Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są słowa „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana”. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są słowa „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana”. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Katolicy, prawosławni i protestanci rozpoczynają Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
To coroczne wydarzenie w całej Polsce, w którym chrześcijanie różnych wyznań odwiedzają świątynie bratnich Kościołów, by uczestniczyć we wspólnej modlitwie. W Szczecinie pierwsze nabożeństwo odbędzie się w poniedziałek o 18 w klasztorze karmelitanek przy ulicy Strzałowskiej.

Jak podkreśla ks. dr Krzysztof Łuszczek z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, jesteśmy ludźmi duchowymi i potrzeba religijna tkwi w człowieku.

- Im bardziej będziemy o tę sferę duchowości dbać i ją rozwijać, tym lepsze będą nasze ludzkie relacje. Wydaje mi się, że jest to nasze być albo nie być - mówi ks. Łuszczek.

Ks. Paweł Stefanowski z cerkwi prawosławnej zauważa, że chrześcijanie różnych wyznań znają się też prywatnie.

- Łatwiej się dzisiaj żyje małżeństwom mieszanym, dlatego, że potrafią znaleźć zrozumienie zarówno z jednej jak i z drugiej strony. I to jest owoc m.in. tych Tygodni o Jedność Chrześcijan - mówi ks. Stefanowski.

A kiedy tydzień modlitw o jedność ma sens? Tłumaczy ks. Sławomir Sikora z parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczecinie.

- Kiedy również parafianie z różnych kościołów dołączają do nas i wspólnie cieszymy się tym bogactwem różnorodności chrześcijaństwa jaki mamy w naszym mieście - mówi ks. Sikora.

W kolejnych dniach chrześcijanie będą modlić się wspólnie w Kościołach: Polskokatolickim, Zielonoświątkowym, Ewangelicko-Augsburskim, Prawosławnym, by wszystko zakończyć za tydzień uroczystą Liturgią Słowa pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego.

Hasłem tegorocznego spotkania są słowa „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana”. Szczegółowy program spotkań znajduje się na naszej stronie www.radioszczecin.pl/religia.
Relacja Piotra Kołodziejskiego

Zobacz także

2016-02-14, godz. 09:58 Cuda się zdarzają. Z ulicy wrócił do domu Wychodzenie z bezdomności jest niezwykle trudne, ale przy wsparciu cuda się zdarzają - mówią młodzi ludzie z katolickiej wspólnoty Przymierze Miłosierdzia. W Szczecinie działają od ośmiu lat. » więcej 2016-02-14, godz. 02:43 Muzyczne powitanie symboli ŚDM w seminarium [ZDJĘCIA] Monodram i koncert w seminarium duchownym. Tak było w sobotni wieczór i noc w Szczecinie, który gości symbole Światowych Dni Młodzieży. » więcej 2016-02-13, godz. 15:08 Szczecin przyjmie symbole Światowych Dni Młodzieży [PROGRAM] Symbole Światowych Dni Młodzieży od soboty są w Szczecinie. Krzyż i Ikona Matki Bożej od tygodnia pielgrzymują po parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2016-02-13, godz. 14:44 Mieszkańcy regionu na darmowych badaniach. "Tylko chwalić takie akcje" [ZDJĘCIA] 120 pacjentów z regionu skorzystało w sobotę z darmowych badań u specjalistów w Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. To w ramach Światowego Dnia Chorego. » więcej 2016-02-13, godz. 08:00 Można wesprzeć potrzebujących. Pomoże w tym skarbonka Osiem tysięcy Skarbonek Miłosierdzia trafiło do parafii w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w ramach przedświątecznej pomocy Caritas. W corocznej akcji 'Jałmużna Wielkopostna' trzy wyznania chrześcijańskie organizują pomoc… » więcej 2016-02-10, godz. 06:53 Katolicy rozpoczynają Wielki Post. Dziś Popielec Dziś Środa Popielcowa. Katolicy rozpoczynają Wielki Post, czyli 40-dniowy okres bezpośredniego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. » więcej 2016-02-07, godz. 09:27 Bezdomni mają swój profil na fb Założył profil o bezdomnych Szczecina i chce łamać stereotypy o ludziach, którzy zostali bez dachu nad głową. Kamil Kielan należy do katolickiej wspólnoty Przymierze Miłosierdzia. » więcej 2016-02-06, godz. 10:51 Symbole Światowych Dni Młodzieży na Pomorzu Zach. Światowe Dni Młodzieży w lipcu, ale w sobotę młodzież z Pomorza Zachodniego rozpocznie duchowe przygotowanie do tego wydarzenia. Granice Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przekroczą symbole ŚDM: Krzyż i Ikona Matki Bożej. » więcej 2016-01-17, godz. 16:42 W tym ośrodku dorośli mogą przygotować się do chrztu Dziewięć osób dorosłych przygotowuje się do chrztu w specjalnym ośrodku przy szczecińskiej katedrze. Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny działa od pięciu lat, ale dorośli często nie wiedzą, że jest takie miejsce w Szczec… » więcej
155156157158159160161