Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Na wstępie jest liturgia światła i poświęcenie ognia. Paschał wnoszony na początku nabożeństwa symbolizuje Jezusa Chrystusa. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Na wstępie jest liturgia światła i poświęcenie ognia. Paschał wnoszony na początku nabożeństwa symbolizuje Jezusa Chrystusa. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Wielka Sobota jest u chrześcijan dniem ciszy i wyczekiwania na Zmartwychwstanie. Wieczorem katolicy rzymscy przeżywają w kościołach najważniejsze wydarzenie, czyli Wigilię Paschalną.
Na wstępie jest liturgia światła i poświęcenie ognia. Paschał wnoszony na początku nabożeństwa symbolizuje Jezusa Chrystusa.

- Cała Wielka Sobota to trwanie przy Grobie Chrystusa - tłumaczy ks. prof. Wiesław Dyk. - Oczekujemy jego zmartwychwstania, bo my wiemy, że Pan zmartwychwstał. Uczniowie natomiast szli do grobu Pana zobaczyć, że grób jest pusty i mimo, że wydawało się im, że Pan będzie tam, zastali pusty grób, bo Pan zmartwychwstał.

- Wcześniej w ciągu dnia święcimy pokarmy - dodaje ks. Sławomir Zyga, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. - Błogosławimy te pokarmy na wielkanocny stół po to, żeby przeżyć nie tylko posiłek, ale też wspólnotę w gronie rodzinnym, przyjaciół, bliskich i do tej wspólnoty zapraszać już zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Niech błogosławi wszystkie nasze dni.

Liturgia Wigilii Paschalnej w szczecińskiej katedrze rozpocznie się o 21, a przewodniczyć jej będzie metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2020-04-11, godz. 09:06 Wielka Sobota, dzień oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa W tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa, w kościołach zabraknie tradycyjnego święcenia pokarmów na wielkanocny stół, a wierni nie będą mogli odwiedzać grobu Jezusa. Wieczorem rozpocznie się Wigilia Paschalna. » więcej 2020-04-10, godz. 07:02 Wielki Piątek, czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa 10 kwietnia przypada w tym roku Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego. Dla chrześcijan to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. » więcej 2020-04-09, godz. 06:35 Wielki Czwartek, czyli pamiątka ustanowienia kapłaństwa i eucharystii W Kościele Katolickim rozpoczyna się Triduum Paschalne. To trzy święte dni, które symbolizują Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. » więcej 2020-04-08, godz. 21:42 Goście RSnW: święta mamy przeżywać duchowo To będą inne święta, ale może przez to bardziej duchowe - oceniają goście "Radia Szczecin na Wieczór". » więcej 2020-04-06, godz. 17:15 "Na progu Paschy". Ostatni dzwonek na przygotowanie duchowe do świąt Rekolekcje "Na progu Paschy" to jedna z ostatnich szans na duchowe przygotowanie przed Świętami Wielkanocnymi. » więcej 2020-04-05, godz. 16:44 Biskup rzeszowski zachęca do refleksji podczas epidemii Biskup rzeszowski Jan Wątroba zachęca do refleksji w tym trudnym czasie, w jakim się znaleźliśmy. » więcej 2020-04-05, godz. 13:59 Papież: w dramacie pandemii trzeba otworzyć serce dla Bożej miłości Papież powiedział, że w dramacie pandemii, rozpadających się pewników i poczuciu opuszczenia, trzeba otworzyć serce dla Bożej miłości i służyć bliźnim. » więcej 2020-04-05, godz. 09:19 Dziś w Kościele Katolickim Niedziela Palmowa Nazywana też Niedzielą Męki Pańskiej otwiera Wielki Tydzień, którego zwieńczeniem będą trzy święte dni symbolizujące mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. » więcej 2020-04-05, godz. 08:22 Rzecznik Episkopatu: stwórzmy wirtualną procesję Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zachęca do publikowania w mediach społecznościowych zdjęć palm wielkanocnych z hasztagiem #Palma. » więcej 2020-04-04, godz. 21:18 Orędzie przewodniczącego Episkopatu. Co ze spowiedzią, jeśli nie można wyjść z domu? W związku z sytuacją epidemiczną i wynikającymi z niej rygorami sanitarnymi arcybiskup Stanisław Gądecki przypomina o możliwości duchowego przygotowania się do nadchodzących Świąt Wielkanocnych poprzez pozasakramentalne pojednanie… » więcej
84858687888990