Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Monodram i koncert w seminarium duchownym. Tak było w sobotni wieczór i noc w Szczecinie, który gości symbole Światowych Dni Młodzieży. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Monodram i koncert w seminarium duchownym. Tak było w sobotni wieczór i noc w Szczecinie, który gości symbole Światowych Dni Młodzieży. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Wśród wykonawców, obok muzyków, byli także klerycy seminarium duchownego w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Wśród wykonawców, obok muzyków, byli także klerycy seminarium duchownego w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Monodram i koncert w seminarium duchownym. Tak było w sobotni wieczór i noc w Szczecinie, który gości symbole Światowych Dni Młodzieży.
Krzyż i Ikona Matki Bożej od tygodnia pielgrzymują po parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Do poniedziałku będą w Szczecinie.

Najpierw monodram oparty o teksty św. Teresy od Dzieciątka Jezus zaprezentowała aktorka Anna Gielarowska. Po 22 z parafii na Niebuszewie do seminarium przywieziono symbole ŚDM-u.

Wraz z wiernymi przywitał je abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Potem rozpoczął się koncert uwielbienia. - Krzyż niech wam będzie drogą i drogowskazem, Męką Pańską i znakiem życia. Maryja niech będzie przewodniczką, opiekunką i nauczycielką. A wy młodzi rozradowani, uśmiechnięci, dynamiczni, idźcie - mówił do zgromadzonych hierarcha.

Piosenki różnych wykonawców przeplatały się słowami z Dzienniczka siostry Faustyny, słowami z encykliki Dives in Misericordia Jana Pawła II. Wśród wykonawców, obok muzyków, byli także klerycy seminarium duchownego w Szczecinie.

- Najbardziej podobał mi się koncert. Dziś jest wielu młodych ludzi i takie wydarzenia łączą chrześcijan i nie tylko. Każdy sposób, żeby propagować Światowe Dni Młodzieży jest dobry i czekamy na wszystkich, którzy przyjadą. Będziemy ich gościć - mówili uczestnicy modlitewno-muzycznego wieczoru.

- To przede wszystkim spotkanie z żywym Bogiem i dochodzi do tego podczas tych bardzo różnorodnych spotkań, czuwań i modlitw - uważa ks. Marcin Szczodry, diecezjalny koordynator Światowych Dni Młodzieży.

Po koncercie rozpoczęła się msza św. i nocne czuwanie.

W niedzielę symbole odwiedzą kilka szczecińskich parafii, będą także na wieczornych mszach studenckich u dominikanów i chrystusowców. Wcześniej wierni poniosą je w procesji na Jasne Błonia o godzinie 15. Symbole ŚDM pielgrzymują po Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej od 6 lutego. W Szczecinie pozostaną do poniedziałku, a w regionie do soboty.

Krzyż i Ikonę podarował Jan Paweł II, który już w 1985 roku zapoczątkował modlitewne spotkania młodych na całym świecie. Znaki pielgrzymują po całym świecie gromadząc tysiące ludzi na modlitwie. To jednocześnie przygotowanie do kolejnego spotkania młodych z całego świata. W ostatnich latach, kiedy papież Franciszek ogłosił, że to Kraków zorganizuje ŚDM symbole są w Polsce i odwiedzają wszystkie diecezje.

Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się 26 lipca i potrwają tydzień. Do Krakowa przyjedzie wtedy papież Franciszek.

Światowe Dni Młodzieży to pomysł Jana Pawła II, który szczególnie troszczył się o młodzież w swoim pontyfikacie. W 1985 r. papież zaprosił ją do Rzymu na spotkanie z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży ustanowionego przez ONZ. Spotkania odbywają się co 2-3 lata w różnych częściach świata. Młodzież gościła już m.in. w Buenos Aires, Denver, Paryżu, Manili, Toronto, Sydney, Częstochowie czy Madrycie.

Program pielgrzymowania symboli w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2014-04-30, godz. 17:53 Obrońcy życia ze Szczecina w drodze do Rzymu Blisko 50 osób wyjechało w środę autokarem ze Szczecina na włoski Marsz Dla Życia, który w niedzielę przejdzie ulicami Rzymu. » więcej 2014-04-28, godz. 23:55 Polska msza w Watykanie. Pielgrzymi dziękowali za nowych świętych [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło udział w poniedziałek w mszy świętej dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. Na placu św. Piotra zgromadzili się Polacy, również z Pomorza Zachodniego, ale także przedstawiciele… » więcej 2014-04-27, godz. 22:38 Radosny wieczór na Jasnych Błoniach. Modlili się do świętego [ZDJĘCIA] Około tysiąca osób spotkało się przed pomnikiem Jana Pawła II by o 21.37 w godzinę śmierci papieża-Polaka podziękować za jego pontyfikat i uczcić kanonizację. » więcej 2014-04-27, godz. 19:38 Balonowa poczta do świętego Setki balonów z listami do Świętego Jana Pawła II poleciały do nieba z Jasnych Błoni w Szczecinie. Modlitwy i życzenia napisały dzieci. » więcej 2014-04-27, godz. 17:48 "Co mu w duszy grało", czyli koncert dla Jana Pawła II Improwizacje fortepianowe i fragmenty homilii Jana Pawła II można było usłyszeć w niedzielę w szczecińskiej katedrze. » więcej 2014-04-27, godz. 15:23 Franciszek o świętym Janie Pawle II: "To był papież rodziny" [WIDEO] Jan Paweł II został świętym Kościoła Katolickiego. Ogłosił to w niedzielę w Watykanie papież Franciszek. » więcej 2014-04-27, godz. 15:15 "To było niesamowite przeżycie". Szczecinianie świętują na Jasnych Błoniach [ZDJĘCIA] Projekcje filmów o papieżu Polaku, a także konkursy i zabawy dla dzieci. Do wieczora na Jasnych Błoniach w Szczecinie potrwa festyn rodzinny z okazji kanonizacji Jana Pawła II. » więcej 2014-04-27, godz. 12:20 "Polacy nigdy nie zapomną, kim był Jan Paweł II". Szczecinianie modlili się na Błoniach [ZDJĘCIA, WIDEO] Ponad dwa tysiące osób zgromadziło się w niedzielę na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Na wielkim telebimie oglądali transmisję z Watykanu, gdzie papież Franciszek ogłosił świętymi: Jana Pawła II i Jana XXIII. » więcej 2014-04-27, godz. 08:12 Szczecinianie wspominają wizytę Jana Pawła II. "Tego nie da się zapomnieć" [WIDEO] Odwiedził Szczecin, gdy był biskupem, przyjechał jako kardynał, wreszcie jako papież. Szczecinianie wspominają dzień 11 czerwca 1987 roku, gdy na Jasnych Błoniach zgromadziły się tłumy, by wysłuchać przesłania Jana Pawła II. » więcej 2014-04-27, godz. 02:02 Święci chodzą po tym świecie. Jak nim zostać? Zebranie informacji o kandydacie na świętego, poznanie jego zasług, następnie zgromadzenie świadectw uzdrowień i zatwierdzenie cudu to w wielkim skrócie procedura uznania świętym w Kościele Katolickim. » więcej
173174175176177178179