Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Monodram i koncert w seminarium duchownym. Tak było w sobotni wieczór i noc w Szczecinie, który gości symbole Światowych Dni Młodzieży. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Monodram i koncert w seminarium duchownym. Tak było w sobotni wieczór i noc w Szczecinie, który gości symbole Światowych Dni Młodzieży. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Wśród wykonawców, obok muzyków, byli także klerycy seminarium duchownego w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Wśród wykonawców, obok muzyków, byli także klerycy seminarium duchownego w Szczecinie. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Monodram i koncert w seminarium duchownym. Tak było w sobotni wieczór i noc w Szczecinie, który gości symbole Światowych Dni Młodzieży.
Krzyż i Ikona Matki Bożej od tygodnia pielgrzymują po parafiach Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Do poniedziałku będą w Szczecinie.

Najpierw monodram oparty o teksty św. Teresy od Dzieciątka Jezus zaprezentowała aktorka Anna Gielarowska. Po 22 z parafii na Niebuszewie do seminarium przywieziono symbole ŚDM-u.

Wraz z wiernymi przywitał je abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Potem rozpoczął się koncert uwielbienia. - Krzyż niech wam będzie drogą i drogowskazem, Męką Pańską i znakiem życia. Maryja niech będzie przewodniczką, opiekunką i nauczycielką. A wy młodzi rozradowani, uśmiechnięci, dynamiczni, idźcie - mówił do zgromadzonych hierarcha.

Piosenki różnych wykonawców przeplatały się słowami z Dzienniczka siostry Faustyny, słowami z encykliki Dives in Misericordia Jana Pawła II. Wśród wykonawców, obok muzyków, byli także klerycy seminarium duchownego w Szczecinie.

- Najbardziej podobał mi się koncert. Dziś jest wielu młodych ludzi i takie wydarzenia łączą chrześcijan i nie tylko. Każdy sposób, żeby propagować Światowe Dni Młodzieży jest dobry i czekamy na wszystkich, którzy przyjadą. Będziemy ich gościć - mówili uczestnicy modlitewno-muzycznego wieczoru.

- To przede wszystkim spotkanie z żywym Bogiem i dochodzi do tego podczas tych bardzo różnorodnych spotkań, czuwań i modlitw - uważa ks. Marcin Szczodry, diecezjalny koordynator Światowych Dni Młodzieży.

Po koncercie rozpoczęła się msza św. i nocne czuwanie.

W niedzielę symbole odwiedzą kilka szczecińskich parafii, będą także na wieczornych mszach studenckich u dominikanów i chrystusowców. Wcześniej wierni poniosą je w procesji na Jasne Błonia o godzinie 15. Symbole ŚDM pielgrzymują po Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej od 6 lutego. W Szczecinie pozostaną do poniedziałku, a w regionie do soboty.

Krzyż i Ikonę podarował Jan Paweł II, który już w 1985 roku zapoczątkował modlitewne spotkania młodych na całym świecie. Znaki pielgrzymują po całym świecie gromadząc tysiące ludzi na modlitwie. To jednocześnie przygotowanie do kolejnego spotkania młodych z całego świata. W ostatnich latach, kiedy papież Franciszek ogłosił, że to Kraków zorganizuje ŚDM symbole są w Polsce i odwiedzają wszystkie diecezje.

Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się 26 lipca i potrwają tydzień. Do Krakowa przyjedzie wtedy papież Franciszek.

Światowe Dni Młodzieży to pomysł Jana Pawła II, który szczególnie troszczył się o młodzież w swoim pontyfikacie. W 1985 r. papież zaprosił ją do Rzymu na spotkanie z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży ustanowionego przez ONZ. Spotkania odbywają się co 2-3 lata w różnych częściach świata. Młodzież gościła już m.in. w Buenos Aires, Denver, Paryżu, Manili, Toronto, Sydney, Częstochowie czy Madrycie.

Program pielgrzymowania symboli w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Relacja Piotra Kołodziejskiego.

Zobacz także

2016-03-20, godz. 12:01 Pogoda zatrzymała Marsz dla Jezusa [ZDJĘCIA] Parafianie Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa i szczecinianie mieli wziąć udział w procesji palmowej ulicami miasta. » więcej 2016-03-20, godz. 09:54 Misterium Męki Pańskiej w Jasienicy [ZDJĘCIA] Ponad 150 uczestników i kilkaset widzów wzięło udział w Misterium Męki Pańskiej w ruinach XIV wiecznego klasztoru Augustynianów w Jasienicy. » więcej 2016-03-19, godz. 09:20 Droga Krzyżowa nie dla każdego. Ekstremalny wysiłek w Puszczy Bukowej [ZDJĘCIA] Ponad 100 osób wzięło udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, która prowadziła po terenie Puszczy Bukowej. » więcej 2016-03-18, godz. 17:32 Najpierw akademicka, potem ekstremalna. Drogi Krzyżowe w Szczecinie Droga Krzyżowa dla młodzieży, studentów i pracowników uczelni wyruszy w piątek o godz. 19 z placu Lotników w Szczecinie. Uczestnicy przejdą przed pomnik św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach. » więcej 2016-03-10, godz. 15:29 "W katechezie suchy przekaz nie wystarczy" Ponad 700 osób wzięło udział w 15 finale Archidiecezjalnego Przeglądu Teatralnego o Tematyce Religijnej. » więcej 2016-03-06, godz. 18:20 Trójka wyróżnionych przez stowarzyszenie "Civitas Christiana" [ZDJĘCIA] Uroczysta gala wręczenia nagród imienia ks. dr. Bolesława Domańskiego stowarzyszenia katolickiego 'Civitas Christiana' odbyła się w studiu koncertowym Radia Szczecin. » więcej 2016-03-06, godz. 17:22 Wieloletni duszpasterz akademicki Szczecina powraca Chrystusowiec ks. Zbigniew Regucki poprowadzi od niedzieli do środy wielkopostne rekolekcje dla studentów w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa na placu Zwycięstwa w Szczecinie. » więcej 2016-03-06, godz. 14:38 Projekt Doktor, czyli medycyna po chrześcijańsku 'Projekt Doktor' to nowy pomysł Duszpasterstwa Akademickiego 'W Sercu' u szczecińskich chrystusowców. To cykl spotkań studentów medycyny, który ma uwrażliwiać młodych na pacjenta i drugiego człowieka. » więcej 2016-03-01, godz. 21:19 Sto lat temu urodził się abp Kazimierz Majdański To jedna z najważniejszych postaci współczesnego Szczecina. Dziś 100. rocznica urodzin abp Kazimierza Majdańskiego, który 13 lat kierował Kościołem Rzymskokatolickim w Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. » więcej 2016-02-21, godz. 08:57 Młodzi pielgrzymi z całego świata przyjadą do Szczecina Pielgrzymi z Europy, ale także z Kanady, Meksyku, Brazylii czy Kolumbii przyjadą do Szczecina i regionu przed Światowymi Dniami Młodzieży. Do tej pory zgłosiło się ponad trzy tysiące osób. Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska jest… » więcej
154155156157158159160