Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Uroczysta Liturgia Słowa w Bazylice Archikatedralnej zakończy w niedzielę Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Uroczysta Liturgia Słowa w Bazylice Archikatedralnej zakończy w niedzielę Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Uroczysta Liturgia Słowa w Bazylice Archikatedralnej zakończy w niedzielę Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Szczecinie.
Przez ostatnie siedem dni w kościołach różnych wyznań, chrześcijanie modlili się i poznawali przez to, co ich już łączy i jeszcze dzieli.

Do podziału chrześcijaństwa doszło w XI wieku. Do dziś spór pomiędzy prawosławiem a katolikami dotyczy dominującej roli papieża.

- Jeśli wróci jedność, to pierwszeństwo biskupa Rzymu może dotyczyć honorowego przewodnictwa, a nie pierwszeństwa władzy - zauważa ks. Paweł Stefanowski z cerkwi prawosławnej. - W kwestii wiary nieomylnym dla Wschodu zawsze był sobór biskupów czy kościołów, a nie jeden człowiek. I to jest jedyny aspekt, a wszystkie inne rzeczy, jeśli chodzi o honory, tytuły i pierwszeństwo są sprawą otwartą.

- Ta otwartość jest teraz z obu stron, bo jeżeli widzę spotkanie papieża Franciszka z patriarchą Bartłomiejem w Konstantynopolu to nie jest to spotkanie podwładnego z szefem, ale to spotkanie dwóch biskupów, dwóch braci w wierze - przyznaje ks. dr Krzysztof Łuszczek z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, przedstawiciel Kościoła rzymskokatolickiego.

W XVI wieku w wyniku reformacji wyłonił się protestantyzm. Mówiąc o tym odłamie chrześcijaństwa duchowni innych wyznań wskazują m.in. na prostotę, a także bezpośredni kontakt z ludźmi. Ks. Sławomir Sikora z Kościoła ewangelicko-augsburskiego z kolei podkreśla duchową różnorodność w Kościele rzymskokatolickim.

- Myślę, że jest dużo mądrości w Kościele Rzymskokatolickim, że zauważa te typy pobożności i je nie tylko szanuje, ale również pielęgnuje - podkreśla ks. Sikora.

Początek nabożeństwa w szczecińskiej katedrze o 19.

Rozmowa duchownych o dialogu ekumenicznym i o tym, co już łączy, a wciąż jeszcze dzieli w audycji katolickiej "Religia na fali".
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2015-04-05, godz. 00:13 Radosne procesje w kościołach. Czy wszystkie powinny być w nocy? Trzeba uszanować duchowość ludzi, a w Kościele jest miejsce na wiele tradycji liturgicznych - m.in. tak księża tłumaczą fakt, że w niektórych kościołach procesje rezurekcyjne odbywają się w niedzielę rano, podczas gdy w innych… » więcej 2015-04-05, godz. 00:13 Wielkanocne życzenia metropolity [WIDEO] Życzę Wam, żebyście składając sobie dziś życzenia poczuli się na nowo razem - mówi abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński składa świąteczne życzenia. » więcej 2015-04-04, godz. 00:10 Wielka Sobota w ciszy i oczekiwaniu Wielka Sobota jest u chrześcijan dniem ciszy i wyczekiwania na Zmartwychwstanie. Wieczorem katolicy rzymscy przeżywają w kościołach najważniejsze wydarzenie, czyli Wigilię Paschalną. » więcej 2015-04-03, godz. 06:59 Krzyż w centrum Wielkiego Piątku Dziś Wielki Piątek, w którym chrześcijanie przeżywają Mękę i Śmierć Chrystusa. To jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się mszy świętej. » więcej 2015-04-02, godz. 11:33 Nocna spowiedź ostatniej szansy Po raz szósty w całej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej o godzinie 22 rozpocznie się Noc Konfesjonałów. » więcej 2015-04-02, godz. 07:17 10 lat temu odszedł Jan Paweł II Papież-Polak zmarł 2 kwietnia 2005 roku o 21.37. Kościół Katolicki wspomina świętego w październiku, jednak w rocznicę śmierci ludzie powracają myślami do wydarzeń sprzed dekady. » więcej 2015-04-02, godz. 07:17 Wielki Czwartek. Najważniejszy okres dla chrześcijan Dziś Kościół Rzymskokatolicki rozpoczyna Triduum Paschalne, czyli trzy święte dni, które są pamiątką Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Wielki Czwartek to pamiątka ustanowienia kapłaństwa i eucharystii, czyli komunii… » więcej 2015-04-01, godz. 21:43 Rocznica pamiętnego meczu Pogoni z Lechem 1 kwietnia 2005 roku zapadnie na zawsze w pamięć kibiców i piłkarzy Pogoni Szczecin oraz Lecha Poznań. Ligowy mecz Portowców w Kolejorzem został przerwany w 39 minucie. W trakcie zawodów pojawiła się przedwczesna informacji o śmierci… » więcej 2015-03-29, godz. 16:27 Na chwilę poczuli klimat świąt. Wielkanocne śniadanie dla potrzebujących [ZDJĘCIA] Ponad 400 bezdomnych, ubogich i samotnych zasiadło w niedzielę do Śniadania Wielkanocnego w szczecińskim Domu Kultury 'Słowianin'. » więcej 2015-02-18, godz. 07:07 Dziś u katolików Środa Popielcowa Dziś Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają Wielki Post. To 40-dniowy okres bezpośredniego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. » więcej
163164165166167168169