Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Prawosławni i grekokatolicy świętują Boże Narodzenie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Prawosławni i grekokatolicy świętują Boże Narodzenie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Prawosławni i grekokatolicy świętują Boże Narodzenie. Różnica w dacie świętowania wynika z kalendarza.
Katolicy rzymscy i protestanci świętują według kalendarza gregoriańskiego, podczas gdy Kościół wschodni stosuje kalendarz juliański. To oznacza, że święta są 13 dni później.

W Szczecinie i okolicach jest około dwóch tysięcy prawosławnych.

- Chcę serdecznie życzyć radości z tej wspaniałej wieści, Ewangelii o Bożym Narodzeniu, o narodzeniu Mesjasza, Chrystusa. Niechaj wiara w niego i błogosławieństwo zawsze pozostanie z nami na cały kolejny rok - mówi ks. Paweł Stefanowski z cerkwi prawosławnej.

Ks. Robert Rosa z parafii greckokatolickiej z kolei podkreśla, że Boże Narodzenie to nie tylko wspomnienie wydarzenia historycznego.

- Jest to też uświadomienie, że w roku Miłosierdzia szczególnie musimy myśleć o tych, którzy są wyrzuceni poza margines życia społecznego również w wymiarze międzynarodowym. Wszystkim życzę pokoju, pokoju w naszych sercach - dodał ks. Rosa.

W Szczecinie i okolicach jest około 200 rodzin z cerkwi greckokatolickiej.

Zarówno u grekokatolików, jak i prawosławnych święta potrwają trzy dni. Czwartkowe nabożeństwo w cerkwi prawosławnej przy ul. Zygmunta Starego rozpocznie się o godz. 10, a w cerkwi greckokatolickiej przy ul. Mickiewicza o 11 i 18.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2016-02-14, godz. 18:03 Te symbole pielgrzymują po całym świecie. Teraz są w Szczecinie [ZDJĘCIA] Msza św. w parafii pw. św. Rodziny w Szczecinie, a następnie procesja na Jasne Błonia i modlitwa przed pomnikiem św. Jana Pawła II - to kolejny etap pielgrzymki symboli Światowych Dni Młodzieży. Krzyż i Ikona Matki Bożej od tygodnia… » więcej 2016-02-14, godz. 09:58 Cuda się zdarzają. Z ulicy wrócił do domu Wychodzenie z bezdomności jest niezwykle trudne, ale przy wsparciu cuda się zdarzają - mówią młodzi ludzie z katolickiej wspólnoty Przymierze Miłosierdzia. W Szczecinie działają od ośmiu lat. » więcej 2016-02-14, godz. 02:43 Muzyczne powitanie symboli ŚDM w seminarium [ZDJĘCIA] Monodram i koncert w seminarium duchownym. Tak było w sobotni wieczór i noc w Szczecinie, który gości symbole Światowych Dni Młodzieży. » więcej 2016-02-13, godz. 15:08 Szczecin przyjmie symbole Światowych Dni Młodzieży [PROGRAM] Symbole Światowych Dni Młodzieży od soboty są w Szczecinie. Krzyż i Ikona Matki Bożej od tygodnia pielgrzymują po parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2016-02-13, godz. 14:44 Mieszkańcy regionu na darmowych badaniach. "Tylko chwalić takie akcje" [ZDJĘCIA] 120 pacjentów z regionu skorzystało w sobotę z darmowych badań u specjalistów w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. To w ramach Światowego Dnia Chorego. » więcej 2016-02-13, godz. 08:00 Można wesprzeć potrzebujących. Pomoże w tym skarbonka Osiem tysięcy Skarbonek Miłosierdzia trafiło do parafii w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w ramach przedświątecznej pomocy Caritas. W corocznej akcji 'Jałmużna Wielkopostna' trzy wyznania chrześcijańskie organizują pomoc… » więcej 2016-02-10, godz. 06:53 Katolicy rozpoczynają Wielki Post. Dziś Popielec Dziś Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają Wielki Post, czyli 40-dniowy okres bezpośredniego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. » więcej 2016-02-07, godz. 09:27 Bezdomni mają swój profil na fb Założył profil o bezdomnych Szczecina i chce łamać stereotypy o ludziach, którzy zostali bez dachu nad głową. Kamil Kielan należy do katolickiej wspólnoty Przymierze Miłosierdzia. » więcej 2016-02-06, godz. 10:51 Symbole Światowych Dni Młodzieży na Pomorzu Zach. Światowe Dni Młodzieży w lipcu, ale w sobotę młodzież z Pomorza Zachodniego rozpocznie duchowe przygotowanie do tego wydarzenia. Granice Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przekroczą symbole ŚDM: Krzyż i Ikona Matki Bożej. » więcej 2016-01-18, godz. 08:14 Chrześcijanie modlą się o jedność Katolicy, prawosławni i protestanci rozpoczynają Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. » więcej
155156157158159160161