Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są słowa „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana”. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są słowa „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana”. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Katolicy, prawosławni i protestanci rozpoczynają Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
To coroczne wydarzenie w całej Polsce, w którym chrześcijanie różnych wyznań odwiedzają świątynie bratnich Kościołów, by uczestniczyć we wspólnej modlitwie. W Szczecinie pierwsze nabożeństwo odbędzie się w poniedziałek o 18 w klasztorze karmelitanek przy ulicy Strzałowskiej.

Jak podkreśla ks. dr Krzysztof Łuszczek z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, jesteśmy ludźmi duchowymi i potrzeba religijna tkwi w człowieku.

- Im bardziej będziemy o tę sferę duchowości dbać i ją rozwijać, tym lepsze będą nasze ludzkie relacje. Wydaje mi się, że jest to nasze być albo nie być - mówi ks. Łuszczek.

Ks. Paweł Stefanowski z cerkwi prawosławnej zauważa, że chrześcijanie różnych wyznań znają się też prywatnie.

- Łatwiej się dzisiaj żyje małżeństwom mieszanym, dlatego, że potrafią znaleźć zrozumienie zarówno z jednej jak i z drugiej strony. I to jest owoc m.in. tych Tygodni o Jedność Chrześcijan - mówi ks. Stefanowski.

A kiedy tydzień modlitw o jedność ma sens? Tłumaczy ks. Sławomir Sikora z parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczecinie.

- Kiedy również parafianie z różnych kościołów dołączają do nas i wspólnie cieszymy się tym bogactwem różnorodności chrześcijaństwa jaki mamy w naszym mieście - mówi ks. Sikora.

W kolejnych dniach chrześcijanie będą modlić się wspólnie w Kościołach: Polskokatolickim, Zielonoświątkowym, Ewangelicko-Augsburskim, Prawosławnym, by wszystko zakończyć za tydzień uroczystą Liturgią Słowa pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego.

Hasłem tegorocznego spotkania są słowa „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana”. Szczegółowy program spotkań znajduje się na naszej stronie www.radioszczecin.pl/religia.
Relacja Piotra Kołodziejskiego

Zobacz także

2016-03-20, godz. 12:01 Pogoda zatrzymała Marsz dla Jezusa [ZDJĘCIA] Parafianie Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa i szczecinianie mieli wziąć udział w procesji palmowej ulicami miasta. » więcej 2016-03-20, godz. 09:54 Misterium Męki Pańskiej w Jasienicy [ZDJĘCIA] Ponad 150 uczestników i kilkaset widzów wzięło udział w Misterium Męki Pańskiej w ruinach XIV wiecznego klasztoru Augustynianów w Jasienicy. » więcej 2016-03-19, godz. 09:20 Droga Krzyżowa nie dla każdego. Ekstremalny wysiłek w Puszczy Bukowej [ZDJĘCIA] Ponad 100 osób wzięło udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, która prowadziła po terenie Puszczy Bukowej. » więcej 2016-03-18, godz. 17:32 Najpierw akademicka, potem ekstremalna. Drogi Krzyżowe w Szczecinie Droga Krzyżowa dla młodzieży, studentów i pracowników uczelni wyruszy w piątek o godz. 19 z placu Lotników w Szczecinie. Uczestnicy przejdą przed pomnik św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach. » więcej 2016-03-10, godz. 15:29 "W katechezie suchy przekaz nie wystarczy" Ponad 700 osób wzięło udział w 15 finale Archidiecezjalnego Przeglądu Teatralnego o Tematyce Religijnej. » więcej 2016-03-06, godz. 18:20 Trójka wyróżnionych przez stowarzyszenie "Civitas Christiana" [ZDJĘCIA] Uroczysta gala wręczenia nagród imienia ks. dr. Bolesława Domańskiego stowarzyszenia katolickiego 'Civitas Christiana' odbyła się w studiu koncertowym Radia Szczecin. » więcej 2016-03-06, godz. 17:22 Wieloletni duszpasterz akademicki Szczecina powraca Chrystusowiec ks. Zbigniew Regucki poprowadzi od niedzieli do środy wielkopostne rekolekcje dla studentów w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa na placu Zwycięstwa w Szczecinie. » więcej 2016-03-06, godz. 14:38 Projekt Doktor, czyli medycyna po chrześcijańsku 'Projekt Doktor' to nowy pomysł Duszpasterstwa Akademickiego 'W Sercu' u szczecińskich chrystusowców. To cykl spotkań studentów medycyny, który ma uwrażliwiać młodych na pacjenta i drugiego człowieka. » więcej 2016-03-01, godz. 21:19 Sto lat temu urodził się abp Kazimierz Majdański To jedna z najważniejszych postaci współczesnego Szczecina. Dziś 100. rocznica urodzin abp Kazimierza Majdańskiego, który 13 lat kierował Kościołem Rzymskokatolickim w Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2016-02-21, godz. 08:57 Młodzi pielgrzymi z całego świata przyjadą do Szczecina Pielgrzymi z Europy, ale także z Kanady, Meksyku, Brazylii czy Kolumbii przyjadą do Szczecina i regionu przed Światowymi Dniami Młodzieży. Do tej pory zgłosiło się ponad trzy tysiące osób. Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska jest… » więcej
154155156157158159160