Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Monodram i koncert w seminarium duchownym. Tak było w sobotni wieczór i noc w Szczecinie, który gości symbole Światowych Dni Młodzieży. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Monodram i koncert w seminarium duchownym. Tak było w sobotni wieczór i noc w Szczecinie, który gości symbole Światowych Dni Młodzieży. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Wśród wykonawców, obok muzyków, byli także klerycy seminarium duchownego w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Wśród wykonawców, obok muzyków, byli także klerycy seminarium duchownego w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Monodram i koncert w seminarium duchownym. Tak było w sobotni wieczór i noc w Szczecinie, który gości symbole Światowych Dni Młodzieży.
Krzyż i Ikona Matki Bożej od tygodnia pielgrzymują po parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Do poniedziałku będą w Szczecinie.

Najpierw monodram oparty o teksty św. Teresy od Dzieciątka Jezus zaprezentowała aktorka Anna Gielarowska. Po 22 z parafii na Niebuszewie do seminarium przywieziono symbole ŚDM-u.

Wraz z wiernymi przywitał je abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Potem rozpoczął się koncert uwielbienia. - Krzyż niech wam będzie drogą i drogowskazem, Męką Pańską i znakiem życia. Maryja niech będzie przewodniczką, opiekunką i nauczycielką. A wy młodzi rozradowani, uśmiechnięci, dynamiczni, idźcie - mówił do zgromadzonych hierarcha.

Piosenki różnych wykonawców przeplatały się słowami z Dzienniczka siostry Faustyny, słowami z encykliki Dives in Misericordia Jana Pawła II. Wśród wykonawców, obok muzyków, byli także klerycy seminarium duchownego w Szczecinie.

- Najbardziej podobał mi się koncert. Dziś jest wielu młodych ludzi i takie wydarzenia łączą chrześcijan i nie tylko. Każdy sposób, żeby propagować Światowe Dni Młodzieży jest dobry i czekamy na wszystkich, którzy przyjadą. Będziemy ich gościć - mówili uczestnicy modlitewno-muzycznego wieczoru.

- To przede wszystkim spotkanie z żywym Bogiem i dochodzi do tego podczas tych bardzo różnorodnych spotkań, czuwań i modlitw - uważa ks. Marcin Szczodry, diecezjalny koordynator Światowych Dni Młodzieży.

Po koncercie rozpoczęła się msza św. i nocne czuwanie.

W niedzielę symbole odwiedzą kilka szczecińskich parafii, będą także na wieczornych mszach studenckich u dominikanów i chrystusowców. Wcześniej wierni poniosą je w procesji na Jasne Błonia o godzinie 15. Symbole ŚDM pielgrzymują po Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej od 6 lutego. W Szczecinie pozostaną do poniedziałku, a w regionie do soboty.

Krzyż i Ikonę podarował Jan Paweł II, który już w 1985 roku zapoczątkował modlitewne spotkania młodych na całym świecie. Znaki pielgrzymują po całym świecie gromadząc tysiące ludzi na modlitwie. To jednocześnie przygotowanie do kolejnego spotkania młodych z całego świata. W ostatnich latach, kiedy papież Franciszek ogłosił, że to Kraków zorganizuje ŚDM symbole są w Polsce i odwiedzają wszystkie diecezje.

Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się 26 lipca i potrwają tydzień. Do Krakowa przyjedzie wtedy papież Franciszek.

Światowe Dni Młodzieży to pomysł Jana Pawła II, który szczególnie troszczył się o młodzież w swoim pontyfikacie. W 1985 r. papież zaprosił ją do Rzymu na spotkanie z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży ustanowionego przez ONZ. Spotkania odbywają się co 2-3 lata w różnych częściach świata. Młodzież gościła już m.in. w Buenos Aires, Denver, Paryżu, Manili, Toronto, Sydney, Częstochowie czy Madrycie.

Program pielgrzymowania symboli w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2021-05-15, godz. 18:30 Księża odwiedzają chorych. "Jestem zbyt słaby, żeby iść do kościoła" Raz w miesiącu z Komunią Św. do chorych przychodzą kapłani. To okazja dla tych, którzy nie mogą spowiadać się lub uczestniczyć we Mszy Św., by przyjąć sakramenty w domu. » więcej 2021-05-13, godz. 18:07 Wokaliści z regionu na koncercie papieskim w Wadowicach Młodzi wokaliści z Gminy Mieszkowice: Michalina Lewandowska i Maksymilian Szacht zaśpiewają w koncercie "Modlę się i przebaczam" w Wadowicach. » więcej 2021-05-13, godz. 15:05 Kaplica fatimska koło Goleniowa. "Człowiek może opowiedzieć tu historię swojego życia" 13 maja obchodzimy 104. rocznicę objawień fatimskich, a od 2015 roku na terenie diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku koło Goleniowa znajduje się kaplica maryjna, jedyna w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej… » więcej 2021-05-13, godz. 07:53 Zamach na papieża i objawienia fatimskie 13 maja mija 40. rocznica zamachu na Jana Pawła II. Na życie papieża targnął się Turek Mehmet Ali Agca strzelając na Placu Świętego Piotra. Nigdy jednak nie udało się do końca ustalić wspólników i tła zamachu. Papież uważał… » więcej 2021-05-06, godz. 07:21 Skazani zbudowali kościół dedykowany Prymasowi Wyszyńskiemu [ZDJĘCIA] Skazani z zakładu karnego budowali kościół w Chominie, który we wrześniu podczas konsekracji otrzyma za patrona bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. » więcej 2021-05-04, godz. 13:31 Będzie kolejne sanktuarium w regionie Kościół w Kobylance otrzyma tytuł bł. Stefana Wyszyńskiego i zostanie w nim ustanowione sanktuarium Prymasa Tysiąclecia. » więcej 2021-05-03, godz. 11:47 Święto maryjne w Kościele katolickim 3 maja w Kościele katolickim to Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Papież Benedykt XV ustanowił uroczystość w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. » więcej 2021-05-02, godz. 09:40 Wielkanoc u chrześcijan obrządku wschodniego [WIDEO, ZDJĘCIA] Pascha, czyli święto Świąt. Chrześcijanie obrządku wschodniego obchodzą dziś Wielkanoc. Radosne "Chrystus Zmartwychwstał" rozbrzmiewało w niedzielę w wielu językach m.in. w szczecińskiej cerkwi prawosławnej. » więcej 2021-05-02, godz. 09:31 Zrób lub kup ciasto i pomóż w leczeniu Weroniki [WIDEO, ZDJĘCIA] Jeśli lubisz i pieczesz ciasta, torty i ciasteczka, to ta prośba jest skierowana do Ciebie - tak na niedzielny kiermasz ciast dla Weroniki zapraszają organizatorzy. Kiermasz potrwa od 8.30 do 15 przy parafii św. Rodziny w Szczecinie, przy… » więcej 2021-05-01, godz. 12:07 "Wszystko, co najlepsze było u niego". Pogrzeb biskupa Jana Gałeckiego [WIDEO, ZDJĘCIA] "Kapłaństwo było celem i sensem mojego życia (...) liczne kontakty z laikatem sprawiają mi ogromną radość serca i motywowały do dalszej pracy" - to fragmenty testamentu biskupa Jana Gałeckiego, które usłyszeli w sobotę uczestnicy… » więcej
58596061626364