Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Procesja rezurekcyjna to radosne wyjście z kościoła i ogłoszenie Zmartwychwstania. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Procesja rezurekcyjna to radosne wyjście z kościoła i ogłoszenie Zmartwychwstania. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Trzeba uszanować duchowość ludzi, a w Kościele jest miejsce na wiele tradycji liturgicznych - m.in. tak księża tłumaczą fakt, że w niektórych kościołach procesje rezurekcyjne odbywają się w niedzielę rano, podczas gdy w innych były one zwieńczeniem sobotnich nabożeństw.
- Przepisy liturgiczne to nie kodeks karny - podkreśla ks. Sławomir Zyga, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. - W wielu przypadkach to reguluje żywa wspólnota parafialna. Jeśli są to wspólnoty młode, obchodzą Wigilię Paschalną, która kończy się po północy procesją rezurekcyjną już wchodząc w niedzielę. Jeśli są to wspólnoty bardzo związane z tą tradycją poranka wielkanocnego to jest świętowanie mszy św. rezurekcyjnej.

Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga akceptuje obie metody. - To ta sama Wielkanoc, to samo Zmartwychwstanie, ta sama radość i siła duchowa, a każdy wierny niech rozgląda się i znajdzie dla siebie ten kościół, w którym organizacyjnie liturgie są tak ustawione, że on chętniej będzie w tym uczestniczył - stwierdził hierarcha.

Procesja rezurekcyjna to radosne wyjście z kościoła i ogłoszenie światu Zmartwychwstania.
Poranne bicie dzwonów oznacza, że Chrystus zmartwychwstał.

Wierni przeszli w niedzielę rano m.in. ulicami wokół sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. Dla wielu parafian taka msza z rana to rodzinna tradycja. - To dla nas ogromna satysfakcja, że w ten sposób witamy Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Muszę być na tej mszy. Moi rodzice zawsze chodzili na mszę rezurekcyjną i wszyscy wstawialiśmy rano i teraz to kontynuuję - mówili wierni.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.
Wierni przeszli w niedzielę rano m.in. ulicami wokół sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie.

Zobacz także

236237238239240241242