Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Uroczysta Liturgia Słowa w Bazylice Archikatedralnej zakończy w niedzielę Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Uroczysta Liturgia Słowa w Bazylice Archikatedralnej zakończy w niedzielę Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Uroczysta Liturgia Słowa w Bazylice Archikatedralnej zakończy w niedzielę Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Szczecinie.
Przez ostatnie siedem dni w kościołach różnych wyznań, chrześcijanie modlili się i poznawali przez to, co ich już łączy i jeszcze dzieli.

Do podziału chrześcijaństwa doszło w XI wieku. Do dziś spór pomiędzy prawosławiem a katolikami dotyczy dominującej roli papieża.

- Jeśli wróci jedność, to pierwszeństwo biskupa Rzymu może dotyczyć honorowego przewodnictwa, a nie pierwszeństwa władzy - zauważa ks. Paweł Stefanowski z cerkwi prawosławnej. - W kwestii wiary nieomylnym dla Wschodu zawsze był sobór biskupów czy kościołów, a nie jeden człowiek. I to jest jedyny aspekt, a wszystkie inne rzeczy, jeśli chodzi o honory, tytuły i pierwszeństwo są sprawą otwartą.

- Ta otwartość jest teraz z obu stron, bo jeżeli widzę spotkanie papieża Franciszka z patriarchą Bartłomiejem w Konstantynopolu to nie jest to spotkanie podwładnego z szefem, ale to spotkanie dwóch biskupów, dwóch braci w wierze - przyznaje ks. dr Krzysztof Łuszczek z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, przedstawiciel Kościoła rzymskokatolickiego.

W XVI wieku w wyniku reformacji wyłonił się protestantyzm. Mówiąc o tym odłamie chrześcijaństwa duchowni innych wyznań wskazują m.in. na prostotę, a także bezpośredni kontakt z ludźmi. Ks. Sławomir Sikora z Kościoła ewangelicko-augsburskiego z kolei podkreśla duchową różnorodność w Kościele rzymskokatolickim.

- Myślę, że jest dużo mądrości w Kościele Rzymskokatolickim, że zauważa te typy pobożności i je nie tylko szanuje, ale również pielęgnuje - podkreśla ks. Sikora.

Początek nabożeństwa w szczecińskiej katedrze o 19.

Rozmowa duchownych o dialogu ekumenicznym i o tym, co już łączy, a wciąż jeszcze dzieli w audycji katolickiej "Religia na fali".
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2015-05-24, godz. 11:32 W niedzielę Zielone Świątki Dziś Niedziela Zesłania Ducha Świętego w Kościele rzymskokatolickim. To 50 dzień po Zmartwychwstaniu Chrystusa, który kończy okres wielkanocny w Kościele. » więcej 2015-05-24, godz. 09:05 Modlitwy, tańce, śpiewy i msze na ulicach Szczecina Tego w Szczecinie jeszcze nie było. Modlitwy, tańce, śpiewy i msze św. na placach i ulicach miasta przez cały tydzień. W poniedziałek rozpocznie się Misja Talitha kum, którą zapoczątkowano 14 lat temu w Brazylii. W niedzielę ewangelizatorzy… » więcej 2015-05-06, godz. 06:42 Mija 70 lat od pierwszej mszy w polskim Szczecinie 70 lat temu chrystusowiec ksiądz Florian Berlik odprawił pierwszą mszę św. w powojennym Szczecinie w parafii św. Jana Chrzciciela. W środę, w rocznicę tego wydarzenia arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko - kamieński… » więcej 2015-05-05, godz. 18:04 Jak władza próbowała podporządkować Kościół? Brak trwałej struktury i poczucie tymczasowości kościelnej to podstawowe problemy, z jakimi zmagał się Kościół Katolicki na Pomorzu Zachodnim zaraz po II wojnie światowej. » więcej 2015-05-01, godz. 08:50 Młodzi zjadą do Barlinka Ponad 1,5 tysiąca osób weźmie udział w rozpoczynających się w piątek w Barlinku Archidiecezjalnych Dniach Młodych. To spotkanie jest również okazją do przygotowania na Światowe Dni Młodzieży, które już za rok z udziałem papieża… » więcej 2015-04-19, godz. 15:24 Marsz dla Życia przeszedł ulicami miasta [ZDJĘCIA, WIDEO, NOWE] Kilkanaście tysięcy szczecinian wzięło udział w największej tego typu manifestacji w Polsce. Pochód ruszył z Jasnych Błoni. » więcej 2015-04-19, godz. 12:00 Wyjdą na place miast dawać świadectwo wiary Świadectwa wiary, modlitwa, śpiewy i tańce na placach Szczecina. O 13 w kilku częściach miasta i regionu rozpocznie się akcja ewangelizacyjna 'Misja na 1000 placach'. » więcej 2015-04-19, godz. 00:32 Największy w Polsce marsz przejdzie ulicami Szczecina Po raz trzynasty ulicami Szczecina przejdzie w niedzielę największy w Polsce Marsz dla Życia pod hasłem 'Kobieta jest piękna'. » więcej 2015-04-05, godz. 12:00 Ten grób ma symbolizować coś jeszcze W jednej ze szczecińskich parafii Grób Pański jest nie tylko wspomnieniem męki i śmierci Chrystusa, ale ma także symbolizować wołanie o pokój na świecie. » więcej 2015-04-05, godz. 11:13 Wielkanocne śniadanie na Pomorzanach. "Czasem wystarczy z nimi pobyć" Śniadanie dla potrzebujących mieszkańców Pomorzan w Wielkanocny poranek to już tradycja. I tym razem blisko 50 samotnych i ubogich mogło poczuć klimat świąt spotykając się w Katolickiej Szkole Podstawowej przy parafii Matki Bożej… » więcej
161162163164165166167