Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz, który obchodzi 25-lecie święceń biskupich przewodniczył o 9 mszy św. za obcokrajowców w szczecińskiej katedrze. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz, który obchodzi 25-lecie święceń biskupich przewodniczył o 9 mszy św. za obcokrajowców w szczecińskiej katedrze. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz, który obchodzi 25-lecie święceń biskupich przewodniczył o 9 mszy św. za obcokrajowców w szczecińskiej katedrze.
W nabożeństwie wzięli też udział członkowie korpusu dyplomatycznego różnych państw, a także mieszkający w Szczecinie przedstawiciele innych narodowości i ich rodziny.

Nabożeństwo za obcokrajowców to już kilkuletnia tradycja. W katedrze usłyszeliśmy różne języki świata, w których uczestnicy zaśpiewali kolędy i czytali fragmenty Pisma Świętego.

Na początku dzisiejszy jubilat wspominał wydarzenie dokładnie sprzed 25 lat. - Było nas dwunastu, z pięciu czy sześciu narodowości z kilku kontynentów. Właśnie w tym objawiała się powszechność Kościoła - mówił bp senior Marian Błażej Kruszyłowicz, który został wyświęcony przez Jana Pawła II w 1990 roku w Bazylice św. Piotra na Watykanie.

Wieloletni biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej w maju 2013 roku przeszedł na emeryturę. Hierarcha jest franciszkaninem i jak kilka lat temu przyznał w jednym z wywiadów dla Radia Szczecin jest za większą liczbą biskupów, którzy pochodzą z zakonów.

- Byłoby rzeczą pożyteczną, żeby więcej zakonników było w Konferencji Episkopatu Polski. Wtedy Kościół jest bardziej uniwersalny i oddycha całą piersią, jeśli chodzi o stronę hierarchiczną - powiedział bp Kruszyłowicz.

We wtorkowy poranek homilię w katedrze wygłosił abp Andrzej Dzięga. - To jest jubileusz, piękny dar od Pana Boga, gdy możemy patrzeć na czas napełniony ludzką aktywnością, miłością, modlitwą, pracą, zmęczeniem i ludzkim sercem - podkreślił metropolita szczecińsko-kamieński.

O 12 z kolei z Placu Armii Krajowej, aleją Papieża Jana Pawła II na Plac Orła Białego przejdzie Orszak Trzech Króli.
Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz, który obchodzi 25-lecie święceń biskupich przewodniczył o 9 mszy św. za obcokrajowców w szczecińskiej katedrze.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2015-04-05, godz. 00:13 Wielkanocne życzenia metropolity [WIDEO] Życzę Wam, żebyście składając sobie dziś życzenia poczuli się na nowo razem - mówi abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński składa świąteczne życzenia. » więcej 2015-04-04, godz. 00:10 Wielka Sobota w ciszy i oczekiwaniu Wielka Sobota jest u chrześcijan dniem ciszy i wyczekiwania na Zmartwychwstanie. Wieczorem katolicy rzymscy przeżywają w kościołach najważniejsze wydarzenie, czyli Wigilię Paschalną. » więcej 2015-04-03, godz. 06:59 Krzyż w centrum Wielkiego Piątku Dziś Wielki Piątek, w którym chrześcijanie przeżywają Mękę i Śmierć Chrystusa. To jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się mszy świętej. » więcej 2015-04-02, godz. 11:33 Nocna spowiedź ostatniej szansy Po raz szósty w całej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej o godzinie 22 rozpocznie się Noc Konfesjonałów. » więcej 2015-04-02, godz. 07:17 10 lat temu odszedł Jan Paweł II Papież-Polak zmarł 2 kwietnia 2005 roku o 21.37. Kościół Katolicki wspomina świętego w październiku, jednak w rocznicę śmierci ludzie powracają myślami do wydarzeń sprzed dekady. » więcej 2015-04-02, godz. 07:17 Wielki Czwartek. Najważniejszy okres dla chrześcijan Dziś Kościół Rzymskokatolicki rozpoczyna Triduum Paschalne, czyli trzy święte dni, które są pamiątką Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia kapłaństwa i eucharystii, czyli komunii… » więcej 2015-04-01, godz. 21:43 Rocznica pamiętnego meczu Pogoni z Lechem 1 kwietnia 2005 roku zapadnie na zawsze w pamięć kibiców i piłkarzy Pogoni Szczecin oraz Lecha Poznań. Ligowy mecz Portowców w Kolejorzem został przerwany w 39 minucie. W trakcie zawodów pojawiła się przedwczesna informacji o śmierci… » więcej 2015-03-29, godz. 16:27 Na chwilę poczuli klimat świąt. Wielkanocne śniadanie dla potrzebujących [ZDJĘCIA] Ponad 400 bezdomnych, ubogich i samotnych zasiadło w niedzielę do Śniadania Wielkanocnego w szczecińskim Domu Kultury 'Słowianin'. » więcej 2015-02-18, godz. 07:07 Dziś u katolików Środa Popielcowa Dziś Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają Wielki Post. To 40-dniowy okres bezpośredniego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. » więcej 2015-02-06, godz. 07:08 Rekolekcje z o. Johnem Bashoborą w Szczecinie Trzydniowe rekolekcje z ojcem Johnem Bashoborą rozpoczną się w piątek w Szczecinie. Spotkania z charyzmatycznym kapłanem z Ugandy odbędą się w halach Międzynarodowych Targów Szczecińskich. » więcej
163164165166167168169