Radio SzczecinRadio Szczecin » Religia na fali

Wcześniej mszy św. w intencji abp. Majdańskiego przewodniczył abp Andrzej Dzięga. Fot. kleryk Daniel Rynkiewicz
Wcześniej mszy św. w intencji abp. Majdańskiego przewodniczył abp Andrzej Dzięga. Fot. kleryk Daniel Rynkiewicz
We wtorek na Wydziale Teologicznym odbyła się sesja naukowa poświęcona temu kapłanowi. Fot. kleryk Daniel Rynkiewicz
We wtorek na Wydziale Teologicznym odbyła się sesja naukowa poświęcona temu kapłanowi. Fot. kleryk Daniel Rynkiewicz
To jedna z najważniejszych postaci współczesnego Szczecina. Dziś 100. rocznica urodzin abp Kazimierza Majdańskiego, który 13 lat kierował Kościołem Rzymskokatolickim w Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Przyczynił się do powstania seminarium duchownego w Szczecinie, a także m.in. Instytutu Studiów nad Rodziną w Łomiankach, w którym został pochowany dziewięć lat temu.

To dzięki niemu o Szczecinie możemy dziś mówić, że to miasto papieskie, bo przyjechał tu Jan Paweł II.

- Został zaproszony na wyraźną prośbę księdza arcybiskupa. Wiemy, że były opory, by nie przyjeżdżał do Szczecina. Tym bardziej, że w planie trzeciej pielgrzymki do ojczyzny był Gdańsk. Pytano się dlaczego to miasto. Jednak osobista rozmowa z papieżem w Castel Gandolfo na pewno miała istotny wpływ, że przyjechał do Szczecina - opowiada - mówi ks. prof. Grzegorz Wejman z Wydziału Teologicznego.

- To prawdziwy mąż stanu - dodaje Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina. - Trafił do Szczecina tuż przed "karnawałem Solidarności", przed sierpniem 1980 roku, ale był tutaj także przez cały stan wojenny. Był duszpasterzem, kapłanem okresu przełomu. Jego mądrość niewątpliwie miała wpływ na to, że wypadki potoczyły się bez rozlewu krwi, że doszło do podpisania porozumień. Niewątpliwie to jego rola, która pewnie nie jest do końca jeszcze przez historyków zbadana. Na pewno była istotna.

Abp Majdański był m.in. więźniem obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie poddawano go eksperymentom pseudomedycznym. W latach 1979-92 był ordynariuszem ówczesnej Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

We wtorek na Wydziale Teologicznym odbyła się sesja naukowa poświęcona temu kapłanowi. Wcześniej mszy św. w intencji abp. Majdańskiego przewodniczył abp Andrzej Dzięga.

W 1996 roku abp Majdański otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Szczecina, a 10 lat później został odznaczony Orderem Orła Białego - najwyższym i najstarszym odznaczeniem RP.
To dzięki niemu o Szczecinie możemy dziś mówić, że to miasto papieskie, bo przyjechał tu Jan Paweł II - mówi ks. prof. Grzegorz Wejman z Wydziału Teologicznego.
To prawdziwy mąż stanu - dodaje Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina.

Zobacz także

2011-12-27, godz. 07:37 Jadą do Budapesztu na "Marsz dla Życia" Młodzież z Polski, również ze Szczecina weźmie udział w 'Marszu dla Życia' organizowanym 28 grudnia w Budapeszcie. » więcej 2011-12-26, godz. 16:47 Bożonarodzeniowy obiad dla potrzebujących Prawie dwieście osób wzięło udział w świątecznym obiedzie dla najuboższych w seminarium duchownym w Szczecinie. » więcej 2011-12-25, godz. 16:19 Szczecinianie kolędują przy żywej szopce [WIDEO] Wzajemnej życzliwości i umiejętności przebaczania życzył szczecinianom prezydent Piotr Krzystek podczas wspólnego kolędowania przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. » więcej 2011-12-25, godz. 00:53 Włoska szopka w szczecińskiej katedrze Po raz trzeci, ale po 4 latach przerwy można oglądać w szczecińskiej katedrze włoską szopkę, którą przygotowali studenci italianistyki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. » więcej 2011-12-25, godz. 00:53 Ekumeniczne życzenia z Kościołów chrześcijańskich dla szczecinian [WIDEO] Dziś katolicy rzymscy i protestanci obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia. Chociaż grekokatolicy i prawosławni będą świętować według kalendarza juliańskiego za niespełna dwa tygodnie, to przedstawiciele wszystkich wyznań chrześcijańskich… » więcej 2011-12-20, godz. 15:50 Tradycja rodem z Włoch w szczecińskiej katedrze [ZDJĘCIA] 200 figurek, w tym postaci przedstawiające Świętą Rodzinę tworzą szopkę włoską, którą można oglądać w szczecińskiej katedrze. » więcej 2011-12-11, godz. 15:00 Jubileusz księdza okazją pomocy najuboższym Żywność zamiast kwiatów z okazji jubileuszu 25-lecia kapłaństwa otrzymał od swoich parafian ksiądz Jacek Fabiszak proboszcz Kościoła w Radziszewie. » więcej 2011-11-27, godz. 00:18 Kiedyś miejsce handlu, dziś miejsce kultu Po wojnie był tam skup owoców i warzyw, teraz jest kościół. Dziś o 15 metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga poświęci świątynię w Mieszkowicach. » więcej 2011-11-26, godz. 20:02 Służył w Szczecinie i zginął za wiarę Zawstydzające jest, że do dziś są ludzie, którzy są wykluczani z powodu ich pochodzenia, religii czy koloru skóry - mówił w pierwszej w Polsce homilii ks. abp Reiner Maria Woelki - Metropolita Berlina podczas mszy św. w Bazylice… » więcej 2011-11-26, godz. 00:28 Relikwie błogosławionego w Szczecinie Podczas II wojny światowej posługiwał w Szczecinie, potem zginął za swoją wiarę. Austriacki duchowny ks. Karol Lampert od dwóch tygodni jest błogosławionym, a dziś za beatyfikację będą dziękować wierni parafii św. Jana Chrzciciela… » więcej
214215216217218219220