Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Mikołaj Rozen, przewodniczący Gminy Żydowskiej w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Mikołaj Rozen, przewodniczący Gminy Żydowskiej w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Koncert pieśni żydowskiej w wykonaniu Chóru Kameralnego Okręgowej Izby Lekarskiej „Remedium” w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Koncert pieśni żydowskiej w wykonaniu Chóru Kameralnego Okręgowej Izby Lekarskiej „Remedium” w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Modlitwa, wykłady i koncert pieśni żydowskiej w wykonaniu Chóru Kameralnego Okręgowej Izby Lekarskiej „Remedium” w Szczecinie pod dyrekcją prof. Ryszarda Handke złożyły się na sobotni wieczór w kościele dominikanów.
Wszystko z okazji przypadającego w niedzielę w Kościele Katolickim w Polsce 19. Dnia Judaizmu. W szczecińskiej parafii przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie i parafianie uczestniczyli w dyskusji na temat szabatu w judaizmie i Kościele Katolickim.

Szabat to siódmy dzień tygodnia. Dla chrześcijan i żydów to dzień święty obchodzony na pamiątkę dnia, kiedy Bóg odpoczywał po stworzeniu świata.

- To wzajemne poznanie to bardzo duży krok do przodu, żeby przełamać negatywne relacje i stereotypy, które są o nas i my też dowiadujemy się, że chrześcijaństwo przyznaje, że ma korzenie i wywodzi się z judaizmu - uważa Mikołaj Rozen, przewodniczący Gminy Żydowskiej w Szczecinie.

- Dzięki poznawaniu judaizmu chrześcijaństwo może też siebie zrozumieć, swoje początki, zrozumieć Chrystusa w jego człowieczeństwie. To człowieczeństwo jest na wskroś żydowskie i w sensie religijnym, kulturowym i obyczajowym - podkreśla o. Maciej Biskup, przeor klasztoru dominikanów w Szczecinie.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie.

Metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podkreślił, że kluczowe znaczenie Dnia Judaizmu polega na pogłębianiu świadomości Kościoła Katolickiego. Już Jan Paweł II nauczał, że Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa.

W ubiegłym roku minęła 50. rocznica zamknięcia II Soboru Watykańskiego, na którym m.in. wydano Deklarację o stosunkach Kościoła do religii niechrześcijańskich. Dokument Nostra aetate podpisany 28 października 1965 r. przez papieża Pawła VI zakładał m.in. zwrot katolicyzmu ku postawie dialogu i współpracy wobec religii niechrześcijańskich, a zwłaszcza judaizmu.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2016-02-14, godz. 18:03 Te symbole pielgrzymują po całym świecie. Teraz są w Szczecinie [ZDJĘCIA] Msza św. w parafii pw. św. Rodziny w Szczecinie, a następnie procesja na Jasne Błonia i modlitwa przed pomnikiem św. Jana Pawła II - to kolejny etap pielgrzymki symboli Światowych Dni Młodzieży. Krzyż i Ikona Matki Bożej od tygodnia… » więcej 2016-02-14, godz. 09:58 Cuda się zdarzają. Z ulicy wrócił do domu Wychodzenie z bezdomności jest niezwykle trudne, ale przy wsparciu cuda się zdarzają - mówią młodzi ludzie z katolickiej wspólnoty Przymierze Miłosierdzia. W Szczecinie działają od ośmiu lat. » więcej 2016-02-14, godz. 02:43 Muzyczne powitanie symboli ŚDM w seminarium [ZDJĘCIA] Monodram i koncert w seminarium duchownym. Tak było w sobotni wieczór i noc w Szczecinie, który gości symbole Światowych Dni Młodzieży. » więcej 2016-02-13, godz. 15:08 Szczecin przyjmie symbole Światowych Dni Młodzieży [PROGRAM] Symbole Światowych Dni Młodzieży od soboty są w Szczecinie. Krzyż i Ikona Matki Bożej od tygodnia pielgrzymują po parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2016-02-13, godz. 14:44 Mieszkańcy regionu na darmowych badaniach. "Tylko chwalić takie akcje" [ZDJĘCIA] 120 pacjentów z regionu skorzystało w sobotę z darmowych badań u specjalistów w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. To w ramach Światowego Dnia Chorego. » więcej 2016-02-13, godz. 08:00 Można wesprzeć potrzebujących. Pomoże w tym skarbonka Osiem tysięcy Skarbonek Miłosierdzia trafiło do parafii w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w ramach przedświątecznej pomocy Caritas. W corocznej akcji 'Jałmużna Wielkopostna' trzy wyznania chrześcijańskie organizują pomoc… » więcej 2016-02-10, godz. 06:53 Katolicy rozpoczynają Wielki Post. Dziś Popielec Dziś Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają Wielki Post, czyli 40-dniowy okres bezpośredniego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. » więcej 2016-02-07, godz. 09:27 Bezdomni mają swój profil na fb Założył profil o bezdomnych Szczecina i chce łamać stereotypy o ludziach, którzy zostali bez dachu nad głową. Kamil Kielan należy do katolickiej wspólnoty Przymierze Miłosierdzia. » więcej 2016-02-06, godz. 10:51 Symbole Światowych Dni Młodzieży na Pomorzu Zach. Światowe Dni Młodzieży w lipcu, ale w sobotę młodzież z Pomorza Zachodniego rozpocznie duchowe przygotowanie do tego wydarzenia. Granice Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przekroczą symbole ŚDM: Krzyż i Ikona Matki Bożej. » więcej 2016-01-18, godz. 08:14 Chrześcijanie modlą się o jedność Katolicy, prawosławni i protestanci rozpoczynają Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. » więcej
155156157158159160161