Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Środa Popielcowa jest naznaczona konkretnymi słowami i gestem podczas mszy św. w kościele, czyli posypaniem głów popiołem i słowami "Nawracajcie się i wierzcie w ewangelię". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Środa Popielcowa jest naznaczona konkretnymi słowami i gestem podczas mszy św. w kościele, czyli posypaniem głów popiołem i słowami "Nawracajcie się i wierzcie w ewangelię". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Dziś Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają Wielki Post. To 40-dniowy okres bezpośredniego przygotowania do Świąt Wielkanocnych.
W Popielec również katolicy pomiędzy 18. a 60. rokiem życia powinny ograniczyć się do trzech posiłków w ciągu dnia, w tym jednego do syta, a osoby już od 14. roku życia powinny wstrzymać się od spożywania mięsa. Pozostali też są zaproszeni do poszczenia.

Środa Popielcowa jest naznaczona konkretnymi słowami i gestem podczas mszy św. w kościele, czyli posypaniem głów popiołem i słowami "Nawracajcie się i wierzcie w ewangelię".

- Dziś rozpoczynamy Wielki Post, a więc czas, w którym zatrzymujemy się i rezygnujemy z rzeczy na co dzień dla nas normalnych - mówi ks. Michał Mikołajczak ze szczecińskiej katedry. - Ze względu na to, żeby przypomnieć sobie o Jezusie, który będzie dźwigał krzyż za mnie i za Ciebie. Środa Popielcowa to czas, w którym m.in. przez modlitwę, post, jałmużnę rozpoczynamy czas powracania do Boga.

To również szczególny czas w Kościele. - Księża są ubrani w fioletowe szaty liturgiczne, oznaczające pokutę, jest ubogi wystrój w kościele, ale też wszystkie słowa i gesty ukazywane w tym czasie pokazują, że przygotowujemy się do nawrócenia - tłumaczy ks. Mikołajczak.

Wielkanoc w tym roku u katolików przypada 5 kwietnia.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2015-05-24, godz. 11:32 W niedzielę Zielone Świątki Dziś Niedziela Zesłania Ducha Świętego w Kościele rzymskokatolickim. To 50 dzień po Zmartwychwstaniu Chrystusa, który kończy okres wielkanocny w Kościele. » więcej 2015-05-24, godz. 09:05 Modlitwy, tańce, śpiewy i msze na ulicach Szczecina Tego w Szczecinie jeszcze nie było. Modlitwy, tańce, śpiewy i msze św. na placach i ulicach miasta przez cały tydzień. W poniedziałek rozpocznie się Misja Talitha kum, którą zapoczątkowano 14 lat temu w Brazylii. W niedzielę ewangelizatorzy… » więcej 2015-05-06, godz. 06:42 Mija 70 lat od pierwszej mszy w polskim Szczecinie 70 lat temu chrystusowiec ksiądz Florian Berlik odprawił pierwszą mszę św. w powojennym Szczecinie w parafii św. Jana Chrzciciela. W środę, w rocznicę tego wydarzenia arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko - kamieński… » więcej 2015-05-05, godz. 18:04 Jak władza próbowała podporządkować Kościół? Brak trwałej struktury i poczucie tymczasowości kościelnej to podstawowe problemy, z jakimi zmagał się Kościół Katolicki na Pomorzu Zachodnim zaraz po II wojnie światowej. » więcej 2015-05-01, godz. 08:50 Młodzi zjadą do Barlinka Ponad 1,5 tysiąca osób weźmie udział w rozpoczynających się w piątek w Barlinku Archidiecezjalnych Dniach Młodych. To spotkanie jest również okazją do przygotowania na Światowe Dni Młodzieży, które już za rok z udziałem papieża… » więcej 2015-04-19, godz. 15:24 Marsz dla Życia przeszedł ulicami miasta [ZDJĘCIA, WIDEO, NOWE] Kilkanaście tysięcy szczecinian wzięło udział w największej tego typu manifestacji w Polsce. Pochód ruszył z Jasnych Błoni. » więcej 2015-04-19, godz. 12:00 Wyjdą na place miast dawać świadectwo wiary Świadectwa wiary, modlitwa, śpiewy i tańce na placach Szczecina. O 13 w kilku częściach miasta i regionu rozpocznie się akcja ewangelizacyjna 'Misja na 1000 placach'. » więcej 2015-04-19, godz. 00:32 Największy w Polsce marsz przejdzie ulicami Szczecina Po raz trzynasty ulicami Szczecina przejdzie w niedzielę największy w Polsce Marsz dla Życia pod hasłem 'Kobieta jest piękna'. » więcej 2015-04-05, godz. 12:00 Ten grób ma symbolizować coś jeszcze W jednej ze szczecińskich parafii Grób Pański jest nie tylko wspomnieniem męki i śmierci Chrystusa, ale ma także symbolizować wołanie o pokój na świecie. » więcej 2015-04-05, godz. 11:13 Wielkanocne śniadanie na Pomorzanach. "Czasem wystarczy z nimi pobyć" Śniadanie dla potrzebujących mieszkańców Pomorzan w Wielkanocny poranek to już tradycja. I tym razem blisko 50 samotnych i ubogich mogło poczuć klimat świąt spotykając się w Katolickiej Szkole Podstawowej przy parafii Matki Bożej… » więcej
162163164165166167168