą wspierali mnie w dalszej posłudze - mówi biskup nominat Henryk Wejman przed uroczystością swoich święceń.

Ks. Sławomir Zyga, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Szczecinie tłumaczy, że sakra biskupia przypomina liturgię święceń kapłańskich.

- Po ewangelii dwóch kapłanów wybranych przez biskupa nominata przedstawia go głównemu konsekratorowi, proszą w imieniu Kościoła o udzielenie święceń biskupich, następuje pytanie czy mają mandat papieski, odczytywany jest dokument papieski nominujący danego kapłana na urząd biskupa - wyjaśnia ks. Zyga.

Dalej następuje moment święceń, wręczenie pastorału i mitry jako symboli biskupich.

Początek mszy św. w Bazylice Archikatedralnej o godzinie 11. Głównym konsekratorem będzie nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore. Wraz z nim święceń udzielą metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga oraz ordynariusz diecezji sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak, który pochodzi z Choszczna. To starożytna tradycja wywodząca się z pierwszych wieków chrześcijaństwa, że nowego biskupa konsekruje trzech hierarchów.

Ks. prof. Henryk Wejman w grudniu skończy 55 lat. Urodził się w w Choszcznie. Studiował w Wyższych Seminariach Duchownych w Paradyżu i Szczecinie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1984 roku. Po święceniach posługiwał w parafii w Świnoujściu, potem wyjechał na studia na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza "Angelicum" w Rzymie. Na początku lat 90. był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej w Szczecinie, potem m.in. ojciec duchowny kleryków w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. Jest profesorem nauk teologicznych.

Rozmowa z nowym biskupem pomocniczym w audycji katolickiej "Religia na fali".
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2015-01-17, godz. 16:56 Caritas pomaga już od 25 lat Caritas świętuje ćwierćwiecze. To najbardziej rozpoznawalna instytucja charytatywna w Polsce - tak wynika z badań TNS Polska. » więcej 2015-01-16, godz. 07:11 "Wzajemne poznanie to pierwszy krok do tolerancji". Dzień Judaizmu u dominikanów W Polsce po raz 18., a w Szczecinie po raz drugi obchodzono w czwartek Dzień Judaizmu. » więcej 2015-01-10, godz. 12:50 Papież gratuluje biskupowi ze Szczecina Papież Franciszek pogratulował biskupowi seniorowi Marianowi Błażejowi Kruszyłowiczowi. List z błogosławieństwem papieża odczytano podczas mszy św. z okazji 25-lecia święceń biskupich jubilata. » więcej 2015-01-10, godz. 08:03 Kibice z całej Polski pomodlą się na Jasnej Górze Na co dzień dopingują swoje drużyny na trybunach, a w sobotę wspólnie pomodlą się w Częstochowie. Siódma patriotyczna pielgrzymka kibiców na Jasną Górę rozpocznie się mszą św. w kaplicy Cudownego Obrazu w południe. Wśród… » więcej 2015-01-06, godz. 11:34 Msza za obcokrajowców w Szczecinie z biskupem jubilatem Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz, który obchodzi 25-lecie święceń biskupich przewodniczył o 9 mszy św. za obcokrajowców w szczecińskiej katedrze. » więcej 2015-01-06, godz. 00:46 Wigilia Bożego Narodzenia w Kościele wschodnim [WIDEO] Trzynaście dni po wigilii u katolików i protestantów, święta rozpoczynają prawosławni i grekokatolicy. We wtorek Wigilię Bożego Narodzenia obchodzą chrześcijanie w obrządku wschodnim. » więcej 2015-01-06, godz. 00:46 Królowie przejadą ulicami Szczecina We wtorek chrześcijanie zachodni obchodzą Uroczystość Objawienia Pańskiego, w Kościele Rzymskokatolickim potocznie nazywaną świętem Trzech Króli. Ulicami Szczecina przejdzie orszak. » więcej 2014-12-28, godz. 11:18 Rok w Kościele rzymskokatolickim na Pomorzu Zachodnim Synod biskupów o rodzinie, kanonizacja Jana Pawła II w Rzymie czy prześladowania chrześcijan w Iraku i Syrii to najważniejsze wydarzenia w Kościele na świecie w mijającym roku. Ważnych wydarzeń nie brakowało również na Pomorzu… » więcej 2014-12-28, godz. 08:10 Odchodzący proboszcz katedry dziękuje wszystkim dobroczyńcom Proboszcz szczecińskiej katedry odchodzi na emeryturę. Ks. prałat Jan Kazieczko opiekował się zabytkowym kościołem 15 lat. » więcej 2014-12-25, godz. 18:10 Kolędowanie przy żywych szopkach w Szczecinie Trzy tradycyjne, żywe szopki ze zwierzętami i biblijnymi postaciami można oglądać w Szczecinie. Jedna stoi w centrum miasta, druga na Prawobrzeżu, kolejna przy ul. Zegadłowicza, niedaleko Głębokiego. » więcej
165166167168169170171