Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Szczecinie grób oznaczono nazwami państw, w których toczą się krwawe walki: Syria, Ukraina czy Sudan. Fot. Paulina Sawicka [Radio Szczecin]
W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Szczecinie grób oznaczono nazwami państw, w których toczą się krwawe walki: Syria, Ukraina czy Sudan. Fot. Paulina Sawicka [Radio Szczecin]
W jednej ze szczecińskich parafii Grób Pański jest nie tylko wspomnieniem męki i śmierci Chrystusa, ale ma także symbolizować wołanie o pokój na świecie.
Tradycja odwiedzania Grobów Pańskich jest kultywowana w Wielką Sobotę. W wielkanocny poranek wierni przychodzą, by zobaczyć pusty grób, który wskazuje, że Chrystus zmartwychwstał.

- Nasz Grób Pański to odpowiedź na ostatnie wydarzenia - mówi ksiądz Zdzisław Brzozowski, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Szczecinie, w której grób oznaczono nazwami państw, w których toczą się krwawe walki: Syria, Ukraina czy Sudan. - Najprościej byłoby postawić kwiatki i monstrancję, ale nie chodzi o taki grób. Chodziło o to, żeby ten grób coś mówił ludziom. Prosiłem o to, żebyśmy modlili się przy grobie o pokój dla współczesnego świata.

W Syrii i Sudanie za swoją wiarę giną chrześcijanie. Z kolei na wschodzie Ukrainy nadal trwają walki, mimo rozejmu podpisanego w lutym. W marcu ubiegłego roku Rosja anektowała Półwysep Krymski.

- To trafiony pomysł, skłania do refleksji - przyznają parafianie. - Robi ogromne wrażenie. Dobrze, że ksiądz zaznaczył to jakoś, bo sytuacja w tych częściach świata jest trudna.

Tradycja odwiedzania Grobów Pańskich sięga średniowiecza. Powstała w IV wieku w Jerozolimie, ale do polskiej tradycja przyszła dopiero w XVI wieku.
- Nasz Grób Pański to odpowiedź na ostatnie wydarzenia - mówi ksiądz Zdzisław Brzozowski, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Szczecinie, w której grób oznaczono nazwami państw, w których toczą się krwawe walki - Syria, Ukraina czy Sudan.
- To trafiony pomysł, skłania do refleksji - przyznają parafianie.

Zobacz także

2015-06-21, godz. 09:27 Mnóstwo atrakcji na wakacjach z Caritas Rejs i nauka żeglowania dla młodzieży, jazda konna czy też nauka jazdy na rowerze to część atrakcji, które czeka na dzieci i młodzież z uboższych rodzin. Właśnie dla nich Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przygotowała… » więcej 2015-06-20, godz. 17:19 "Myślałem, że księża są nudni. Myliłem się" Całe rodziny bawiły się w sobotę w seminarium duchownym w Szczecinie w Dniu Otwartej Bramy. » więcej 2015-06-07, godz. 16:34 Bajkowe miejsce w centrum Szczecina. Studenci pomagają dzieciom [WIDEO, ZDJĘCIA] Szczecinianie odwiedzają w niedzielę całymi rodzinami Park Andersa, który zamienił się w bajkowe miejsce dla dzieci. » więcej 2015-06-07, godz. 08:05 Chrystusowcy i studenci zapraszają na festyn Koncerty, walki rycerskie, domowe wypieki, loteria fantowa, zawody sportowe. Od rana Park Andersa w Szczecinie zamieni się w bajkowe miejsce dla małych i dużych. » więcej 2015-06-06, godz. 12:17 Metropolita wyświęcił nowych księży Ośmiu diakonów Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie przyjęło w sobotę święcenia kapłańskie. Mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. » więcej 2015-06-06, godz. 00:46 Tysiące młodych da świadectwo swojej wiary Ponad 100 osób ze Szczecina weźmie udział w sobotnim 19 Spotkaniu Młodych na Polach Lednickich koło Gniezna. Hasłem tegorocznego spotkania, w którym weźmie udział kilkadziesiąt tysięcy osób są słowa „W Imię Ducha Święte… » więcej 2015-06-04, godz. 13:13 Święto Bożego Ciała w Szczecinie. Największa procesja już przeszła [ZDJĘCIA] Kilkaset osób wzięło udział w głównej procesji Bożego Ciała, która w czwartek przed południem przeszła ulicami Szczecina. » więcej 2015-06-04, godz. 08:39 Dziś Boże Ciało. Przez Szczecin przejdą procesje Dziś w Kościele Rzymskokatolickim uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa, zwana też świętem Bożego Ciała. To wspomnienie Ostatniej Wieczerzy oraz przeistoczenia Chleba i Wina w Ciało i Krew Chrystusa. Święto korzeniami sięga XIII… » więcej 2015-06-01, godz. 00:35 Pierwsza w Polsce misja ewangelizacyjna zakończyła się w Szczecinie [ZDJĘCIA] Niedzielna Cristoteca i koncert Magdy Frączek na placu Lotników zakończyły trwający od poniedziałku Tydzień Ewangelizacji w Szczecinie. Misja 'Talitha kum' była pierwszym takim wydarzeniem w Polsce. » więcej 2015-05-28, godz. 17:38 Marsz Światła przejdzie przez Szczecin Marsz Światła przejdzie w czwartek wieczorem ulicami Szczecina. Uczestnicy wyruszą sprzed katedry o godz. 18. To kolejny punkt trwającego od niedzieli Tygodnia Ewangelizacji. » więcej
160161162163164165166