Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska ma nowego biskupa pomocniczego. Uroczystość święceń ks. prof. Henryka Wejmana zakończyła się w szczecińskiej katedrze. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin]
Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska ma nowego biskupa pomocniczego. Uroczystość święceń ks. prof. Henryka Wejmana zakończyła się w szczecińskiej katedrze. Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin]
Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska ma nowego biskupa pomocniczego. Uroczystość święceń ks. prof. Henryka Wejmana zakończyła się w szczecińskiej katedrze.
Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore w asyście ponad stu księży i kilkunastu biskupów z Polski, a także hierarchów z Bambergu i Kopenhagi. Wśród hierarchów z całego kraju był m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

- Długo czekałaś dostojna katedro szczecińska na taką liturgię. Pamiętasz jak 42 lata temu w ruiny twoje wchodził pierwszy biskup szczecińsko-kamieński - mówił na początku mszy św. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, który przywitał nowego biskupa. - Niech błogosławione będą dni, miesiące i lata Twojego dalszego życia i posługiwania. Niech błogosławione będą Twoje słowa nauczania oraz modlitwy i duchowe owoce tych modlitw w sercach Ludu Bożego.

- Podejmuję służbę w pokorze mego serca, w zrozumiałej po ludzku niepewności, w poczuciu własnej słabości i niedoskonałości, ale również z nadzieją, że drogą służby będzie mnie prowadził Jezus Chrystus, który jest wierny i nigdy nie zawodzi - powiedział nowy biskup pomocniczy Henryk Wejman.

Hierarcha dziękował m.in. swoim rodzicom. Zmarłemu tacie i obecnej w katedrze mamie.

- Mamo, dziękuję Ci za dar życia i za atmosferę domu rodzinnego, gdzie kształtowała się moja osobowość, wrażliwość i gdzie kiełkowało moje kapłańskie powołanie - mówił biskup Wejman.

Nowy biskup do tej pory pełnił funkcję dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Wzruszenia nie krył rektor uczelni prof. Edward Włodarczyk.

- Ksiądz profesor doszedł do godności biskupiej będąc wiernym wartościom wyniesionym z domu rodzinnego i stąpając konsekwentnie - mimo przeszkód - po szczeblach kariery duchownej i akademickiej. Zachował przy tym wielką skromność i otwartość na drugiego człowieka - mówił Włodarczyk.

W mszy św. wzięli udział szczecinianie, a także mieszkańcy regionu. Wierni podkreślają pochodzenie nowego biskupa pomocniczego. - To jest nasz człowiek. Biskup w Szczecinie spędził swoją młodość i w Szczecinie studiował. To bardzo trafny wybór - zaznaczają. - Będzie nas rozumiał. Myślę, że jednym z jego największych wyzwań będzie zbliżenie Boga ludziom, żeby ludzie nie myśleli, że Bóg jest urzędnikiem, który stoi ponad nami.

- Chcielibyśmy Ci życzyć, abyś każdego dnia znajdował drogę do drugiego człowieka. Żeby wystarczyło Ci sił i zaangażowania do tego, by każdego dnia głosić ewangelię. Abyśmy dzięki Twojej postawie mogli stawać się lepszymi - mówił w imieniu władz samorządowych prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Dotychczasowy dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego został mianowany przez papieża Franciszka na biskupa pomocniczego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w listopadzie. To trzecie święcenia biskupie w szczecińskiej katedrze. 34 lata temu sakrę biskupią przyjął bp Stanisław Stefanek, a 40 lat temu bp Jan Gałecki.

Ks. Henryk Wejman jest pierwszym biskupem urodzonym na Pomorzu Zachodnim, który będzie służył na tych ziemiach. Ma 55 lat.

Relacja z sakry biskupiej i rozmowa z nowym biskupem pomocniczym w audycji katolickiej "Religia na fali".
- Mamo, dziękuję Ci za dar życia i za atmosferę domu rodzinnego, gdzie kształtowała się moja osobowość, wrażliwość i gdzie kiełkowało moje kapłańskie powołanie - mówił biskup Wejman.
Nowy biskup do tej pory pełnił funkcję dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Wzruszenia nie krył rektor uczelni Edward Włodarczyk.
- Niech błogosławione będą dni, miesiące i lata Twojego dalszego życia i posługiwania. Niech błogosławione będą Twoje słowa nauczania oraz modlitwy i duchowe owoce tych modlitw w sercach Ludu Bożego - mówił na początku mszy św. abp Andrzej Dzięga, metropo
W mszy św. wzięli udział szczecinianie, a także mieszkańcy regionu. Wierni podkreślają pochodzenie nowego biskupa pomocniczego.
Realizacja: Piotr Rakowski [Radio Szczecin]

Zobacz także

2015-01-06, godz. 00:46 Wigilia Bożego Narodzenia w Kościele wschodnim [WIDEO] Trzynaście dni po wigilii u katolików i protestantów, święta rozpoczynają prawosławni i grekokatolicy. We wtorek Wigilię Bożego Narodzenia obchodzą chrześcijanie w obrządku wschodnim. » więcej 2015-01-06, godz. 00:46 Królowie przejadą ulicami Szczecina We wtorek chrześcijanie zachodni obchodzą Uroczystość Objawienia Pańskiego, w Kościele Rzymskokatolickim potocznie nazywaną świętem Trzech Króli. Ulicami Szczecina przejdzie orszak. » więcej 2014-12-28, godz. 11:18 Rok w Kościele rzymskokatolickim na Pomorzu Zachodnim Synod biskupów o rodzinie, kanonizacja Jana Pawła II w Rzymie czy prześladowania chrześcijan w Iraku i Syrii to najważniejsze wydarzenia w Kościele na świecie w mijającym roku. Ważnych wydarzeń nie brakowało również na Pomorzu… » więcej 2014-12-28, godz. 08:10 Odchodzący proboszcz katedry dziękuje wszystkim dobroczyńcom Proboszcz szczecińskiej katedry odchodzi na emeryturę. Ks. prałat Jan Kazieczko opiekował się zabytkowym kościołem 15 lat. » więcej 2014-12-25, godz. 18:10 Kolędowanie przy żywych szopkach w Szczecinie Trzy tradycyjne, żywe szopki ze zwierzętami i biblijnymi postaciami można oglądać w Szczecinie. Jedna stoi w centrum miasta, druga na Prawobrzeżu, kolejna przy ul. Zegadłowicza, niedaleko Głębokiego. » więcej 2014-12-25, godz. 02:30 Bp Wejman: Tolerancja nie polega na rezygnacji z wartości gwarantujących religijną tożsamość Nowy biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej ks. prof. Henryk Wejman przewodniczył o północy pasterce w Bazylice Archikatedralnej. » więcej 2014-12-25, godz. 02:25 Bożonarodzeniowe życzenia ekumeniczne [WIDEO] Katolicy rzymscy i protestanci świętują dziś Boże Narodzenie, zgodnie z kalendarzem gregoriańskim. Życzenia mieszkańcom Szczecina i regionu składają jednak także przedstawiciele pozostałych kościołów chrześcijańskich. » więcej 2014-12-24, godz. 12:19 Żywa szopka zapełnia się zwierzętami. W święta zapowiada się wielkie kolędowanie Kury, gołębie i owce już są, brakuje tylko osiołka. Wszystkie te zwierzęta będzie można oglądać w centrum Szczecina. Żywa szopka powstaje przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa na pl. Zwycięstwa. » więcej 2014-12-24, godz. 10:04 Bp Wejman: "Piękna oprawa mszy może przyciągać ludzi do Kościoła" [WIDEO] Nowy biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej zamierza zmobilizować wiernych do częstszego udziału w mszach świętych. Ksiądz profesor Henryk Wejman zapowiedział to w środowych 'Rozmowach pod krawatem'. » więcej 2014-12-24, godz. 01:04 Dziś Wigilia Bożego Narodzenia. Pasterka w Radiu Szczecin Katolicy rzymscy i protestanci obchodzą dziś Wigilię Bożego Narodzenia. W tradycji chrześcijańskiej to dzień poprzedzający Boże Narodzenie, kończący okres Adwentu. Radio Szczecin przeprowadzi o północy transmisję pasterki ze… » więcej
165166167168169170171