Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz, który obchodzi 25-lecie święceń biskupich przewodniczył o 9 mszy św. za obcokrajowców w szczecińskiej katedrze. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz, który obchodzi 25-lecie święceń biskupich przewodniczył o 9 mszy św. za obcokrajowców w szczecińskiej katedrze. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz, który obchodzi 25-lecie święceń biskupich przewodniczył o 9 mszy św. za obcokrajowców w szczecińskiej katedrze.
W nabożeństwie wzięli też udział członkowie korpusu dyplomatycznego różnych państw, a także mieszkający w Szczecinie przedstawiciele innych narodowości i ich rodziny.

Nabożeństwo za obcokrajowców to już kilkuletnia tradycja. W katedrze usłyszeliśmy różne języki świata, w których uczestnicy zaśpiewali kolędy i czytali fragmenty Pisma Świętego.

Na początku dzisiejszy jubilat wspominał wydarzenie dokładnie sprzed 25 lat. - Było nas dwunastu, z pięciu czy sześciu narodowości z kilku kontynentów. Właśnie w tym objawiała się powszechność Kościoła - mówił bp senior Marian Błażej Kruszyłowicz, który został wyświęcony przez Jana Pawła II w 1990 roku w Bazylice św. Piotra na Watykanie.

Wieloletni biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej w maju 2013 roku przeszedł na emeryturę. Hierarcha jest franciszkaninem i jak kilka lat temu przyznał w jednym z wywiadów dla Radia Szczecin jest za większą liczbą biskupów, którzy pochodzą z zakonów.

- Byłoby rzeczą pożyteczną, żeby więcej zakonników było w Konferencji Episkopatu Polski. Wtedy Kościół jest bardziej uniwersalny i oddycha całą piersią, jeśli chodzi o stronę hierarchiczną - powiedział bp Kruszyłowicz.

We wtorkowy poranek homilię w katedrze wygłosił abp Andrzej Dzięga. - To jest jubileusz, piękny dar od Pana Boga, gdy możemy patrzeć na czas napełniony ludzką aktywnością, miłością, modlitwą, pracą, zmęczeniem i ludzkim sercem - podkreślił metropolita szczecińsko-kamieński.

O 12 z kolei z Placu Armii Krajowej, aleją Papieża Jana Pawła II na Plac Orła Białego przejdzie Orszak Trzech Króli.
Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz, który obchodzi 25-lecie święceń biskupich przewodniczył o 9 mszy św. za obcokrajowców w szczecińskiej katedrze.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2015-03-29, godz. 16:27 Na chwilę poczuli klimat świąt. Wielkanocne śniadanie dla potrzebujących [ZDJĘCIA] Ponad 400 bezdomnych, ubogich i samotnych zasiadło w niedzielę do Śniadania Wielkanocnego w szczecińskim Domu Kultury 'Słowianin'. » więcej 2015-02-18, godz. 07:07 Dziś u katolików Środa Popielcowa Dziś Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają Wielki Post. To 40-dniowy okres bezpośredniego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. » więcej 2015-02-06, godz. 07:08 Rekolekcje z o. Johnem Bashoborą w Szczecinie Trzydniowe rekolekcje z ojcem Johnem Bashoborą rozpoczną się w piątek w Szczecinie. Spotkania z charyzmatycznym kapłanem z Ugandy odbędą się w halach Międzynarodowych Targów Szczecińskich. » więcej 2015-02-06, godz. 07:04 Papież wystąpi w amerykańskim Kongresie Papież pierwszy raz w historii wystąpi przed obiema izbami amerykańskiego Kongresu. Poinformował o tym przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner. Franciszek w Waszyngtonie przemówi 24 września. » więcej 2015-02-01, godz. 14:54 Wystawa w habitach w katedrze [ZDJĘCIA, WIDEO] 33 portrety można oglądać od niedzieli w szczecińskiej katedrze. Wystawa 'Konsekrowani 2015' przedstawia zakonników, siostry zakonne i przedstawicieli instytutów świeckich, którzy pracują na terenie archidiecezji szczecińsko-kam… » więcej 2015-01-31, godz. 17:42 Kolędy w wykonaniu akademickiego chóru w katedrze Misterium Kolędowe odbędzie się w sobotę w szczecińskiej katedrze. Zagra Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. » więcej 2015-01-25, godz. 10:35 Szczecin: Chrześcijanie modlą się o jedność Uroczysta Liturgia Słowa w Bazylice Archikatedralnej zakończy w niedzielę Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Szczecinie. » więcej 2015-01-17, godz. 16:56 Caritas pomaga już od 25 lat Caritas świętuje ćwierćwiecze. To najbardziej rozpoznawalna instytucja charytatywna w Polsce - tak wynika z badań TNS Polska. » więcej 2015-01-16, godz. 07:11 "Wzajemne poznanie to pierwszy krok do tolerancji". Dzień Judaizmu u dominikanów W Polsce po raz 18., a w Szczecinie po raz drugi obchodzono w czwartek Dzień Judaizmu. » więcej 2015-01-10, godz. 12:50 Papież gratuluje biskupowi ze Szczecina Papież Franciszek pogratulował biskupowi seniorowi Marianowi Błażejowi Kruszyłowiczowi. List z błogosławieństwem papieża odczytano podczas mszy św. z okazji 25-lecia święceń biskupich jubilata. » więcej
164165166167168169170