Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Mikołaj Rozen, przewodniczący Gminy Żydowskiej w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Mikołaj Rozen, przewodniczący Gminy Żydowskiej w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Koncert pieśni żydowskiej w wykonaniu Chóru Kameralnego Okręgowej Izby Lekarskiej „Remedium” w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Koncert pieśni żydowskiej w wykonaniu Chóru Kameralnego Okręgowej Izby Lekarskiej „Remedium” w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Modlitwa, wykłady i koncert pieśni żydowskiej w wykonaniu Chóru Kameralnego Okręgowej Izby Lekarskiej „Remedium” w Szczecinie pod dyrekcją prof. Ryszarda Handke złożyły się na sobotni wieczór w kościele dominikanów.
Wszystko z okazji przypadającego w niedzielę w Kościele Katolickim w Polsce 19. Dnia Judaizmu. W szczecińskiej parafii przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie i parafianie uczestniczyli w dyskusji na temat szabatu w judaizmie i Kościele Katolickim.

Szabat to siódmy dzień tygodnia. Dla chrześcijan i żydów to dzień święty obchodzony na pamiątkę dnia, kiedy Bóg odpoczywał po stworzeniu świata.

- To wzajemne poznanie to bardzo duży krok do przodu, żeby przełamać negatywne relacje i stereotypy, które są o nas i my też dowiadujemy się, że chrześcijaństwo przyznaje, że ma korzenie i wywodzi się z judaizmu - uważa Mikołaj Rozen, przewodniczący Gminy Żydowskiej w Szczecinie.

- Dzięki poznawaniu judaizmu chrześcijaństwo może też siebie zrozumieć, swoje początki, zrozumieć Chrystusa w jego człowieczeństwie. To człowieczeństwo jest na wskroś żydowskie i w sensie religijnym, kulturowym i obyczajowym - podkreśla o. Maciej Biskup, przeor klasztoru dominikanów w Szczecinie.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie.

Metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podkreślił, że kluczowe znaczenie Dnia Judaizmu polega na pogłębianiu świadomości Kościoła Katolickiego. Już Jan Paweł II nauczał, że Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa.

W ubiegłym roku minęła 50. rocznica zamknięcia II Soboru Watykańskiego, na którym m.in. wydano Deklarację o stosunkach Kościoła do religii niechrześcijańskich. Dokument Nostra aetate podpisany 28 października 1965 r. przez papieża Pawła VI zakładał m.in. zwrot katolicyzmu ku postawie dialogu i współpracy wobec religii niechrześcijańskich, a zwłaszcza judaizmu.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2020-10-31, godz. 07:12 "Módlmy się za naszych bliskich zmarłych - w domach" Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Leszek Gęsiak powiedział, że choć z uwagi na sytuację epidemiczną w tym roku 1 i 2 listopada nie będzie można udać się na cmentarz, to wciąż można się modlić za naszych bliskich… » więcej 2020-10-30, godz. 09:41 Abp Dzięga dziękuje za ochronę świątyń. "Nie ustawajcie" Gorąco dziękuję wszystkim wiernym świeckim, którzy na wiele sposobów według swoich możliwości starają się ochraniać świątynie, kapłanów i dzieła Boże. Niech Wam Bóg obficie błogosławi. Nie ustawajcie - pisze abp Andrzej… » więcej 2020-10-29, godz. 07:15 Apel biskupów w związku z protestami po orzeczeniu TK Biskupi wezwali w środę do podjęcia rzeczowego dialogu społecznego, wyrażania poglądów bez użycia przemocy i poszanowania godności każdego człowieka. » więcej 2020-10-26, godz. 09:01 Małe Stópki pomagają niepełnosprawnym dzieciom Powstanie miejsca dla osób niepełnosprawnych to jeden z planów Fundacji Małych Stópek ze Szczecina. Fundacja chce zwiększyć pomoc osobom z niepełnosprawnością. » więcej 2020-10-25, godz. 11:44 Wizyta na grobach bliskich i odpust zupełny - przez cały listopad Odpust za zmarłych można otrzymać w ośmiu wybranych dniach całego listopada, a nie tylko przez pierwsze osiem dni tego miesiąca. To również oznacza, że wizytę na cmentarzu możemy zaplanować na kolejne dni listopada, a nie na Wszystkich… » więcej 2020-10-25, godz. 08:09 Dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. W całym kraju obowiązują obostrzenia dla strefy czerwonej. Rygory sanitarne zmniejszają także liczbę wiernych do jednej osoby na 7 metrów kwadratowych powierzchni w kościele. » więcej 2020-10-24, godz. 08:38 Abp Dzięga udzielił dyspensy na niedziele i święta Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga udzielił dyspensy od uczestnictwa we mszy św. na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2020-10-22, godz. 20:01 Organizator Szczecińskiego Marszu dla Życia: Bardzo dobra wiadomość i zadanie dla nas To bardzo dobra wiadomość - tak ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek i organizator Szczecińskiego Marszu dla Życia skomentował dzisiejszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego. » więcej 2020-10-22, godz. 09:24 Trybunał Konstytucyjny w rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II Kościół Katolicki na całym świecie wspomina w liturgii św. Jana Pawła II. 22 października to dzień rozpoczęcia pontyfikatu papieża Polaka w 1978 roku. » więcej 2020-10-20, godz. 09:16 Nowenna Życia w intencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego W czwartek sędziowie zdecydują, czy zgodny z Konstytucją jest przypadek, w którym prawo dopuszcza możliwość aborcji, jeśli u nienarodzonego dziecka zachodzi podejrzenie kalectwa lub ciężkiej choroby. » więcej
74757677787980