Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

W samo południe spod magistratu wyruszy VI Szczeciński Orszak Trzech Króli. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W samo południe spod magistratu wyruszy VI Szczeciński Orszak Trzech Króli. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Chrześcijanie zachodni obchodzą w środę Uroczystość Objawienia Pańskiego, w Kościele Rzymskokatolickim potocznie nazywaną świętem Trzech Króli.
Dzień ten w swojej symbolice nawiązuje do pokłonu mędrców ze Wschodu. Kacper, Melchior i Baltazar przybyli do narodzonego Jezusa z darami - mówi ks. Bartek Bugajak ze szczecińskiej katedry.

- By znaleźć nowonarodzonego Jezusa i oddać mu pokłon razem z trzema królami. Oczywiście idzie się ze śpiewem kolęd - jest to bardzo rodzinne święto - tłumaczy Bugajak.

Jest jeszcze jeden symbol związany z tym dniem - dodaje ksiądz.

- Przyjmujemy ze świątyń poświęconą kredę, kadzidło i tą kredą znaczymy drzwi naszych domów. Jest to taki czytelny znak, że do tego domu zaproszony jest Chrystus. Widzą to sąsiedzi, widzą to przechodzący obok, widzą to odwiedzający nas. Ten napis na drzwiach, to zaproszenie, by Jezus błogosławił rodzinie tam mieszkającej - dodawał Bugajak.

Z kolei chrześcijanie w obrządku wschodnim obchodzą dziś Wigilię Bożego Narodzenia. Zarówno grekokatolicy, jak i prawosławni świętują według kalendarza juliańskiego, którym posługuje się cerkiew przy ustalaniu niektórych świąt religijnych.

W Szczecinie i okolicach jest około 200 rodzin z kościoła greckokatolickiego i około dwóch tysięcy prawosławnych.

W samo południe spod magistratu wyruszy VI Szczeciński Orszak Trzech Króli. Przed wymarszem będą zbierane pieluchy, które organizatorzy przekażą potrzebującym rodzinom.
Dzień ten w swojej symbolice nawiązuje do pokłonu mędrców ze Wschodu. Kacper, Melchior i Baltazar przybyli do narodzonego Jezusa z darami - mówi ks. Bartek Bugajak ze szczecińskiej katedry.
Jest jeszcze jeden symbol związany z tym dniem - dodaje ksiądz.

Zobacz także

2016-02-14, godz. 18:03 Te symbole pielgrzymują po całym świecie. Teraz są w Szczecinie [ZDJĘCIA] Msza św. w parafii pw. św. Rodziny w Szczecinie, a następnie procesja na Jasne Błonia i modlitwa przed pomnikiem św. Jana Pawła II - to kolejny etap pielgrzymki symboli Światowych Dni Młodzieży. Krzyż i Ikona Matki Bożej od tygodnia… » więcej 2016-02-14, godz. 09:58 Cuda się zdarzają. Z ulicy wrócił do domu Wychodzenie z bezdomności jest niezwykle trudne, ale przy wsparciu cuda się zdarzają - mówią młodzi ludzie z katolickiej wspólnoty Przymierze Miłosierdzia. W Szczecinie działają od ośmiu lat. » więcej 2016-02-14, godz. 02:43 Muzyczne powitanie symboli ŚDM w seminarium [ZDJĘCIA] Monodram i koncert w seminarium duchownym. Tak było w sobotni wieczór i noc w Szczecinie, który gości symbole Światowych Dni Młodzieży. » więcej 2016-02-13, godz. 15:08 Szczecin przyjmie symbole Światowych Dni Młodzieży [PROGRAM] Symbole Światowych Dni Młodzieży od soboty są w Szczecinie. Krzyż i Ikona Matki Bożej od tygodnia pielgrzymują po parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2016-02-13, godz. 14:44 Mieszkańcy regionu na darmowych badaniach. "Tylko chwalić takie akcje" [ZDJĘCIA] 120 pacjentów z regionu skorzystało w sobotę z darmowych badań u specjalistów w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. To w ramach Światowego Dnia Chorego. » więcej 2016-02-13, godz. 08:00 Można wesprzeć potrzebujących. Pomoże w tym skarbonka Osiem tysięcy Skarbonek Miłosierdzia trafiło do parafii w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w ramach przedświątecznej pomocy Caritas. W corocznej akcji 'Jałmużna Wielkopostna' trzy wyznania chrześcijańskie organizują pomoc… » więcej 2016-02-10, godz. 06:53 Katolicy rozpoczynają Wielki Post. Dziś Popielec Dziś Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają Wielki Post, czyli 40-dniowy okres bezpośredniego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. » więcej 2016-02-07, godz. 09:27 Bezdomni mają swój profil na fb Założył profil o bezdomnych Szczecina i chce łamać stereotypy o ludziach, którzy zostali bez dachu nad głową. Kamil Kielan należy do katolickiej wspólnoty Przymierze Miłosierdzia. » więcej 2016-02-06, godz. 10:51 Symbole Światowych Dni Młodzieży na Pomorzu Zach. Światowe Dni Młodzieży w lipcu, ale w sobotę młodzież z Pomorza Zachodniego rozpocznie duchowe przygotowanie do tego wydarzenia. Granice Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przekroczą symbole ŚDM: Krzyż i Ikona Matki Bożej. » więcej 2016-01-18, godz. 08:14 Chrześcijanie modlą się o jedność Katolicy, prawosławni i protestanci rozpoczynają Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. » więcej
155156157158159160161